Rozkvetlá zahrada po celý rok? Zvládnete to s naším návodem na pěstování denivek!

Denivka Pěstování

Výběr stanoviště pro denivky

Denivky jsou nenáročné trvalky, které se pyšní krásnými květy v široké škále barev. Pro bohaté kvetení a zdravý růst je ale důležité vybrat jim vhodné stanoviště. Denivky preferují slunná místa, ideálně 6 a více hodin přímého slunce denně. Na slunci budou kvést nejbohatěji a jejich barvy budou sytější. Snesou i polostín, ale počítejte s menším počtem květů a méně intenzivním zbarvením. Co se týče půdy, denivky ocení propustnou, humózní zeminu. Půda by měla být dobře odvodněná, aby nedocházelo k přemokření kořenů. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost. Denivky nejsou náročné na zálivku, ale během suchých období je potřeba je pravidelně zalévat. Zejména mladé rostliny ocení pravidelnou zálivku, dokud dobře nezakoření.

Ideální půda pro denivky

Denivky sice patří mezi nenáročné trvalky, ale i ony mají své preference, co se týče půdy. Pro bohaté kvetení a zdravý růst je ideální propustná, hlinitopísčitá půda s dostatkem humusu. Půda by měla být dobře odvodněná, aby nedocházelo k přemokření kořenů, které denivky špatně snášejí. Kyselost půdy by se měla pohybovat v neutrálním až mírně kyselém rozmezí (pH 6-7). Pokud máte na zahradě těžkou, jílovitou půdu, můžete ji vylehčit přidáním písku, kompostu nebo rašeliny. Naopak příliš písčitou půdu vylepšíte přidáním jílu a kompostu, které zlepší její schopnost zadržovat vodu a živiny. Před výsadbou denivek je vhodné půdu důkladně zrýt a zbavit plevele. Do výsadbové jámy můžete přidat i hrst kompostu nebo pomalu rozpustného hnojiva, které zajistí rostlinám dostatek živin pro dobrý start.

Sázení denivek krok za krokem

Denivky patří mezi nenáročné trvalky, které se odmění bohatou násadou květů i v méně zkušených rukou. Pro správné zasazení denivky si nejprve vybereme vhodné stanoviště. Denivky preferují slunné stanoviště s alespoň 6 hodinami slunečního svitu denně, ale snesou i mírný polostín. Půda by měla být dobře propustná, humózní a mírně vlhká. Před samotnou výsadbou je vhodné půdu zrýt a zapravit do ní kompost. Denivky sázíme na jaře nebo na podzim do hloubky asi 5-8 cm a do sponu 30-45 cm v závislosti na vzrůstu odrůdy. Důležité je, aby kořenový krček rostliny byl po zasazení v rovině s povrchem půdy. Po výsadbě denivku důkladně zalijeme a půdu kolem rostliny můžeme zamulčovat kůrou nebo štěrkem, čímž omezíme růst plevele a udržíme vlhkost. Pravidelná zálivka je důležitá zejména v prvním roce po výsadbě, dokud si rostlina nezpevní kořenový systém. V dalších letech stačí denivky zalévat pouze během delšího sucha.

Zálivka a hnojení denivek

Denivky jsou obecně nenáročné rostliny, ale správná zálivka a hnojení jim zajistí bohatší kvetení a zdravý růst. Během prvního roku po výsadbě je potřeba denivky zalévat pravidelně, aby si vytvořily silný kořenový systém. Později stačí zalévat pouze během delšího sucha, kdy je půda vyschlá. Důležité je nenechat kořeny denivek stát ve vodě, mohlo by dojít k jejich uhnívání. Hnojení denivek se doporučuje dvakrát ročně. První dávku hnojiva aplikujte na jaře po vyrašení listů, druhou dávku pak po odkvětu. Vhodné je použít hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který podpoří tvorbu květů. Vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku, která by mohla způsobit bujný růst listů na úkor květů.

Množení denivek dělením trsů

Dělení trsů je nejběžnější a nejefektivnější metodou množení denivek. Tento postup se provádí ideálně na jaře, kdy rostliny začínají rašit, nebo na podzim po odkvětu. Před samotným dělením je důležité rostlinu dobře zalít, aby se s ní lépe manipulovalo a kořeny se tolik nepoškodily. Denivku opatrně vyjměte z půdy a zbavte ji přebytečné hlíny. Trs rozdělte na menší části s alespoň 3-4 zdravými výhony. Použijte k tomu ostrý nůž nebo rýč a dbejte na to, aby každý oddělek měl dostatek kořenů. Nové rostliny zasaďte do připravených děr s kvalitním substrátem a důkladně je zalijte. Během prvních týdnů po výsadbě dopřejte denivkám dostatek vláhy, aby se dobře uchytily. Dělení trsů je skvělý způsob, jak si namnožit oblíbené odrůdy denivek a zároveň omladit starší rostliny.

Denivka, tato královna letní zahrady, se odvděčí bohatostí květů za skutečně minimální péči. Stačí jí slunné stanoviště a propustná půda.

Božena Černá

Řez a zazimování denivek

Po odkvětu denivek přichází čas na jejich úpravu a zazimování, abychom je připravili na další sezónu. Odstranění odkvetlých květů podporuje růst rostliny a zabraňuje tvorbě semen, čímž šetří její energii. Stonky s odkvetlými květy odstřihněte až u báze rostliny. Listy denivek ponechte na rostlině až do jara, slouží jako ochrana před mrazem. Na podzim, ideálně po prvních mrazících, listy sestřihněte na výšku cca 5-10 cm nad zemí. Tím zamezíte šíření chorob a škůdců, kteří by se mohli v listech uhnízdit přes zimu. Denivky jsou mrazuvzdorné, přesto jim prospěje, obzvláště v chladnějších oblastech, zimní přikrývka z mulče, například z listí, kompostu nebo kůry. Mulč chrání kořeny před prudkými teplotními výkyvy a udržuje vlhčí půdu. Na jaře mulč odstraňte, aby se k rostlinám dostalo světlo a teplo a mohly začít růst.

denivka pěstování

Nejčastější choroby a škůdci

Denivky jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří slimáci, kteří se s oblibou živí mladými výhonky a listy. Proti nim lze bojovat například pomocí granulí proti slimákům nebo pivních pastí. Dalším nepřítelem denivek je hmyz třásněnka. Ten způsobuje deformaci listů a květů. V boji proti třásněnce je vhodné použít insekticid. Co se týče chorob, denivky můžou trpět houbovými chorobami, jako je například listová skvrnitost. Ta se projevuje hnědými skvrnami na listech. V takovém případě je nutné postižené listy odstranit a rostlinu ošetřit fungicidem. Důležitá je také prevence - pravidelné odstraňování odumřelých listů a květů a zajištění dostatečného proudění vzduchu kolem rostlin.

Srovnání pěstování denivek na slunci a v polostínu
Vlastnost Slunce Polo­stín
Počet květů Větší množství květů Menší množství květů, ale delší doba kvetení
Barva květů Intenzivnější barvy Méně intenzivní barvy, ale déle vydrží
Zálivka Častější zálivka Méně častá zálivka

Oblíbené druhy a odrůdy

Denivky se pyšní neuvěřitelnou škálou barev a tvarů květů, takže si vybere opravdu každý. Mezi nejoblíbenější druhy patří Hemerocallis fulva, která je velmi odolná a snadno se pěstuje. Další klasikou je Hemerocallis lilioasphodelus s citronově žlutými květy. Pro milovníky netradičních tvarů je tu Hemerocallis citrina s pavoukovitými květy. Kromě druhů existuje nepřeberné množství odrůd. Za zmínku stojí 'Stella de Oro' s bohatým kvetením, 'Strawberry Candy' s růžovými květy nebo 'Black Stockings' s tmavě fialovými, téměř černými květy. Při výběru odrůdy zvažte barvu, tvar květu, ale i dobu kvetení a odolnost vůči chorobám.

Denivky v zahradní architektuře

Denivky se v zahradní architektuře těší velké oblibě pro svou nenáročnost, pestrost barev a dlouhou dobu kvetení. Pěstování denivek není nijak náročné a zvládne ho i začátečník. Stačí dodržet pár základních pravidel a rostliny se vám odmění záplavou květů. Návod na pěstování denivek začíná výběrem správného stanoviště. Denivky preferují slunná místa, ale snesou i polostín. Půda by měla být dobře propustná a humózní. Důležitá je také pravidelná zálivka, a to zejména v období sucha. Denivky se vysazují na jaře nebo na podzim. Při výsadbě je důležité dbát na to, aby kořenový krček byl usazen těsně pod povrchem půdy. Po výsadbě je vhodné rostliny důkladně zalít.

Inspirace pro kombinace s jinými rostlinami

Denivky jsou skvělé společnice pro mnoho dalších trvalek a letniček. Díky své nenáročnosti a dlouhé době kvetení se snadno kombinují a vytváří pestré a atraktivní kompozice.

Pro dosažení harmonického vzhledu je vhodné kombinovat denivky s rostlinami, které mají podobné nároky na pěstování, jako je slunečné stanoviště a propustná půda.

Zajímavé kombinace vznikají společně s okrasnými trávami, které dodají záhonu vzdušnost a dynamiku.

Doplnit denivky můžete také rostlinami s kontrastními tvary a texturami listů, například bergéniemi, hostami nebo kapradinami.

Pro ještě barevnější kompozice zkuste kombinovat denivky s jinými trvalkami, jako jsou pivoňky, třapatky, šanty nebo levandule.

Při výběru rostlin dbejte na to, aby se vzájemně doplňovaly nejen barvou květů, ale také dobou kvetení.

Vytvoříte tak záhon, který bude atraktivní po celou sezónu.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: domov