Zahrada v lednu: Co dělat, když je venku zima?
Péče o ovocné stromy
Leden je sice měsícem odpočinku a klidu i na zahradě, ale i přesto se najde pár úkolů, které bychom neměli zanedbat. Péče o ovocné stromy je důležitá po celý rok, a leden není výjimkou. I když stromy spí zimním spánkem, můžeme jim věnovat trochu péče, která se nám na jaře bohatě vrátí. V lednu je ideální čas na kontrolu stromů, zda nejsou poškozené sněhem nebo mrazem. Pokud na větvích uvidíte napadaný sníh, opatrně ho sklepněte, aby se pod jeho tíhou větve nelámaly. Stejně tak zkontrolujte, zda se na stromech nenachází námraza, která by mohla poškodit pupeny. V lednu je také vhodné provést zimní řez ovocných stromů. Řezem odstraníme staré, nemocné nebo poškozené větve a podpoříme tak růst nových, zdravých výhonů. Zimní řez provádíme v době, kdy jsou stromy v klidu a nehrozí jim poškození mrazem. Nezapomeňte rány po řezu ošetřit štěpařským voskem, aby se do nich nedostala infekce.
Ochrana před mrazem
Leden je pro zahradu obdobím klidu, ale i tak je potřeba myslet na ochranu rostlin před mrazem. Zejména v období holomrazů, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu a chybí sněhová pokrývka, jsou rostliny náchylnější k poškození. Keře a stromy citlivé na mráz, jako jsou například růže, rododendrony nebo mladé ovocné stromky, je vhodné chránit zimními textiliemi. Ty propouští vzduch a světlo, ale zároveň brání prudkým výkyvům teplot. Kmen stromů ochráníme před mrazem a praskáním nátěrem bílou barvou, která odráží sluneční paprsky. Nezapomínejme ani na zálivku, a to zejména v bezmrazých dnech. Voda v půdě totiž pomáhá udržovat stabilnější teplotu a rostlinám tak dodává potřebnou vláhu. Pravidelně kontrolujeme také skladované cibule a hlízy a odstraňujeme nahnilé kusy.
Plánování jarní výsadby
I když se to nezdá, leden je ideálním měsícem pro plánování jarní výsadby. Zatímco venku panuje zima, v teple domova si můžete v klidu promyslet, co a kam na jaře zasadíte. Projděte si katalogy osiv a sazenic, nechte se inspirovat a sestavte si seznam rostlin, které by ve vaší zahradě neměly chybět. Nezapomeňte zohlednit specifika vaší zahrady, jako je typ půdy, světelné podmínky a dostupnost vody. V lednu si také můžete předpěstovat některé druhy zeleniny, například rajčata, papriky nebo celer, a zajistit si tak náskok před jarní sezónou.
Čištění a údržba nářadí
Leden je ideální měsíc pro přípravu zahradního nářadí na nadcházející sezónu. Po náročné práci na podzim je potřeba nářadí důkladně očistit od hlíny a zbytků rostlin. Použijte k tomu kartáč, vodu a mýdlo. Zkontrolujte, zda nejsou nástroje poškozené, a případně je opravte nebo nabruste. Tupé nůžky nebo nože ztěžují práci a mohou poškodit rostliny. Nezapomeňte na promazání pohyblivých částí olejem, aby se zabránilo korozi a prodloužila se jejich životnost. Připravené nářadí uskladněte na suchém a větraném místě, aby bylo připraveno k použití, jakmile začne jaro.
Krmení ptáků na zahradě
Leden je pro ptáky na zahradě náročným obdobím. Přírodní zdroje potravy jsou omezené a mráz jim ztěžuje přístup k vodě. Proto je důležité ptákům v zimě pomáhat a zajistit jim dostatek potravy. Ptákům můžeme na zahradě pomoci tak, že jim umístíme krmítko. Krmítko by mělo být umístěno na bezpečném místě, kam nemají přístup kočky a další predátoři. Ideální je krmítko zavěsit na větev stromu nebo na zeď domu, a to alespoň 1,5 metru nad zemí. Do krmítka dáváme kvalitní slunečnicová semínka, proso, ovesné vločky nebo lojové koule. Ptáci ocení i jablka, ořechy nebo sušené plody. Důležité je, aby potrava byla vždy čerstvá a suchá. Kromě krmítka je důležité ptákům zajistit i přístup k vodě. V zimě voda často zamrzá, proto je vhodné ptákům umístit na zahradu pítko s ohřívačem.
Kontrola uskladněné zeleniny
Leden je na zahradě měsícem odpočinku, ale i tak se najde pár úkolů, které bychom neměli zanedbat. Jedním z nich je i pravidelná kontrola uskladněné zeleniny. Během zimy se totiž může stát, že se na uskladněné zelenině objeví plíseň nebo začne hnít. Pravidelnou kontrolou a odstraňováním napadených kusů předejdeme rozšíření problému na celou úrodu. Zkontrolujte především jablka, hrušky, brambory a kořenovou zeleninu. Zeleninu skladujte v chladu, temnu a suchu, ideálně při teplotě kolem 4-5 °C. Větrání sklepa je důležité, ale jen v suchých dnech, aby se vlhkost nedostala dovnitř. Pokud máte zeleniny uskladněné více, zkuste ji pravidelně kontrolovat a odebírat jen tolik, kolik skutečně spotřebujete.
Pěstování microgreens v interiéru
Leden je ideální čas začít s pěstováním microgreens, a to i v případě, že nemáte zahradu. Microgreens, neboli mladé výhonky zeleniny a bylin, jsou skvělým způsobem, jak si zajistit čerstvou úrodu po celý rok. Navíc jsou plné vitamínů a minerálů. Pěstování microgreens v interiéru je snadné a zvládne ho každý. Stačí vám semínka, nádoba s odtokovými otvory, substrát a světlé stanoviště. Semínka nasypejte na substrát, zalijte a udržujte je vlhké. První výhonky se objeví během pár dní a sklízet je můžete už za 7-14 dní. Mezi nejoblíbenější druhy microgreens patří řeřicha, ředkvičky, slunečnice, brokolice nebo hrášek. Experimentujte s různými druhy a objevte tak nové chutě. Pěstování microgreens je zábavné a obohacující a v lednu je ten správný čas začít.
Procházka a pozorování přírody
Leden je sice nejchladnějším měsícem roku, ale i tak skýtá zahrada nečekané krásy a zajímavosti. Oblečte se do tepla a vydejte se na procházku. Všímejte si detailů, které vám v teplejších měsících unikají. Mráz kreslí na okna skleníků fascinující obrazce a námraza mění obyčejné rostliny v třpytivé sochy. Pozorujte stopy zvířat ve sněhu a objevte, kdo se u vás na zahradě schovává. Možná budete překvapeni, kolik ptáků se u vás v zimě zdržuje. Připravte jim ptačí budky a krmítka, ať jim pomůžete přečkat mrazivé dny. Procházka zasněženou zahradou vám pročistí hlavu a nabije vás energií do nového roku. Nezapomeňte si vzít fotoaparát a zachytit tu klidnou krásu zimy.
Činnost | Popis | Frekvence |
---|---|---|
Kontrola ochrany rostlin | Zkontrolujte sítě proti hlodavcům a zajistěte, aby choulostivé rostliny byly chráněny před mrazem. | Jednou za týden |
Plánování výsadby | Projděte si katalogy a objednejte si semínka a sazenice na jaro. | Podle potřeby |
Zalévání stálezelených rostlin | Během teplejších dnů zalévejte stálezelené rostliny, aby nevysychaly. | Pouze během dnů bez mrazu |
Příprava skleníku na jaro
Leden je sice měsícem odpočinku, ale i tak se na zahradě najde pár úkolů. Jedním z nich je i příprava skleníku na jaro. Zima a mráz můžou skleník poškodit, proto je důležité ho na jaro správně připravit. Začněte s důkladným úklidem. Odstraňte všechny zbytky rostlin, ať už se jedná o listy, stonky nebo plody. Ty můžou být zdrojem chorob a škůdců. Po úklidu skleník důkladně vymyjte. Použít můžete mýdlovou vodu nebo speciální dezinfekční prostředky určené pro skleníky. Nezapomeňte ani na okna – čistá okna propustí více světla, které vaše rostliny na jaře ocení.
Odpočinek a sbírání inspirace
Leden je pro zahradu měsícem odpočinku, ale i příprav na novou sezónu. Zatímco venku panuje zima, dopřejte si zasloužený odpočinek a načerpejte inspiraci pro jarní zahradničení. Prolistujte si knihy a časopisy o zahradě, prozkoumejte online zdroje a nechte se inspirovat krásnými fotografiemi a užitečnými radami. Naplánujte si, jaké rostliny chcete pěstovat, a sestavte si seznam potřebných semen a sazenic. Leden je také ideální čas pro údržbu zahradního nářadí. Očistěte a nabruste rýče, motyky a nůžky, aby byly připravené na jarní práce. Nezapomeňte ani na kontrolu a případnou opravu skleníku či pařeniště. Zima je dlouhá a zahrada vám bude vděčná za vaši péči a pozornost.
Publikováno: 20. 11. 2024
Kategorie: domov