Holokrčky: Nepřehlédnutelné krásky mezi slepicemi
- Původ a historie plemene
- Charakteristický vzhled holokrčky
- Povaha a temperament slepic
- Snáška vajec a užitkovost
- Specifika chovu a péče
- Odolnost vůči chorobám
- Krmení a výživa holokrček
- Využití peří a masa
- Oblíbenost plemene u chovatelů
- Zajímavosti o slepicích holokrčkách
- Výstavy a soutěže elegance
- Budoucnost plemene v Česku
Původ a historie plemene
Slepice holokrčky, s jejichž neobvyklým vzhledem se setkáváme stále častěji, v sobě snoubí staletí chovatelského umu a přírodní adaptability. Jejich původ, zahalený tajemstvím staletí, je opředen mnoha teoriemi. Některé prameny hovoří o jejich dávných předcích z Transylvánie, jiné je spojují s orientálními druhy slepic. Ať už je jejich kolébka kdekoli, jedno je jisté: slepice holokrčky si svou odolností a nenáročností získaly oblibu napříč kontinenty. Absence peří v oblasti krku není žádnou chorobou ani genetickým defektem, ale výsledkem cíleného šlechtění. Tato unikátní vlastnost jim přináší v teplejších měsících značnou výhodu – lepší termoregulaci a odolnost vůči přehřátí. Chovatelé si pochvalují jejich klidnou a přátelskou povahu, díky níž se stávají oblíbenými obyvateli zahrad a dvorů. Slepice holokrčky jsou navíc skvělými nosnicemi a jejich chutná vejce obohacují jídelníčky čím dál více lidí. Jejich obliba neustále roste a není pochyb o tom, že se tyto výjimečné slepice stanou pevnou součástí našich chovů i do budoucna.
Charakteristický vzhled holokrčky
Slepice holokrčky, známé také jako transylvánské slepice, se pyšní nezaměnitelným vzhledem, který je pro mnohé chovatele okouzlující. Jejich nejvýraznějším rysem je holý krk bez peří, který jim propůjčuje netradiční eleganci. Tato unikátní vlastnost není výsledkem genetické manipulace, ale přirozené mutace, která se u tohoto druhu slepic vyvinula před staletími. Absence peří na krku přináší slepicím holokrčkám řadu výhod, zejména v teplejším klimatu. Díky holému krku se snáze ochlazují a jsou odolnější vůči parazitům.
Chov slepic holokrček je tak nejen zajímavým zpestřením dvorku, ale i praktickou volbou pro chovatele, kteří hledají odolný a nenáročný druh slepic.
Povaha a temperament slepic
Slepice holokrčky, se svým netradičním vzhledem, jsou důkazem rozmanitosti v druzích slepic. Jejich přátelská a klidná povaha z nich dělá skvělé společníky na dvorku, a to i pro rodiny s dětmi. Holokrčky jsou známé svou odolností a nenáročností, což z nich činí vhodné plemeno i pro začínající chovatele. Přestože se vzhledem liší od ostatních slepic, v otázce temperamentu se od nich příliš neliší. Jsou to společenská zvířata, která si užívají společnost ostatních slepic a rády tráví čas hledáním potravy na zahradě. Stejně jako u jiných druhů slepic, i u holokrček se můžeme setkat s různými povahami – některé jsou aktivnější a hravější, jiné klidnější a rozvážnější. Důležité je poskytnout jim dostatek prostoru, vhodné krmení a bezpečné prostředí, aby mohly rozvíjet své přirozené chování a dělat radost svým majitelům.
Snáška vajec a užitkovost
Holokrčky, i přes svůj netradiční vzhled, se pyšní obdivuhodnou užitkovostí. Tyto slepice, známé svou odolností a nenáročností, jsou schopny snést až 160 vajec ročně. Velikost vajec se pohybuje v závislosti na druhu a stáří slepice, obvykle se ale setkáme s příjemnou střední velikostí. Například slepičí plemeno česká slepice holokrčka, které je u nás stále oblíbenější, snáší krásná bílá vejce o hmotnosti okolo 55 gramů. Ať už se jedná o českou slepici holokrčku, nebo o jiný druh, jedno je jisté: slepice holokrčky jsou skvělou volbou pro každého, kdo hledá nenáročné plemeno s dobrou snáškou. Jejich odolnost a přizpůsobivost z nich dělá ideální volbu i pro začínající chovatele.
Vlastnost | Slepice holokrčky | Leghornka | Česká slepice zlatá kropenatá |
---|---|---|---|
Původ | Transylvánie | Itálie | Česko |
Velikost | Střední | Lehká | Těžší |
Snáška vajec | 160-180 vajec/rok | 250-300 vajec/rok | 180-220 vajec/rok |
Specifika chovu a péče
Chov slepic holokrček je v mnohém podobný chovu ostatních druhů slepic, ale s několika specifickými rysy. Díky svému netradičnímu vzhledu, přátelské povaze a odolnosti se stávají stále oblíbenějšími. Holokrčky jsou velmi aktivní a zvídavé slepice, proto je pro ně ideální prostorný výběh s dostatkem zeleně a možností k hrabání. Přestože nemají peří na krku, jsou překvapivě odolné vůči chladu a dobře snášejí i chladnější klima. Důležitá je vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů, která podpoří jejich zdraví a snášku. Chovatelé si pochvalují jejich klidnou a přátelskou povahu, díky které se hodí i do rodin s dětmi. Slepičky holokrčky jsou skvělým příkladem, že i netradiční vzhled může skrývat milé a užitečné vlastnosti.
Odolnost vůči chorobám
Slepice holokrčky, známé svým neobvyklým vzhledem, jsou často středem zájmu chovatelů, kteří hledají odolnější a zdravější druhy slepic. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že absence peří v oblasti krku je znevýhodňuje, opak je pravdou. Holokrčky vykazují zvýšenou odolnost vůči parazitům, kteří se běžně usazují v peří. Absence peří v této oblasti ztěžuje parazitům životní podmínky a snižuje riziko šíření nemocí. Chovatelé holokrček tak mohou těžit z přirozené obranyschopnosti tohoto druhu a těšit se z jejich vitality. Navíc, díky lepší termoregulaci, jsou slepice holokrčky odolnější vůči vysokým teplotám, což je činí ideálními pro chov v teplejších oblastech. Zkušenosti mnoha chovatelů potvrzují, že holokrčky jsou zdravé a odolné slepice, které přinášejí radost a užitek.
Krmení a výživa holokrček
Holokrčky, známé také jako slepice s holým krkem, jsou fascinujícím druhem drůbeže s unikátním vzhledem a řadou benefitů pro chovatele. Krmení a výživa holokrček se liší jen málo od potřeb běžných slepic. Jsou to všežravci, kteří si pochutnají na rozmanité stravě. Základem je kvalitní krmná směs pro nosnice, doplněná o čerstvou zeleninu, ovoce a obiloviny. Holokrčky ocení i kuchyňské zbytky, čímž přispívají k redukci odpadu v domácnosti. Pro správný růst a snášku je důležitý dostatek vápníku, který zajistí drcené skořápky nebo grit. Sledujte chování a kondici vašich slepic – spokojené a dobře živené holokrčky se vám odmění chutnými vejci a budou ozdobou vašeho dvorku.
Využití peří a masa
Slepice holokrčky, charakteristické svým neobvyklým vzhledem bez peří na krku, nejsou jen zajímavostí pro chovatele. Jejich maso, chutné a libové, si nachází své místo v moderní kuchyni a otevírá nové možnosti pro gurmány. Díky menšímu množství odpadu při zpracování představují ekologicky šetrnější variantu. Peří, ač v menší míře, nachází uplatnění v různých odvětvích. Například se s ním experimentuje jako s přírodní izolací v oděvním průmyslu. Chov slepic holokrček tak poukazuje na to, že i netradiční druhy slepic mohou přinášet praktické a inovativní možnosti využití.
Oblíbenost plemene u chovatelů
Slepice holokrčky si získávají srdce chovatelů po celém světě a Česká republika není výjimkou. Jejich netradiční vzhled, který jim propůjčuje absence peří na krku, je pro mnohé přitažlivý a originální. Avšak obliba holokrček roste nejen díky jejich vzhledu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, díky které se hodí i do rodin s dětmi. Holokrčky jsou známé svou snášenlivostí a bezproblémovým soužitím s ostatními druhy slepic. Navíc jsou to skvělé nosnice, které potěší své majitele velkým množstvím chutných vajec. Péče o ně se neliší od péče o jiná plemena slepic, což z nich činí ideální volbu pro začínající i zkušené chovatele. Stále více chovatelů v České republice objevuje kouzlo těchto jedinečných slepic a stávají se oblíbeným doplňkem mnoha zahrad a dvorů.
Zajímavosti o slepicích holokrčkách
Slepice holokrčky, známé také jako slepice španělské, jsou skutečným unikátem mezi drůbeží. Jejich neobvyklý vzhled, charakterizovaný neopeřeným krkem, je dědictvím genetické mutace, která jim však nebrání v plnohodnotném životě. Naopak, absence peří na krku přináší těmto slepicím v teplejších klimatických podmínkách značnou výhodu – lépe snášejí horko a jsou tak odolnější vůči přehřátí. Chovatelé si navíc pochvalují jejich klidnou a přátelskou povahu, díky které se slepice holokrčky snadno začlení do hejna s ostatní drůbeží. Ačkoliv se jejich snůška vajec nemůže rovnat některým specializovaným nosným plemenům, slepice holokrčky potěší chutným masem a stanou se nepřehlédnutelnou ozdobou každého dvorku.
Výstavy a soutěže elegance
Slepice holokrčky, s jejich neobvyklým a roztomilým vzhledem, si získávají stále větší oblibu nejen mezi chovateli, ale i na výstavách a soutěžích elegance drůbeže. Jejich neopeřené krky, které jim propůjčují jedinečný vzhled, jsou výsledkem specifické genetické mutace a stávají se předmětem obdivu a zájmu. Na soutěžích elegance se hodnotí nejen krása opeření, ale i celkový vzhled, temperament a kondice slepic. Holokrčky, ač se liší od tradičních plemen, mají stejnou šanci uspět a získat uznání poroty i diváků. Důkazem toho jsou i četné případy, kdy se slepice holokrčky umístily na předních příčkách a získaly ocenění za svůj netradiční vzhled a eleganci. Jejich účast na výstavách a soutěžích elegance tak přispívá k popularizaci tohoto neobvyklého druhu slepic a bourá stereotypy o tom, jak by měla „krásná“ slepice vypadat.
Slepice holokrčky, s peřím hebkým jako samet, jsou důkazem, že i užitková zvířata mohou být krásná.
Anežka Malá
Budoucnost plemene v Česku
Slepice holokrčky si v České republice získávají stále větší oblibu a jejich budoucnost zde vypadá velmi slibně. Chovatelé oceňují jejich odolnost, nenáročnost a přátelskou povahu. Slepice holokrčky jsou navíc známé svou dobrou snáškou, což z nich dělá atraktivní volbu pro malochovy i větší hospodářství. Rostoucí zájem o tradiční a odolná plemena slepic nahrává dalšímu rozvoji chovu slepic holokrček v Česku. Vznikají specializované chovatelské kluby a sdružení, které se věnují sdílení zkušeností a uchovávání genetické rozmanitosti tohoto zajímavého druhu. Slepice holokrčky se tak stávají vítaným zpestřením českých dvorků a přispívají k zachování biodiverzity.
Publikováno: 07. 12. 2024
Kategorie: domov