59th WeiqiTV European Go Congress Liberec, Czech Republic 25. 7. – 8. 8. 2015

Registered players

Name Rank Country Club Events
1 Zhang Wendong 9p CN
2 Muraoka Shigeyuki 9p JP Kansai
3 Yamashiro Hiroshi 9p JP
4 Kazuhiro Imai 6p JP
5 Hayashi Kozo 6p JP
6 Zhao Shouxun 5p CN Beij
7 Taranu Catalin 5p RO Bucu
8 Sakamoto Yasuo 5p JP
9 Han Han 5p CN Beij
10 Guo Juan 5p NL Hilv
11 Hwang In-seong 8d FR Zur
12 Muraoka Mika 4p JP Kansai
13 Wang Zheming 3p CN Shan
14 Lee Hajin 3p KR
15 Dinerstein Alexandr 3p RU 16Kz
16 Li Cong 3p CN Beij
17 Zhao Baolong 2p CN Beij
18 Wang Xiangyun 2p CN Beij
19 Shigeno Yuki 2p JP
20 Fan Hui 2p FR 75Op
21 Li Ting 1p AT Wien
22 Cho Yeonwoo 1p KR
23 Lisy Pavol 1p SK DoSt
24 Jabarin Ali 1p IL TAv
25 Surma Mateusz 1p PL Dzim
26 Noguchi Motoki 7d JP 38Gr
27 Kim Young-sam 7d KR BIBA
28 Chan Yi-Tien 7d TW Taiw
29 Pop Cristian 7d RO CSRB
30 Ma Bin 7d CN
31 Shikshin Ilja 7d RU 16Kz
32 Qiu Wei 6d CN Shan
33 Liu Wenbo 6d CN Shan
34 Lin Viktor 6d AT Gote
35 Surin Dmitrij 6d RU 78SP
36 Yao Cheng 6d CN Tian
37 Burzo Cornel 6d RO BaMa
38 Le_Calve Tanguy 6d FR 44Na
39 Kraemer Lukas 6d DE BN
40 Tsukamoto Toshimitsu 6d JP
41 Matsumura Naoki 6d JP Yoko
42 Blomback Fredrik 6d SE Stoc
43 Mero Csaba 6d HU BuPe
44 Debarre Thomas 6d FR 67SE
45 Fu Yaqi 6d CN Sto
46 Kachanovskyi Artem 6d UA Rivn
47 Simara Jan 6d CZ KVaS
48 Sankin Timur 6d RU 77Mo
49 Hao Yibo 6d CN Guan
50 Mitic Dusan 6d RS NiSt
51 Kravets Andrii 6d UA Rivn
52 Šilt Ondřej 6d CZ KGYC
53 Westhoff Gerald 6d NL
54 Drean-Guenaizia Benjamin 6d FR 29Co
55 Bogatskyy Dmytro 6d UA Kiev
56 Bajenaru Dragos 6d RO Bucu
57 Podpera Lukas 6d CZ APWS
58 Huang Yi-Feng 6d TW None
59 Shen Chih Hao 6d TW
60 Li Gangyi 5d CN Xian
61 Kovaleva Natalia 5d RU 74Ch
62 Campagnie Remi 5d FR 35Re
63 Ge Yuhong 5d CN Beij
64 Fenech Antoine 5d FR 67SE
65 Nyyssonen Juuso 5d FI YliG
66 Tongyu Wang 5d CN YangShuang
67 Eerbeek Alexander 5d NL Vink
68 Prokop Jan 5d CZ SRic
69 Gao Gao 5d CN Beij
70 Papazoglou Benjamin 5d FR 35Re
71 Yoshida Takao 5d JP Toky
72 Sedgwick James 5d CA Toro
73 Ditzhuijzen Zeno_van 5d NL Utre
74 Liu Zhengqi 5d CN Beij
75 Li Yue 5d CH Zuri
76 Rehm Robert 5d NL Amst
77 Serban Mihai_Valentin 5d RO Cluj
78 Danek Vladimir 5d CZ
79 Ishida Masayuki 5d JP HoseiU
80 Fang Yunfan 5d CN Guan
81 Mutabzija Zoran 5d HR Zagr
82 Suzuki Tsuneyuki 5d JP xxx
83 Fionin Grigorij 5d RU 78SP
84 Obenaus Johannes 5d DE B
85 Jasiek Robert 5d DE B
86 Fang Cao 5d CN Beij
87 Halchenko Mykhailo 5d UA Kyiv
88 Kato Takehiko 5d JP Fuj
89 Eijkhout Michiel 5d NL Leid
90 Lidor Jonathan 5d IL TAv
91 Zhurakovskyi Bohdan 5d UA Rivn
92 Habu Koichiro 5d PL Krak
93 Hayashi Eiji 5d JP
94 Yoshihara Kazuo 5d JP Chib
95 Kurita Shigeru 5d JP Toky
96 Donzet Frederic 5d FR Panda
97 Cheburakhov Andrej 5d RU 77Mo
98 Palant Michael 5d DE B
99 Spiegel Lothar 5d AT Gote
100 Welticke Jonas 5d DE BN
101 Kruml Ondrej 5d CZ Brno
102 Huang Zhenyang 5d CN
103 Yang Jun 5d CN Xian
104 Luo Gang 5d CN Beij
105 Wang Shifang 5d CN Harb
106 Siivola Matti 5d FI HGK
107 Kanazashi Tatsuo 4d JP
108 Berben Tobias 4d DE HH
109 Tseng Chi-Yang 4d TW Nckugo
110 Kostka Ivan 4d CZ TFMi
111 Savo Jesse 4d FI Haya
112 Fujino Kenji 4d JP Toky
113 Kaper Erik 4d NL Amst
114 Zémor Gilles 4d FR 33Bo
115 Ismail-Akhunov Agzam 4d RU 77Mo
116 Kikuta Yoshimasa 4d JP
117 Seibt David 4d DE B
118 Michaeli Tal 4d IL TAv
119 Shoji Tadao 4d JP
120 Akiba Shunichi 4d JP
121 Li Zheng 4d CN Tian
122 Jankovic Zoran 4d RS KGRa
123 Lu Meng 4d DE MS
124 Pristupa Pavel 4d RU 70To
125 Kay Andrew 4d GB Bmhm
126 Frejlak Stanislaw 4d PL Wars
127 Li Chenlai 4d CN Jiangsu
128 Radmacher Bernd 4d DE MEE
129 Siukola Mikko 4d FI YliG
130 Gong Xiaoyu 4d CN Zhej
131 Mizuuchi Chihiro 4d JP Yok
132 Nakamura Makoto 4d JP
133 You Xiaochuan 4d CN Beij
134 Imamura-Cornuejols Toru 4d FR 38Gr
135 Laatikainen Vesa 4d FI eGo
136 Lechasseur Jean-Sébastien 4d CA Biba
137 Karadaban Denis 4d FR 38Gr
138 Paga Pierre 4d GB Cegc
139 Bővíz Dominik 4d HU Szfv
140 Liu Xinyu 4d CN Beij
141 Salignon Jerome 4d FR 38Gr
142 Zhang Wentian 4d CN Beij
143 Verhagen Rudi 4d NL Ensc
144 Park Myong Soo 4d KR Seo
145 Sato Toshio 4d JP
146 Yang Yi 4d CN Beij
147 Stauder Leon 4d DE LU
148 Yatsenko Dmytro 4d UA Kyiv
149 Sora Sorin Adrian 4d RO Crav
150 Ohlenbusch Arne Steen 4d DK Hor
151 Huang Heyang 4d CN Beij
152 Budig Stefan 4d DE HH
153 Bogdanov Viktor 4d RU 10Pt
154 Budahn Michael 4d DE B
155 Hamrah Schayan 4d AT Ebisu
156 Wu Johnson Chao-Han 4d TW
157 Liang Zhijie 4d CN Beij
158 Guo Chengqing 4d CN Hang
159 Yumoto Tetsuya 4d JP
160 Nevala Mikko 4d FI OGP
161 Lieberum Christopher 4d DE GOE
162 Kimura Hiroshi 4d JP xxx
163 Welter Marlon 4d DE GOE
164 Poltronieri Bruno 4d GB WarU
165 Wolter Bernd 4d DE B
166 Huang Aja 4d GB Lndn
167 Komoto Tadashi 4d JP Toky
168 Jipp Thomas 4d DE HH
169 D'Bel Suzanne 4d MY Toky
170 Beggerow Joachim 3d DE BS
171 Bouwman Gelmer 3d NL Delf
172 Sannes Paal 3d NO Oslo
173 Ota Akihiko 3d JP
174 Csizmadia Gyorgy 3d HU BuPe
175 Shakhov Kim 3d RU 77Mo
176 Peng Zizhou 3d CN Sichu
177 Tamura Akira 3d AU Bris
178 Asano Itaru 3d JP
179 Knauf Barbara 3d DE K
180 Kettenring Thomas 3d DE M
181 Yoshida Michito 3d JP
182 Urabe Yoshimichi 3d JP Kama
183 Cipra Petr 3d CZ MJes
184 Trinks Daniela 3d DE B
185 Pitrop Alexandru-Petre 3d RO Boto
186 Dubakovic Dragan 3d RS KGRa
187 Blanchard Benjamin 3d FR 75Ju
188 Riedeman Dick 3d NL Delf
189 Hubert Jerome 3d FR 75Op
190 Knauf Torsten 3d DE KI
191 Zhou Runtao 3d CN Shan
192 Stankovic Mijodrag 3d RS NiSt
193 Iugulescu Sergiu_Dan 3d RO CSRB
194 Marz Michael 3d DE J
195 Yang Luoyi 3d CN Shen
196 Khudoleev Artem 3d RU 77Mo
197 Marz Manja 3d DE J
198 Na Cong Chuan 3d CN
199 Ohlenbusch Soeren 3d DK Oden
200 Giedrojč Krzysztof 3d PL
201 Pace Alessandro 3d IT BIBA
202 Kitada Toshiyuki 3d JP xxx
203 Lextrait Cesar 3d FR 13Ma
204 Poon Szeming 3d CN Hong
205 Lee Semi 3d FR 38Gr
206 Shen Yao 3d CN Shan
207 Granger Alban 3d FR 35Re
208 Lips Fabien 3d FR 75Al
209 Heshe Thomas 3d DK Kolding
210 Salo Tuomo 3d FI eGo
211 Avram Laura 3d RO Bist
212 Sun Sai 3d CN Beij
213 Zhao Ruiliang 3d CN Shanghai
214 Kuehner Christian 3d DE MZ
215 Akiya Tatsushi 3d JP
216 Sawada Susumu 3d JP Saga
217 Ota Nobuhisa 3d JP
218 Engels Andre 3d NL Eind
219 Batraev Vladimir 3d RU 63To
220 Meemken Kai 3d DE Bayreuth
221 Jacimovic Mihailo 3d RS KGRa
222 Wang Bengang 3d CN Shan
223 Bantla Chafiq 2d DE DIN
224 Olsson Ulf 2d SE Gote
225 Heikkinen Juho 2d FI Pogo
226 Hyodo Susumu 2d JP Kaw
227 Uchida Minoru 2d JP Yoko
228 Snidal Bronislav 2d CZ TOst
229 Boehme Janine 2d DE BZ
230 Cao Ngoc-Trang 2d FR 67SE
231 Snidal Bronislav 2d CZ TOst
232 Li Haohan 2d CN 31To
233 Sekiguchi Kiyoshi 2d JP Yoko
234 Leung Joanne 2d GB NoCb
235 Harada Katsusuke 2d JP
236 Zandveld Peter 2d NL Amst
237 Hanusch Gerd 2d DE M
238 Kachanovskyi Mykhailo 2d UA Rivn
239 Kouba Petr 2d CZ APWS
240 Tanaka Masao 2d JP
241 Digard Martin 2d FR 75Al
242 Nishijima Akira 2d JP
243 Sambale Bernd 2d DE L
244 Umemoto Keizo 2d JP
245 Zakharzhevskyy Andriy 2d UA Roma
246 Hashiguchi Issei 2d JP Osak
247 Lajunen Pekka 2d FI HGK
248 Winkler Michael 2d AT Wien
249 Schreiber Timo 2d DE B
250 Baker Lucas 2d CH Zuri
251 Frangi Manuel 2d FR 06Ni
252 Arlander Markus 2d FI
253 Hanevik Severin 2d NO Berg
254 Chen Longteng 2d FR 38SE
255 Karaerkek Kerem 2d TR Ank
256 Dumont Louis 2d FR 92An
257 Vazquez Oscar 2d ES NamB
258 Iguchi Hiromasa 2d JP Toky
259 Sakai Fujikazu 2d JP Toky
260 Uchikune Koichi 2d JP Izu
261 Schuurink Ivo 2d NL Arnh
262 Heikkinen Arto 2d FI YliG
263 Weber Helmut 2d DE BN
264 Sugime Masanao 2d JP Obih
265 Lee Heng-Chen 2d TW Taiw
266 Noguchi Hidenori 2d JP Zush
267 Dubiel Marika 2d NL Amvn
268 Gorzhaltsan Vladimir 2d RU 78SP
269 Walde Tashi 2d DE BN
270 Kachyna Ondrej 2d CZ Brno
271 Maula Anttoni 2d FI YliG
272 Arsinoaia Viorel 2d RO Tims
273 Nakagawa Masahito 2d JP Zush
274 Mirka Jakub 2d CZ Plze
275 Inigo Yanez Pierre 2d FR 30Al
276 Grzeschniok Anton 2d DE F
277 Pittner Arved 2d DE B
278 Hjartnes Tomas 2d NO Berg
279 Uesaka Susumu 2d JP Toky
280 Hauenstein Andreas 2d US PaAl
281 Metta Carlo 2d IT Pisa
282 Lee Hsuan-Ju 2d TW Taiw
283 Romeika Ernestas 2d LT Kaun
284 Daimon Rokuro 2d JP
285 Forstenlehner Michael 2d AT Linz
286 Zaleskas Vladas 2d LT Kaun
287 Kondo Shiro 2d JP Toky
288 Jensen Finn 2d DK OGK
289 clergue olivier 2d FR 13Ma
290 Izaki Masao 1d JP Kyot
291 Norvio Eerik 1d FI YliG
292 Wandel William 1d NL Amst
293 Miyajima Kuniaki 1d JP Kyo
294 Gudmundsson Hallbjorn 1d IS Reyk
295 Or Yahel 1d IL TAv
296 Nakayama Yoshitaka 1d JP Kaom
297 Koch Colin-Marius 1d DE GOE
298 Cieplý Aleš 1d CZ
299 Tadeáš Berkman 1d CZ Usti
300 Krogt Harry_van_der 1d NL Leid
301 Samukawa Tadashi 1d JP
302 Tecchio Pierre 1d FR 63Ce
303 Pennanen Juho 1d FI Yigo
304 Šimůnková Martina 1d CZ Jabl
305 Meyer Jürgen 1d DE RE
306 Sanet Joel 1d US Mia
307 Praz Sylvain 1d CH Neu
308 Sgaravatti Niccolo 1d IT Pado
309 Raumann Frederik 1d DE D
310 Goettsche Thomas 1d DE B
311 Matsuo Masaki 1d JP Toyo
312 Knippel Arnaud 1d FR 76Ro
313 Verhagen Ronald 1d NL Almere
314 Bartova Jitka 1d CZ APra
315 Silles Marco 1d DE BN
316 Fang Fang 1d CN Guan
317 Pitters Patrick 1d DE FL
318 Stoehr Marc 1d SE Stockholm
319 Hageman Ger 1d NL Utre
320 Cornuejols Dominique 1d FR 38Gr
321 Schmidt Jakob 1d DE MR
322 Suzuki Shozo 1d JP Tsu
323 Prince Nicholas 1d CA Hami
324 Goebl Vaclav 1d CZ
325 Sora Adelina 1d RO Crav
326 Zellerer Harald 1d NL Amst
327 Aussibal Gabriel 1d FR 67SE
328 Tappe Jochen 1d DE DA
329 Au Ming 1d NL DHaa
330 Schomberg Niels 1d DE MEE
331 Pankoke Jens 1d DE OL
332 Mex Gerd 1d DE Wil
333 Codrin Vasiloanca 1d RO C.S.ATARI
334 Neumann Norbert 1d DE B
335 Yoshikai Keiichi 1d JP
336 Jordan Daniel 1d DE OL
337 Nakano Yoshinori 1d GB Bmhm
338 Zhang Hui 1d CN Central London Go Club
339 Dicá Vladimír 1d CZ BecNTep
340 Guo Naichun 1d DE DA
341 Ezoe Fumiomi 1d JP Sapp
342 Milosevic Aleksandar 1d RS BGgo
343 Huang Ying 1d CN
344 Manning Toby 1d GB Leic
345 Zingoni Alberto 1d IT Fire
346 Roads Francis 1d GB Wans
347 Seres Julia 1d HU Fot
348 Aubelle Flavien 1d CH Ishi
349 Hanebeck Nils 1d DE KI
350 Zhou Hong 1d CN Guan
351 Poliak Miroslav 1d SK Brat
352 Es Martin_van 1d NL Heer
353 Gauthier Henri 1d FR 21Di
354 Ruse Victor 1d DE Himmelsturmer
355 Goncalves Simao 1d LU Luxe
356 Li Bo 1d CN 78SP
357 Trippel Lorenz 1d CH Zur
358 Takeda Hideo 1d JP
359 Furjanic Lovro 1d HR Karl
360 Baaran Jens 1d DE BS
361 Valkonen Jouni 1d FI Haya
362 Nakamura Hiromasa 1d JP Gora
363 Nikula Janne 1d FI YliG
364 Ipsen Sven-Olaf 1d DE HH
365 Law Yu_Kai 1d DE TR
366 Jiruse Jaroslav 1d CZ Blan
367 Johansson Kim 1d SE Big
368 Haga Sverre 1d NO Oslo
369 Grigoriu Elian Ioan 1d RO Galt
370 Mochida Takeshi 1d JP Sapp
371 Saering Patrick 1d DE OS
372 Gaultier Astrid 1d FR 33Bo
373 Lamprecht Martin 1k DE KI
374 Haga Erik_Nilsen 1k NO Oslo
375 Karttunen Reino 1k FI eGo
376 Poerschke Chris 1k DE HD
377 Cockburn Michael 1k GB StAl
378 Racz Thomas 1k DE
379 Ammermann Christoph 1k DE Ulm
380 Haas Richard 1k DE DA
381 Luethke Hans-Eckart 1k DE SN
382 Niemi Antti 1k FI YliG
383 Michal Timko 1k CZ APWS
384 Avenel Augustin 1k FR 63Ce
385 Zubalik Michal 1k CZ TFMi
386 Wirthmann Benjamin 1k DE F
387 Csizmadia Robert 1k HU BuPe
388 Pongracz Gregory 1k US gotham go club
389 Scott Lisa 1k US
390 Koehler Axel 1k DE B
391 Hensel Rainer 1k DE BN
392 Kadotani Naoto 1k JP Toky
393 Matsunaga Kiyoshi 1k JP Toky
394 Osamu Saito 1k JP
395 Kirch Florian 1k DE ER
396 Kleczkowska Klaudia 1k PL Olsz
397 Rousseau Clement 1k FR 69Ly
398 Brockman Marko 1k FI OGP
399 Tsukamoto Kazuo 1k JP Toky
400 White Michael 1k FR 76Ro
401 Guenther Benjamin 1k DE B
402 Huang Yicheng 1k CN
403 Mramorov Andrej 1k RU 77Mo
404 Šodek Dalibor 1k CZ TFMi
405 Jadron Milan 1k SK Brat
406 Berghoff Sebastian 1k DE HH
407 Scheuplein Vivian 1k DE DA
408 Yonemura Nobumasa 1k JP Toky
409 Warkentin Eric 1k FR 59Li
410 Koller Thomas 1k CH Zur
411 Kittlitz Adrian 1k DE ED
412 Bensel Rolf 1k DE DT
413 Sato Hikaru 1k JP
414 Heuer Falk 1k DE OS
415 Countcham Prakash 1k FR 92Bo
416 Saito Osamu 1k JP Japan E-mail
417 Palmers Christian 1k AT Ebi
418 Wilken Volker 1k DE HH
419 Chladkova Tereza 1k CZ TFMi
420 Zilberberg Viktor 1k RU 52NN
421 Izaki Yaeko 1k JP Kyot
422 Sergeant Yves 1k FR 75Op
423 Pittner Thomas 1k DE B
424 Kehmann Hartmut 1k DE HB
425 Mečíř Ladislav 1k CZ Libe
426 Riedl Christian 1k DE BT
427 Waschipky Robert 1k DE L
428 Czernia Rafael 1k DE W
429 Sampedro Juan 1k ES NamB
430 Ohlenbusch Birgit 1k DE KI
431 Zhang Shuotong 1k CN
432 Pillon Thibault 1k CH Neu
433 Hadlich Uwe 1k DE B
434 Bourhis Francois 2k FR 75Al
435 Plikk Michael 2k NO Oslo
436 Ito Seiichi 2k JP Chor
437 Sakashita Satoshi 2k JP Toky
438 Rueten-Budde Jan 2k DE HH
439 Kylmaenen Kai 2k SE Stoc
440 Urban Andreas 2k DE B
441 Walvisch Demian 2k BE Antw
442 Tsujigaki Kenji 2k JP Kyo
443 Maltere Julien 2k FR 75Al
444 Schirmer Leo 2k DE xyz
445 Baudis Petr 2k CZ APra
446 Effenberg Alfred 2k AT Wien
447 Harvey Helen 2k GB Manc
448 Zoetzsche Hans 2k DE L
449 Goerss Michael 2k US Ariz
450 Artesi Stefano 2k IT Trie
451 Chen Yifei 2k CH ER
452 Loiseau Hugo 2k FR 75Ju
453 Neubauer Peter 2k AT Gote
454 Caha Frantisek 2k CZ APWS
455 Moudrik Josef 2k CZ APra
456 Moldovan Christian 2k DE E
457 Berthomier Frederic 2k FR 75Al
458 Galunov Jakov 2k IL HAI
459 Novik Mikhail 2k EE Tart
460 Mallik Darrell 2k NL Amst
461 Vannieuwenhuyse Joost 2k BE Antw
462 Ries Vilem 2k CZ APra
463 Mori Kaoru 2k JP Toky
464 Hartmann Kirsten 2k DE BN
465 Adelsberger Christoph 2k DE KN
466 Martinelli Alessandro 2k IT Roma
467 Grimm Kirsten 2k DE FR
468 Hricova Jana 2k CZ APmG
469 Xu Meide 2k DE GOE
470 Donzet Cecile 2k FR 75Al
471 Fenech Albert 2k FR 67SE
472 Cano Alain 2k FR 91Or
473 Waczulik Juraj 2k SK Brat
474 Masson Lucie 2k FR 22La
475 Sokolowsky Bernd 2k DE ER
476 Kostka Hans 2k DE M
477 Averous Christophe 2k FR 67SE
478 Landskron Burkhard 2k DE GP
479 Jacobsen Manuel 2k DE HH
480 Messerschmidt Reinhardt 2k ZA Bris
481 Muehl Desiree 3k DE Wien
482 Richter Uwe 3k DE FT
483 Imiya Teruo 3k JP Yoko
484 Bouwman Gerard 3k NL Sall
485 Takeno Yusuke 3k JP
486 Mourik Henk 3k NL Amst
487 Arsentjev Egor 3k RU 77Mo
488 Kobayashi Takashi 3k JP Osak
489 Draaisma Henk 3k NL Venl
490 Waelde Simone 3k DE DA
491 Walraet Matthieu 3k FR 75Pa
492 Parton Maurizio 3k IT Pisa
493 Oka Isamu 3k IT Fire
494 Wilhelem Hugues 3k FR 75Al
495 Kunisch Wulf 3k DE H
496 Runge Niels 3k NL Cule
497 Akaike Keiko 3k JP Toky
498 Stiassny Martin 3k SE Leksand
499 Schomberg Karen 3k DE MEE
500 Popova Marina 3k RU 77Mo
501 Vielfaure Charlotte 3k FR 07Au
502 Sultanbekov Damir 3k RU 02Uf
503 Kondo Kazumi 3k JP Kiri
504 Calon Ruben 3k NL Eind
505 Sonnenberger Joerg 3k DE HRO
506 Desjobert Jean-Marie 3k FR 35Re
507 De_Francesco Leonardo 3k IT Roma
508 Mori Toshiya 3k JP Chi
509 Yoshino Sadayoshi 3k JP Sait
510 Blom Jaap 3k NL Leid
511 Crubellier Etienne 3k FR 63CE
512 Vannier Luc 3k FR 31To
513 Tozser Imre 3k HU Salg
514 Zabirov Innokentij 3k RU 77Mo
515 Hessing Piet 3k DE B
516 Hrbek Stepan 3k CZ APmG
517 Daverkausen Bernd 3k DE B
518 Moorer Donald 3k NL Gron
519 Tomsu Adriana 3k CZ TFMi
520 Schimmel David 3k DE DD
521 Vápenka Petr 3k CZ
522 Cherestes Andrei 3k RO
523 Luber Tomáš 3k CZ TOst
524 Qiu Xin 3k CN Shan
525 Pylypchuk Andrii 3k UA Rivn
526 Severing Ingo 3k DE KI
527 Green Jonathan 4k GB Leam
528 Boyen Kris 4k BE Leuv
529 Zemor Solal 4k FR 33Bo
530 Hebsacker Steffi 4k DE HH
531 Nishiura Keiji 4k JP xxx
532 Boesze Daniel 4k AT Go7
533 Krajnov Anton 4k RU 77Mo
534 Zhang Ailian 4k FR 67SE
535 Braida Vivien 4k FR 94No
536 Junek Martin 4k CZ Brno
537 Solomojchenko Ilja 4k RU 77Mo
538 Schweitzer Erik 4k DE W
539 Zimdars Joschka 4k DE Hannover
540 Steinbuch Jonathan 4k DE OS
541 Takechi Harumi 4k JP Kawa
542 Toutain Jeremy 4k CH Lau
543 Brummelkamp Erik 4k NL Nijm
544 Wen George 4k GB
545 Harvey Martin 4k GB Manc
546 Finke Martin 4k NL Utre
547 Schulz Dominique 4k DE B
548 Runavot Pierre 4k FR 84Av
549 Malinic Natasa 4k BA Banj
550 Palencar Ladislav 4k SK Kosi
551 Huyshe Roger 4k GB Shre
552 Conradi Paul 4k DE HH
553 Miroslava Goeblova 4k CZ
554 Eifinger Michael 4k DE MZ
555 Kaniuk Geoff 4k GB Camb
556 Havik Tamara 4k NL DHaa
557 Ohlenbusch Marit 4k DK Hor
558 Bohm Stanislav 4k CZ TOst
559 Aoyama Hisae 4k JP
560 Rouquette Gregory 4k FR 06Ni
561 Weigmann Arved_Ben_Gerhard 4k DE P
562 Blek Dominik 4k PL Toru
563 Vrablik Jan 4k CZ APra
564 Kares Ondrej 4k CZ MJav
565 Xu Ling 4k DE HH
566 Wagner Gabriel 4k DE TR
567 Danek Michal 4k CZ Apra
568 Dejouhanet Christophe 4k FR 22La
569 Šturm Tomáš 4k CZ TOst
570 Szychowiak Wojciech 4k PL Bydg
571 Sakurai Ikuma 4k AT Go7
572 Hilgenbos Wim-Jan 4k NL Amer
573 Anderson Christian 4k AT Go7
574 Nozar Mikulas 4k CZ Brno
575 Irl Cornelia 4k US PaAl
576 Durand Briac 5k FR 34Mo
577 Richard Sylvain 5k FR 44MN
578 Pilet Arnaud 5k CH TdP
579 Samajova Kamila 5k CZ TOst
580 Thoerner Vanessa 5k DE GT
581 Crispien Ilona 5k DE Tue
582 Chauvin Christian 5k FR Lisb
583 Kraus Carsten 5k DE PF
584 Tomek Vitezslav 5k CZ TFMi
585 Bink Fons 5k NL Eind
586 Mezin Savva 5k RU 77Mo
587 Wegiel Ireneusz 5k PL Wars
588 Medak Damir 5k HR Zagr
589 Andreas Ebert 5k DE
590 Tomek Vojtech 5k CZ TFMi
591 Husmann Patrick 5k DE B
592 Rocher Jeremie 5k FR 94Ca
593 Limbach Yvonne 5k DE B
594 Ahrens Ines 5k DE MS
595 Jourdan Marc 5k FR 75Al
596 Willemson Jan 5k EE Tart
597 Sato Taeko 5k JP Kyot
598 Hrušková Jana 5k CZ TOst
599 Zhu Tian Rong 5k CA CamU
600 Petrashevska Nika 5k UA Kyiv
601 Merk Guido 5k DE HH
602 Schultze Achim 5k DE Goettingen
603 Bauma Jiri 5k CZ APra
604 Tarasenko Svitlana 5k UA Kyiv
605 Nara Taeko 5k JP Toky
606 Kohonen Sari 5k FI eGo
607 Oravec Ivan 5k SK Brat
608 Roelofs Yvonne 5k NL Utre
609 Hjartnes Kjetil 5k NO Berg
610 Pavelka Antonin 5k CZ Brno
611 Suarez Ivan 5k FR 72Ma
612 Sapach Oleg 5k RU 78SP
613 Stalinski Emilia 5k DE B
614 Bensel Naomi 5k DE DT
615 Pirvu Andreea-Elena 5k RO Brai
616 Muteki Fumiko 5k JP
617 Dulac Olivier 5k FR 38Gr
618 Cherepanov Gleb 5k RU 54No
619 Sedlacek Jiri 5k CZ APra
620 Bernscherer Christian 5k AT Go7
621 Bolander Jacob 5k SE Falu
622 Waczulikova Barbora 5k SK Brat
623 Tobias Jiri 5k CZ Brno
624 Qiu Xu 5k CN Shan
625 Gavrilov Oleg 5k RU 78SP
626 Van_Nyen Roel 5k BE Antw
627 Oesch Jean-Luc 5k CH Lau
628 Souchay Jean 5k FR 75OB
629 Bailey Stephen 5k GB Arun
630 Jansky Dusan 5k CZ APmG
631 Vasa Vojtech 5k CZ APmG
632 Podbiol Krzysztof 5k PL Chor
633 Gajdos Chantal 5k FR 63Ce
634 Nemčok Michal 5k CZ TFMi
635 Kouba Zdenek 5k CZ APWS
636 Hoedtke Matthias 5k DE HL
637 Meyer Jan Christian 6k DE H
638 Fokina Alexandra 6k RU 77Mo
639 Boittin Cedric 6k FR 90Be
640 Balduin Kalli 6k DE B
641 Osthaus Martin 6k DE HB
642 Csizmadia Miklos 6k HU BuPe
643 Graef Danny 6k DE B
644 Bohdanovych Vadym 6k UA Kyiv
645 Domanski Filip 6k PL Wars
646 Kubitova Josefa 6k CZ APWS
647 Neumann Joachim 6k ES Barc
648 Sanada Takamasa 6k JP Kansai
649 Smolarikova Sona 6k SK Kosi
650 Bővíz László 6k HU Szfv
651 Harasimowicz Marcin 6k PL Krak
652 Dvoracek Jindrich 6k CZ MJes
653 Heinicke Frank 6k DE L
654 Narjes Mieke 6k DE HH
655 Kachanovskyi Volodymyr 6k UA Rivn
656 Kondo Hideki 6k IT Fire
657 Mauke Andreas 6k DE M
658 Solomojchenko Alexandra 6k RU 77Mo
659 Dankova Lenka 6k CZ APra
660 Moravec Miloslav 6k CZ TOst
661 Durand Adrien 6k FR 44Na
662 Jin James 6k SE Bot
663 Khafizov Andzhej 6k RU 16Kz
664 Bertok Davide 6k IT Trie
665 Bourquin Laurent 6k FR
666 Costea Valeria 6k RO Bucu
667 Tawussi Frank 6k DE H
668 Kapfer Wolfgang 6k DE Reg
669 Schulz Malte 6k DE HH
670 Mullens Richard 6k GB Lonc
671 Paar Kurt 6k AT Frau
672 Arsinoaia Ioan_Alexandru 6k RO Tims
673 Lindner Cindy 6k DE B
674 Pecha Vladan 7k CZ TFMi
675 Klaudis Benedikt 7k CZ APra
676 Mandel Philipp 7k DE Jena
677 Marsh Matt 7k GB Shfd
678 Hassel Ulf_von 7k DE HLD
679 Tao Shende 7k DE TR
680 Nina Prudova 7k RU 77Mo
681 Rusanovskyi Dmytro 7k UA Kyiv
682 Rieger Marc_Oliver 7k DE TR
683 Dittmann Jenny 7k DE KI
684 Lindholm Joakim 7k SE Big
685 Piffel Christopher 7k AT Go7
686 Wiedner Marcel 7k DE BZ
687 Podpera Milos 7k CZ APWS
688 Janos Radim 7k CZ UDec
689 Fink Gabriel 7k DE B
690 Huber Alexander 7k AT Go7
691 Derrien Luc 7k FR 35Re
692 Thao Michael 7k FR 35Re
693 Rocher Mathias 7k FR 69Ly
694 Praus Jan 7k CZ APmG
695 Schendel Birgit 7k DE HH
696 Muche Florian 7k DE HH
697 Grotepass Christoph 7k DE E
698 Werner Peter 7k DE UL
699 Cassidy John 7k BE Leuv
700 Salo Aura 7k FI eGo
701 Donle Michaela 7k DE P
702 Kushnir Roman 7k UA Rivn
703 Stojanovic Voja 7k BE
704 Ellenbroek Han 7k NL Utre
705 Tranchida Philippe 7k BE Pant
706 Tschachtli gabriel 7k FR kgs
707 Horan David 7k GB Ches
708 Margaryan Sofya 8k AM Armen
709 Anderson Elisabeth 8k AT Go7
710 Rueten-Budde Doerte 8k DE HH
711 Menendez Alejandro 8k ES NamB
712 Krajnov Jaroslav 8k RU 77Mo
713 Furuyama Michiyo 8k JP Suit
714 Okawa Atsuko 8k JP Mori
715 Finkelnberg Hans 8k NL Leid
716 Koskivaara Olli 8k FI Haya
717 Malko Yaroslav 8k UA Rivn
718 Chizuko Sento 8k JP Toky
719 Likosar Valentin 8k SI Krnj
720 Ringel Juergen 8k DE A
721 Kirch Daniel 8k DE BN
722 Wal Henk_van_der 8k NL Leid
723 Andre Simon 8k ES Gast
724 Steffensen Michael 8k DK OGK
725 Vasova Dita 8k CZ APmG
726 Schröter Georg 8k DE Dresden
727 Krentz Tony 8k DE HL
728 Averty Benoit 8k FR 35Re
729 Vonsovsky Jakub 9k CZ Brno
730 Ridley Patrick 9k GB Ches
731 Sheredeko Heorhii 9k UA Kyiv
732 Nørgaard Finn 9k DK OGK
733 Defer Tristan 9k CZ Brno
734 Medak Mirta 9k HR Zagr
735 Rusanovskyi Yevhen 9k UA Kyiv
736 Symonenko Viktoriia 9k UA Kyiv
737 Chen Yikuan 9k CH ER
738 Masarovic Julius 9k SK Brat
739 Zimmer Michael 9k DE EMD
740 Riedeman Marcel 9k NL Delf
741 Hubert Keiko 9k FR 75Op
742 Odobasic Drazen 9k HR Lipo
743 Schwede Robert 9k DE
744 Skuppin Lara 9k DE BN
745 Ganeeva Gulya 9k NL Delf
746 Durik Juraj 9k SK Brat
747 Škrle Jan 9k CZ ATea
748 Papazoglou Jean-Yves 9k FR 31To
749 Sajvaldová Zuzana 9k CZ Brno
750 Morozova Svetlana 9k RU 50Vi
751 Krotovych Oleh 9k CZ APra
752 Alexander Casey 10k unknown Arun
753 Pitchford Anthony 10k GB Ches
754 Severing Lynn 10k DE KI
755 Durand Tudual 10k FR 34Mo
756 Ge Yao 10k CN Beij
757 Zacek David 10k CZ APWS
758 Breitenbauch Gudrun 10k DE HH
759 Lebon Joffrey 10k FR GRAUG clermont
760 Freeman Edward 10k GB Bmhm
761 Hallamaa Malviina 10k FI YliG
762 van Dijk Steven 10k NL Goud
763 Caers Bart 10k BE Geel
764 Bukovska Anezka 10k CZ APmG
765 Huang Jinsheng 10k CN
766 Olexa Igor 10k SK Kosi
767 Chizuru Sakai 10k JP
768 Negri Ekaterina 10k RU 77Mo
769 Swiatkowska Ewa 10k PL Wars
770 Melkes Ondrej 10k CZ Brno
771 Wolf Ramona 10k DE H
772 Adamek Jakob 10k AT Go7
773 Girard Elise 10k FR 48AL
774 Severing Fenja 10k DE KI
775 Margaryan Anahit 10k AM Armen
776 Misak Vojtech 11k CZ APWS
777 Cafourek Petr 11k CZ APmG
778 Kopáček Petr 11k CZ
779 Pelekh Vitalii 11k UA Rivn
780 Gavigan Gerry 11k GB SLon
781 Gysson Jyrgen 11k EE Tart
782 Arsentjev Andrej 11k RU 77Mo
783 Posset Jorit 11k AT Go7
784 Mramorov Mikhail 11k RU 77Mo
785 Freiburghaus Sandra 11k CH Thun
786 Takeuchi Mieko 11k JP Toky
787 Giurin Stefano 11k IT Rave
788 Marz Ferdinand 11k DE J
789 Kübler Joschka 11k DE HH
790 Waczulikova Kristina 11k SK Brat
791 Soukup Jinřdich 11k CZ ATea
792 Marconi Anna 11k IT Udin
793 Donner Lela 11k DE B
794 Malkiewicz Wojciech 11k PL Toru
795 Breitsprecher Julia 12k AT Go7
796 Siivola Sinikka 12k FI Bosh
797 Podpěrová Anna 12k CZ APWS
798 Doyle Carol 12k IE Dubl
799 Fricheteau Catherine 12k BE Pantin
800 Bashforth Stephen 12k GB Leic
801 Medak Robert 12k HR Zagr
802 Kullik Bettina 12k DE SN
803 Dvoracek Mikolas 12k CZ MJes
804 Bővízné Detre Judit 12k HU Szfv
805 Ličytė Janina 12k LT Viln
806 Kubita Mikulas 12k CZ APWS
807 Gulasi Josef 12k CZ Plze
808 Skala David 13k CZ EPar
809 Slusarczyk Karolina 13k PL Wars
810 Miyama Masako 13k JP Sai
811 Ito Keiko 13k JP Nhk
812 Soligon Diego 13k NL Utre
813 Schomberg Jan 13k DE MEE
814 Caliebe Frauke 13k DE KI
815 Classen Wolfgang 13k DE
816 Ober Felix 13k DE
817 Malkiewicz Cezary 13k PL Toru
818 Jumelin Macha 13k FR Lorient
819 Atanasiu Ruxandra 13k RO Bucu
820 Rieger Angelika 14k DE TR
821 Goloubkov Alexandra 14k FR 13Ma
822 Wegiel Magdalena 14k PL Warsaw
823 Odobasic Branko 14k HR Lipo
824 Hashimura Keiko 14k JP Kans
825 Pines Bar 14k IL Hai
826 Csizmadia Viktoria 14k HU BuPe
827 Toyonaga Toshiyuki 14k JP Ouji
828 Syrachev Vladimir 15k RU 16Kz
829 Li Yizhi 15k CN Beij
830 Strelec Petr 15k CZ APra
831 Neubert Philipp 15k DE L
832 Xie Jianmei 15k CN Beij
833 Krajnov Alexander 15k RU 77Mo
834 Collard Carlos 15k FR 67SE
835 Sedgwick Owen 15k CA Toro
836 Audouard Simon 15k FR 13Ma
837 Derrien Christele 15k FR 35Re
838 Wang Yunfang 15k CN Beij
839 Kocheganov Viktor 15k RU 52NN
840 Riedeman Emil 15k NL Delf
841 Stalinski Sven 15k DE B
842 TOMOKIYO Constance-Mutsuko 15k FR 75Pa
843 Donle Isabel 15k DE P
844 Hrbkova Marta 15k CZ APmG
845 Iwamoto Yuriko 15k JP
846 Kondo Kimiyo 16k JP Toky
847 Schweitzer Johannes 16k DE W
848 Defer Leon 16k CZ Brno
849 Wang Mei 16k DE TR
850 Khudoleeva Olga 16k RU 77Mo
851 Nitsch Bruno 16k DE EMD
852 Fárek Martin 16k CZ
853 Breyer Bernd Theodor 16k AT Go7
854 Szychowiak Marianna 16k PL Bydg
855 Bailey Pauline 16k GB Arun
856 Igel Carsten 16k DE PB
857 Defer Thierry 17k CZ Brno
858 Bohatyrenko Yelyzaveta 17k UA Kyiv
859 Nakamura Hisako 17k JP
860 Tamura Kiyo 17k AU
861 Stelbacky Mojmir 17k SK Kosi
862 Dvorackova Eva 17k CZ MJes
863 Schramm Christina 17k DE KI
864 Ipsen Beate 17k DE Hamb
865 Thomas Merk 17k DE HH
866 Nakamura Mieko 18k JP Yok
867 Sedgwick Alice 18k CA Toro
868 Kroupa Pavel 18k CZ Brno
869 Sanada Fumi 18k JP Kans
870 Arffman Riina 18k FI YliG
871 Gardowsky Angelika 18k AT Go7
872 Hrbek Michal 18k CZ APmG
873 Oesch Luca 18k CH Lau
874 Hilgenbos Qiang 18k NL Amer
875 Alimova Olga 18k MD Beij
876 Devouassoux Fleur 19k FR 73Ch
877 Hensel Christiane 19k DE BN
878 Medak Stjepan 19k HR Zagr
879 Kunath Heidi 19k DE BZ
880 Saltarelli Antoine 19k FR 21Di
881 Komoto Keiko 20k JP Toky
882 Hebsacker Hannah 20k DE Hamburg
883 Alimov Andrei 20k MD
884 Ono Nobuko 20k JP Osak
885 Mombaecher Enno 20k DE Hamb
886 Brockman Tiia 20k FI Oulu
887 Pang Andy 20k CH
888 Stobiecki Bartłomiej 20k PL Lodz
889 Jirusova Anezka 20k CZ Blan
890 Suslik Branislav 20k SK xxx
891 Li Jingna 20k CN Beij
892 Stelbacka Dominika 20k SK Kosi
893 Dvoracek Alexandr 20k CZ MJes
894 Vavrich Adam 20k CZ
895 Palencarova Alena 20k SK Kosi
896 Stelbacka Martina 20k SK Kosi
897 Durand Laouen 20k FR 34Mo
898 Luochen Liang 20k CN Beij
899 Stránská Markéta 20k CZ APWS
900 Rogers John 20k GB Card
901 Yu Meng 20k SE Bot
902 Burzo Diana 20k RO KiseiBM
903 Shen Zhixing 20k CN Shan
904 Peres Aurelie 20k FR 63Ce
905 Jin Mattias 20k SE Bot
906 Ekstroem Elisabeth 20k SE Bot
907 Germer Sascha 20k DE
908 Pylypchuk Arsen 20k UA Rivn
909 Glaude Tom FR 63Ce
910 Stalinski Viktor DE B
911 Trenkler Gerhard AT
912 Li Guangsen CN
913 Volkova Elena RU
914 Bhatti Sameer PK
915 Shi Liangchang CN
916 Gimat Brigitte DE BS
917 Lamprecht Bernhard DE Hamb
918 Klein Yvonne DE
919 Qian Yi CN
920 Lo Ya-chien TW
921 Graupner Ines DE
922 Xiang Lihua CN
923 Ilie Sebastian-Leonard RO
924 Hanečková Radka CZ
925 Bu Ming CN
926 Liu Tong CN
927 Katarzyna Szychowiak PL Bydgoszcz
928 Yoshioka Takeo JP Kyot
929 Chu Fong HK
930 Ebbesen Elke DE Hamb
931 Yanbukhtina Nailya RU EGC 2016 Organizing Committee
932 Draaisma Annegreet NL Venl
933 Li Yondong CN Shan
934 Yang Junqing CN
935 Zhu Fang CN Hong
936 Kirill Shevchenko RU
937 Ren Jing CN
938 Antonenko Liudmila RU EGC 2016 Organizing Committee
939 Sun Ruoying CN
940 Li Shanshan CN
941 Podperova Radka CZ APWS
942 Zhuchkov Mikhail RU
943 Bauer Marcus DE
944 Kitada Chikako JP xxx
945 Marz Leopold DE J
946 Mao Xiaoling CN
947 Marz Larissa DE J
948 Sun Ruoying CN
949 Averina Maiia RU
950 Zhu Le CN
951 Grosser Tomáš CZ
952 Stalinski Felicia DE B
953 Zhao Hongye CN
954 Volkov Maxim RU