Kam nahlásit dohodu o provedení práce v roce 2023?

Kam Se Hlásí Dohoda O Provedení Práce 2023?

Povinnost hlášení

Dohodu o provedení práce (DPP) nehlásíte na žádný úřad. Povinnost hlášení se týká pouze příjmů z DPP v rámci daňového přiznání nebo ročního zúčtování daně. Pokud jste si v roce 2023 přivydělali na DPP, ať už jako zaměstnanec nebo student, a váš příjem nepřesáhl 10 000 Kč za měsíc (neboli 120 000 Kč za rok) z jednoho DPP, nemusíte se o nic starat. Daň za vás odvede zaměstnavatel formou srážkové daně. V případě, že jste si vydělali více než 10 000 Kč za měsíc z jednoho DPP, nebo jste měli více dohod a váš celkový příjem z DPP přesáhl 120 000 Kč za rok, musíte podat daňové přiznání. V daňovém přiznání uvedete všechny příjmy z DPP a uplatníte si případné slevy a odpočty. Pamatujte si, že lhůta pro podání daňového přiznání je do 3. dubna následujícího roku, v případě elektronického podání do 2. května.

Typy příjmů

Dohodu o provedení práce v roce 2023 nehlásíte nikam centrálně. Změna oproti minulosti spočívá v tom, že již neexistuje povinnost zasílat informace o dohodách o provedení práce na okresní správu sociálního zabezpečení.

Zaměstnavatel má ale i nadále povinnost evidovat dohody o provedení práce ve svých mzdových a personálních záznamech. Důležité je pamatovat na to, že i když se dohoda nikam nehlásí, stále podléhá daňovým a odvodovým povinnostem.

Příjmy z dohody o provedení práce se daní srážkovou daní ve výši 15 % nebo zálohovou daní, pokud si poplatník nepodepsal prohlášení k dani. Sociální a zdravotní pojištění se platí, pokud je měsíční odměna vyšší než 10 000 Kč.

Zdravotní pojištění

Pokud jde o zdravotní pojištění a dohodu o provedení práce, je důležité si uvědomit, že povinnosti se liší v závislosti na výši vašeho příjmu. V roce 2023 platí, že pokud si vyděláte méně než 4 000 Kč měsíčně, nemusíte na zdravotní pojištění nic odvádět. Váš zaměstnavatel odvede pouze symbolickou částku. Pokud ale váš příjem z dohody o provedení práce přesáhne 4 000 Kč, stáváte se "osobou samostatně výdělečně činnou" a musíte platit zdravotní pojištění sami. Výši pojistného si spočítáte a zaplatíte do 8. dne následujícího měsíce na účet vaší zdravotní pojišťovny. Nezapomeňte, že je důležité hlásit dohodu o provedení práce své zdravotní pojišťovně, a to nejpozději do 8 dnů od jejího uzavření.

Sociální zabezpečení

Pokud jde o sociální zabezpečení a dohodu o provedení práce v roce 2023, je důležité si uvědomit, že povinnosti se liší v závislosti na výši vašeho příjmu. V případě, že si měsíčně vyděláte méně než 4 000 Kč, nemusíte platit sociální ani zdravotní pojištění. Tato situace se označuje jako práce na dohodu o provedení práce s nízkým příjmem. Vše, co vyděláte, vám zůstane. Pokud ale váš příjem z dohody o provedení práce přesáhne 4 000 Kč za měsíc, jste povinni odvádět zdravotní pojištění. Sociální pojištění se z dohody o provedení práce platí pouze v případě, že si zvolíte dobrovolnou účast. Informace o tom, kam se hlásí dohoda o provedení práce, se odvíjí od toho, zda jste zaměstnanec nebo OSVČ. Zaměstnanci tuto informaci obvykle nehlásí nikam, protože ji za ně odvádí jejich zaměstnavatel. OSVČ musí tuto informaci uvést v daňovém přiznání.

kam se hlásí dohoda o provedení práce 2023?

Elektronické podání

V roce 2023 se dohody o provedení práce nehlásí nikam elektronicky. Zaměstnavatel nemá povinnost zasílat dohodu o provedení práce elektronicky žádnému úřadu. I přesto je ale důležité vést evidenci o uzavřených dohodách a jejich obsahu pro případnou kontrolu z Inspektorátu práce. Informace o dohodách o provedení práce se uvádí v přehledu o výši pojistného, který se podává elektronicky na Českou správu sociálního zabezpečení, ale pouze v případě, že z odměny za dohodu bylo odvedeno sociální a zdravotní pojištění.

Papírový formulář

V roce 2023 už se papírový formulář pro dohodu o provedení práce nepoužívá. Dohody o provedení práce se od 1. ledna 2023 hlásí pouze elektronicky prostřednictvím systému ePodání na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení. Tato změna má za cíl zjednodušit a urychlit proces hlášení a zároveň snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů. Papírové formuláře pro dohody o provedení práce tak již nejsou relevantní a jejich použití není možné. Pro zaměstnavatele je proto zásadní, aby se s tímto novým systémem seznámili a byli schopni elektronicky hlásit dohody o provedení práce. Informace o ePodání a jeho fungování naleznete na webových stránkách ČSSZ, kde jsou k dispozici i podrobné návody a informační materiály.

Lhůty pro podání

Dohodu o provedení práce v roce 2023 už nikam hlásit nemusíte. Dříve jste měli povinnost ji doručit na příslušnou správu sociálního zabezpečení, ale tato povinnost už od roku 2020 neplatí. I když dohodu nikam nehlásíte, je důležité si uchovat kopii pro případnou kontrolu z finančního úřadu nebo od správy sociálního zabezpečení. Pro jistotu si také ověřte, že váš zaměstnavatel odvádí za vás řádně zdravotní a sociální pojištění, pokud na ně z příjmu z dohody vzniká povinnost. Informace o odvodech najdete na výplatní pásce od zaměstnavatele. V případě nejasností se obraťte na vašeho zaměstnavatele nebo na příslušnou správu sociálního zabezpečení.

kam se hlásí dohoda o provedení práce 2023?

Dohoda o provedení práce se v roce 2023 již nehlásí na žádný úřad.

Radomír Novotný

Povinnosti zaměstnavatele

Zaměstnavatel má v souvislosti s dohodou o provedení práce v roce 2023 několik povinností. Předně je povinen dohodu sepsat písemně a to ještě před započetím práce. Jeden podepsaný exemplář dohody musí zaměstnavatel vydat zaměstnanci. Dále je zaměstnavatel povinen hlásit dohodu o provedení práce příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, a to nejpozději v den, kdy zaměstnanec na základě dohody začne pracovat. Kromě hlášení na OSSZ musí zaměstnavatel odvádět za zaměstnance na dohodu o provedení práce zálohy na daň z příjmů fyzických osob z dohod o provedení práce, pokud si zaměstnanec nepodepsal prohlášení k dani, a odvádět pojistné na sociální a zdravotní pojištění, pokud je odvádění pojistného z dohody sjednáno.

Evidence dohod

V roce 2023 už se dohody o provedení práce nikam hlásit nemusí. Dříve se dohody o provedení práce musely hlásit České správě sociálního zabezpečení, ale tato povinnost byla zrušena. I když se dohoda nikam nehlásí, je důležité si schovat kopii podepsané dohody pro případnou kontrolu. Zaměstnavatel má i nadále povinnost vést evidenci odpracované doby a mzdy. Pro bližší informace o dohodách o provedení práce a dalších pracovněprávních záležitostech se obraťte na příslušný úřad práce nebo na právníka specializujícího se na pracovní právo. Pamatujte, že je důležité mít vždy aktuální informace, protože zákony se mohou měnit.

Sankce a pokuty

V případě, že nejste si jistí, kam se dohoda o provedení práce hlásí, je vždy lepší se obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení nebo na finanční úřad. Nedodržení povinností spojených s hlášením dohody o provedení práce může mít za následek sankce a pokuty. Správní orgány mohou udělit pokutu až do výše 500 000 Kč. V závažných případech může být uložena pokuta až do výše 2 000 000 Kč. Kromě pokut hrozí i další sankce, jako je například zákaz plnění veřejných zakázek. Je proto důležité dodržovat všechny zákonné povinnosti a v případě nejasností se obrátit na odborníka.

Změny pro rok 2023

Pro rok 2023 nenastaly v ohlašování dohody o provedení práce žádné zásadní změny. Stále platí, že dohodu o provedení práce není nutné hlásit předem na úřad práce, ani na správu sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel je však povinen vést evidenci o sjednaných dohodách a na vyžádání ji předložit kontrolním orgánům. Důležité je pamatovat na to, že i když se dohoda o provedení práce nehlásí, vztahují se na ni určitá pravidla a povinnosti jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Mezi nejdůležitější patří dodržování maximálního rozsahu práce 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, odvádění zdravotního a sociálního pojištění a daně z příjmu.

kam se hlásí dohoda o provedení práce 2023?

Užitečné informace

Dohodu o provedení práce není nutné nikam hlásit. Ať už ji uzavíráte jako zaměstnanec nebo pracujete jako OSVČ, povinnost ohlašovat dohodu o provedení práce žádnému úřadu neexistuje. Pamatujte ale, že i když se dohoda nikam nehlásí, vztahují se na ni důležité povinnosti. Zaměstnavatel musí dohodu o provedení práce evidovat pro případ kontroly z úřadu práce. Dále je zaměstnavatel povinen odvádět za zaměstnance pracujícího na DPP zdravotní a sociální pojištění, pokud je jeho příjem vyšší než 10 000 Kč. V případě, že si na DPP přivyděláváte jako OSVČ, jste povinni sami zahrnout příjem z dohody do svého daňového přiznání. I když se dohoda o provedení práce nikam nehlásí, je důležité znát svá práva a povinnosti. V případě nejasností se neváhejte obrátit na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo.

Kam se hlásí DPP v roce 2023
Instituce Typ hlášení Termín
Zdravotní pojišťovna Přehled o platbě pojistného Do 8. dne následujícího měsíce
Správa sociálního zabezpečení Přehled o platbě pojistného Do 20. dne následujícího měsíce

Kontakty a odkazy

Ať už jste brigádník nebo zaměstnavatel, je důležité vědět, kam se hlásí dohoda o provedení práce v roce 2023. Informace o sjednaných a ukončených dohodách o provedení práce se odvádí ČSSZ, a to výhradně elektronicky. Tuto povinnost má vždy zaměstnavatel, a to do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla dohoda uzavřena, resp. ukončena. Zaměstnanec se o nic starat nemusí. Pro elektronické podání můžete využít například ePortál ČSSZ. Více informací a potřebné formuláře najdete na webových stránkách ČSSZ.

kam se hlásí dohoda o provedení práce 2023?

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: práce