59th WeiqiTV European Go Congress Liberec, Czech Republic 25. 7. – 8. 8. 2015

Registered players

Name Rank Country Club Events
1 Muraoka Shigeyuki 9p JP Kansai
2 Yamashiro Hiroshi 9p JP
3 Zhang Wendong 9p CN
4 Kazuhiro Imai 6p JP
5 Hayashi Kozo 6p JP
6 Taranu Catalin 5p RO Bucu
7 Sakamoto Yasuo 5p JP
8 Han Han 5p CN Beij
9 Guo Juan 5p NL Hilv
10 Zhao Shouxun 5p CN Beij
11 Hwang In-seong 8d FR Zur
12 Muraoka Mika 4p JP Kansai
13 Wang Zheming 3p CN Shan
14 Lee Hajin 3p KR
15 Li Cong 3p CN Beij
16 Dinerstein Alexandr 3p RU 16Kz
17 Wang Xiangyun 2p CN Beij
18 Shigeno Yuki 2p JP
19 Fan Hui 2p FR 75Op
20 Zhao Baolong 2p CN Beij
21 Cho Yeonwoo 1p KR
22 Surma Mateusz 1p PL Dzim
23 Jabarin Ali 1p IL TAv
24 Lisy Pavol 1p SK DoSt
25 Li Ting 1p AT Wien
26 Pop Cristian 7d RO CSRB
27 Noguchi Motoki 7d JP 38Gr
28 Kim Young-sam 7d KR BIBA
29 Ma Bin 7d CN
30 Chan Yi-Tien 7d TW Taiw
31 Shikshin Ilja 7d RU 16Kz
32 Blomback Fredrik 6d SE Stoc
33 Drean-Guenaizia Benjamin 6d FR 29Co
34 Lin Viktor 6d AT Gote
35 Le_Calve Tanguy 6d FR 44Na
36 Shen Chih Hao 6d TW
37 Kraemer Lukas 6d DE BN
38 Huang Yi-Feng 6d TW None
39 Hao Yibo 6d CN Guan
40 Kravets Andrii 6d UA Rivn
41 Qiu Wei 6d CN Shan
42 Matsumura Naoki 6d JP Yoko
43 Šilt Ondřej 6d CZ KGYC
44 Fu Yaqi 6d CN Sto
45 Westhoff Gerald 6d NL
46 Bogatskyy Dmytro 6d UA Kiev
47 Burzo Cornel 6d RO BaMa
48 Bajenaru Dragos 6d RO Bucu
49 Surin Dmitrij 6d RU 78SP
50 Yao Cheng 6d CN Tian
51 Tsukamoto Toshimitsu 6d JP
52 Sankin Timur 6d RU 77Mo
53 Mero Csaba 6d HU BuPe
54 Mitic Dusan 6d RS NiSt
55 Kachanovskyi Artem 6d UA Rivn
56 Debarre Thomas 6d FR 67SE
57 Liu Wenbo 6d CN Shan
58 Simara Jan 6d CZ KVaS
59 Podpera Lukas 6d CZ APWS
60 Welticke Jonas 5d DE BN
61 Danek Vladimir 5d CZ
62 Ishida Masayuki 5d JP HoseiU
63 Fang Yunfan 5d CN Guan
64 Mutabzija Zoran 5d HR Zagr
65 Hayashi Eiji 5d JP
66 Fionin Grigorij 5d RU 78SP
67 Spiegel Lothar 5d AT Gote
68 Eerbeek Alexander 5d NL Vink
69 Prokop Jan 5d CZ SRic
70 Halchenko Mykhailo 5d UA Kyiv
71 Kruml Ondrej 5d CZ Brno
72 Yoshida Takao 5d JP Toky
73 Ditzhuijzen Zeno_van 5d NL Utre
74 Wang Shifang 5d CN Harb
75 Ge Yuhong 5d CN Beij
76 Fenech Antoine 5d FR 67SE
77 Zhurakovskyi Bohdan 5d UA Rivn
78 Suzuki Tsuneyuki 5d JP xxx
79 Nyyssonen Juuso 5d FI YliG
80 Tongyu Wang 5d CN YangShuang
81 Donzet Frederic 5d FR Panda
82 Sedgwick James 5d CA Toro
83 Obenaus Johannes 5d DE B
84 Cheburakhov Andrej 5d RU 77Mo
85 Liu Zhengqi 5d CN Beij
86 Rehm Robert 5d NL Amst
87 Palant Michael 5d DE B
88 Jasiek Robert 5d DE B
89 Huang Zhenyang 5d CN
90 Yang Jun 5d CN Xian
91 Luo Gang 5d CN Beij
92 Kato Takehiko 5d JP Fuj
93 Eijkhout Michiel 5d NL Leid
94 Siivola Matti 5d FI HGK
95 Li Gangyi 5d CN Xian
96 Kovaleva Natalia 5d RU 74Ch
97 Campagnie Remi 5d FR 35Re
98 Habu Koichiro 5d PL Krak
99 Fang Cao 5d CN Beij
100 Yoshihara Kazuo 5d JP Chib
101 Kurita Shigeru 5d JP Toky
102 Gao Gao 5d CN Beij
103 Papazoglou Benjamin 5d FR 35Re
104 Lidor Jonathan 5d IL TAv
105 Li Yue 5d CH Zuri
106 Serban Mihai_Valentin 5d RO Cluj
107 Huang Heyang 4d CN Beij
108 Budig Stefan 4d DE HH
109 Bogdanov Viktor 4d RU 10Pt
110 Komoto Tadashi 4d JP Toky
111 Wu Johnson Chao-Han 4d TW
112 Liang Zhijie 4d CN Beij
113 Berben Tobias 4d DE HH
114 You Xiaochuan 4d CN Beij
115 Nevala Mikko 4d FI OGP
116 Lechasseur Jean-Sébastien 4d CA Biba
117 Guo Chengqing 4d CN Hang
118 Kostka Ivan 4d CZ TFMi
119 Paga Pierre 4d GB Cegc
120 Kaper Erik 4d NL Amst
121 Welter Marlon 4d DE GOE
122 Ismail-Akhunov Agzam 4d RU 77Mo
123 Seibt David 4d DE B
124 Yang Yi 4d CN Beij
125 Yatsenko Dmytro 4d UA Kyiv
126 Sora Sorin Adrian 4d RO Crav
127 Huang Aja 4d GB Lndn
128 Jipp Thomas 4d DE HH
129 Kay Andrew 4d GB Bmhm
130 Frejlak Stanislaw 4d PL Wars
131 Tseng Chi-Yang 4d TW Nckugo
132 Kanazashi Tatsuo 4d JP
133 Radmacher Bernd 4d DE MEE
134 Hamrah Schayan 4d AT Ebisu
135 Siukola Mikko 4d FI YliG
136 Savo Jesse 4d FI Haya
137 Fujino Kenji 4d JP Toky
138 Kikuta Yoshimasa 4d JP
139 Lu Meng 4d DE MS
140 Bővíz Dominik 4d HU Szfv
141 Michaeli Tal 4d IL TAv
142 Shoji Tadao 4d JP
143 Akiba Shunichi 4d JP
144 Poltronieri Bruno 4d GB WarU
145 Li Zheng 4d CN Tian
146 Wolter Bernd 4d DE B
147 Verhagen Rudi 4d NL Ensc
148 Li Chenlai 4d CN Jiangsu
149 Mizuuchi Chihiro 4d JP Yok
150 Nakamura Makoto 4d JP
151 Stauder Leon 4d DE LU
152 Ohlenbusch Arne Steen 4d DK Hor
153 D'Bel Suzanne 4d MY Toky
154 Gong Xiaoyu 4d CN Zhej
155 Park Myong Soo 4d KR Seo
156 Laatikainen Vesa 4d FI eGo
157 Karadaban Denis 4d FR 38Gr
158 Imamura-Cornuejols Toru 4d FR 38Gr
159 Budahn Michael 4d DE B
160 Liu Xinyu 4d CN Beij
161 Zémor Gilles 4d FR 33Bo
162 Yumoto Tetsuya 4d JP
163 Salignon Jerome 4d FR 38Gr
164 Zhang Wentian 4d CN Beij
165 Lieberum Christopher 4d DE GOE
166 Kimura Hiroshi 4d JP xxx
167 Jankovic Zoran 4d RS KGRa
168 Sato Toshio 4d JP
169 Pristupa Pavel 4d RU 70To
170 Khudoleev Artem 3d RU 77Mo
171 Batraev Vladimir 3d RU 63To
172 Na Cong Chuan 3d CN
173 Poon Szeming 3d CN Hong
174 Shen Yao 3d CN Shan
175 Beggerow Joachim 3d DE BS
176 Trinks Daniela 3d DE B
177 Salo Tuomo 3d FI eGo
178 Csizmadia Gyorgy 3d HU BuPe
179 Hubert Jerome 3d FR 75Op
180 Sannes Paal 3d NO Oslo
181 Zhao Ruiliang 3d CN Shanghai
182 Sawada Susumu 3d JP Saga
183 Ota Nobuhisa 3d JP
184 Zhou Runtao 3d CN Shan
185 Sun Sai 3d CN Beij
186 Tamura Akira 3d AU Bris
187 Jacimovic Mihailo 3d RS KGRa
188 Wang Bengang 3d CN Shan
189 Kettenring Thomas 3d DE M
190 Giedrojč Krzysztof 3d PL
191 Pace Alessandro 3d IT BIBA
192 Lextrait Cesar 3d FR 13Ma
193 Ota Akihiko 3d JP
194 Lee Semi 3d FR 38Gr
195 Urabe Yoshimichi 3d JP Kama
196 Cipra Petr 3d CZ MJes
197 Granger Alban 3d FR 35Re
198 Dubakovic Dragan 3d RS KGRa
199 Heshe Thomas 3d DK Kolding
200 Blanchard Benjamin 3d FR 75Ju
201 Riedeman Dick 3d NL Delf
202 Avram Laura 3d RO Bist
203 Knauf Torsten 3d DE KI
204 Knauf Barbara 3d DE K
205 Kuehner Christian 3d DE MZ
206 Akiya Tatsushi 3d JP
207 Asano Itaru 3d JP
208 Engels Andre 3d NL Eind
209 Meemken Kai 3d DE Bayreuth
210 Stankovic Mijodrag 3d RS NiSt
211 Iugulescu Sergiu_Dan 3d RO CSRB
212 Marz Michael 3d DE J
213 Yoshida Michito 3d JP
214 Marz Manja 3d DE J
215 Ohlenbusch Soeren 3d DK Oden
216 Bouwman Gelmer 3d NL Delf
217 Kitada Toshiyuki 3d JP xxx
218 Pitrop Alexandru-Petre 3d RO Boto
219 Lips Fabien 3d FR 75Al
220 Yang Luoyi 3d CN Shen
221 Shakhov Kim 3d RU 77Mo
222 Peng Zizhou 3d CN Sichu
223 Uesaka Susumu 2d JP Toky
224 Schuurink Ivo 2d NL Arnh
225 Heikkinen Arto 2d FI YliG
226 Weber Helmut 2d DE BN
227 Zandveld Peter 2d NL Amst
228 Romeika Ernestas 2d LT Kaun
229 Daimon Rokuro 2d JP
230 Zaleskas Vladas 2d LT Kaun
231 Kondo Shiro 2d JP Toky
232 Jensen Finn 2d DK OGK
233 Gorzhaltsan Vladimir 2d RU 78SP
234 Hyodo Susumu 2d JP Kaw
235 Nakagawa Masahito 2d JP Zush
236 Grzeschniok Anton 2d DE F
237 Zakharzhevskyy Andriy 2d UA Roma
238 Pittner Arved 2d DE B
239 Cao Ngoc-Trang 2d FR 67SE
240 Maula Anttoni 2d FI YliG
241 Hauenstein Andreas 2d US PaAl
242 Metta Carlo 2d IT Pisa
243 Snidal Bronislav 2d CZ TOst
244 Hjartnes Tomas 2d NO Berg
245 Schreiber Timo 2d DE B
246 Baker Lucas 2d CH Zuri
247 clergue olivier 2d FR 13Ma
248 Arlander Markus 2d FI
249 Sekiguchi Kiyoshi 2d JP Yoko
250 Karaerkek Kerem 2d TR Ank
251 Heikkinen Juho 2d FI Pogo
252 Olsson Ulf 2d SE Gote
253 Uchikune Koichi 2d JP Izu
254 Hanusch Gerd 2d DE M
255 Uchida Minoru 2d JP Yoko
256 Boehme Janine 2d DE BZ
257 Lee Heng-Chen 2d TW Taiw
258 Dubiel Marika 2d NL Amvn
259 Kouba Petr 2d CZ APWS
260 Digard Martin 2d FR 75Al
261 Walde Tashi 2d DE BN
262 Li Haohan 2d CN 31To
263 Kachyna Ondrej 2d CZ Brno
264 Arsinoaia Viorel 2d RO Tims
265 Inigo Yanez Pierre 2d FR 30Al
266 Harada Katsusuke 2d JP
267 Leung Joanne 2d GB NoCb
268 Lajunen Pekka 2d FI HGK
269 Hashiguchi Issei 2d JP Osak
270 Lee Hsuan-Ju 2d TW Taiw
271 Kachanovskyi Mykhailo 2d UA Rivn
272 Forstenlehner Michael 2d AT Linz
273 Chen Longteng 2d FR 38SE
274 Vazquez Oscar 2d ES NamB
275 Bantla Chafiq 2d DE DIN
276 Sakai Fujikazu 2d JP Toky
277 Tanaka Masao 2d JP
278 Iguchi Hiromasa 2d JP Toky
279 Sugime Masanao 2d JP Obih
280 Noguchi Hidenori 2d JP Zush
281 Snidal Bronislav 2d CZ TOst
282 Nishijima Akira 2d JP
283 Sambale Bernd 2d DE L
284 Umemoto Keizo 2d JP
285 Winkler Michael 2d AT Wien
286 Hanevik Severin 2d NO Berg
287 Dumont Louis 2d FR 92An
288 Mirka Jakub 2d CZ Plze
289 Frangi Manuel 2d FR 06Ni
290 Fang Fang 1d CN Guan
291 Manning Toby 1d GB Leic
292 Pitters Patrick 1d DE FL
293 Johansson Kim 1d SE Big
294 Stoehr Marc 1d SE Stockholm
295 Es Martin_van 1d NL Heer
296 Mochida Takeshi 1d JP Sapp
297 Roads Francis 1d GB Wans
298 Schmidt Jakob 1d DE MR
299 Hanebeck Nils 1d DE KI
300 Gaultier Astrid 1d FR 33Bo
301 Izaki Masao 1d JP Kyot
302 Takeda Hideo 1d JP
303 Miyajima Kuniaki 1d JP Kyo
304 Goebl Vaclav 1d CZ
305 Valkonen Jouni 1d FI Haya
306 Goncalves Simao 1d LU Luxe
307 Li Bo 1d CN 78SP
308 Ipsen Sven-Olaf 1d DE HH
309 Law Yu_Kai 1d DE TR
310 Jiruse Jaroslav 1d CZ Blan
311 Nikula Janne 1d FI YliG
312 Tappe Jochen 1d DE DA
313 Pankoke Jens 1d DE OL
314 Codrin Vasiloanca 1d RO C.S.ATARI
315 Praz Sylvain 1d CH Neu
316 Zhang Hui 1d CN Central London Go Club
317 Dicá Vladimír 1d CZ BecNTep
318 Goettsche Thomas 1d DE B
319 Milosevic Aleksandar 1d RS BGgo
320 Grigoriu Elian Ioan 1d RO Galt
321 Saering Patrick 1d DE OS
322 Knippel Arnaud 1d FR 76Ro
323 Verhagen Ronald 1d NL Almere
324 Bartova Jitka 1d CZ APra
325 Haga Sverre 1d NO Oslo
326 Silles Marco 1d DE BN
327 Matsuo Masaki 1d JP Toyo
328 Gudmundsson Hallbjorn 1d IS Reyk
329 Or Yahel 1d IL TAv
330 Zingoni Alberto 1d IT Fire
331 Nakayama Yoshitaka 1d JP Kaom
332 Koch Colin-Marius 1d DE GOE
333 Norvio Eerik 1d FI YliG
334 Aubelle Flavien 1d CH Ishi
335 Sanet Joel 1d US Mia
336 Zhou Hong 1d CN Guan
337 Suzuki Shozo 1d JP Tsu
338 Ruse Victor 1d DE Himmelsturmer
339 Raumann Frederik 1d DE D
340 Prince Nicholas 1d CA Hami
341 Baaran Jens 1d DE BS
342 Zellerer Harald 1d NL Amst
343 Au Ming 1d NL DHaa
344 Schomberg Niels 1d DE MEE
345 Mex Gerd 1d DE Wil
346 Neumann Norbert 1d DE B
347 Hageman Ger 1d NL Utre
348 Nakano Yoshinori 1d GB Bmhm
349 Ezoe Fumiomi 1d JP Sapp
350 Cornuejols Dominique 1d FR 38Gr
351 Sora Adelina 1d RO Crav
352 Wandel William 1d NL Amst
353 Cieplý Aleš 1d CZ
354 Seres Julia 1d HU Fot
355 Tadeáš Berkman 1d CZ Usti
356 Aussibal Gabriel 1d FR 67SE
357 Krogt Harry_van_der 1d NL Leid
358 Samukawa Tadashi 1d JP
359 Tecchio Pierre 1d FR 63Ce
360 Poliak Miroslav 1d SK Brat
361 Pennanen Juho 1d FI Yigo
362 Šimůnková Martina 1d CZ Jabl
363 Meyer Jürgen 1d DE RE
364 Gauthier Henri 1d FR 21Di
365 Trippel Lorenz 1d CH Zur
366 Guo Naichun 1d DE DA
367 Huang Ying 1d CN
368 Sgaravatti Niccolo 1d IT Pado
369 Furjanic Lovro 1d HR Karl
370 Yoshikai Keiichi 1d JP
371 Jordan Daniel 1d DE OL
372 Nakamura Hiromasa 1d JP Gora
373 Kadotani Naoto 1k JP Toky
374 Saito Osamu 1k JP Japan E-mail
375 Riedl Christian 1k DE BT
376 Czernia Rafael 1k DE W
377 Sato Hikaru 1k JP
378 Ohlenbusch Birgit 1k DE KI
379 Heuer Falk 1k DE OS
380 Zhang Shuotong 1k CN
381 Wilken Volker 1k DE HH
382 Chladkova Tereza 1k CZ TFMi
383 Rousseau Clement 1k FR 69Ly
384 Pillon Thibault 1k CH Neu
385 Zilberberg Viktor 1k RU 52NN
386 White Michael 1k FR 76Ro
387 Huang Yicheng 1k CN
388 Palmers Christian 1k AT Ebi
389 Pittner Thomas 1k DE B
390 Cockburn Michael 1k GB StAl
391 Sergeant Yves 1k FR 75Op
392 Haas Richard 1k DE DA
393 Luethke Hans-Eckart 1k DE SN
394 Zubalik Michal 1k CZ TFMi
395 Csizmadia Robert 1k HU BuPe
396 Koller Thomas 1k CH Zur
397 Kehmann Hartmut 1k DE HB
398 Kittlitz Adrian 1k DE ED
399 Scott Lisa 1k US
400 Hensel Rainer 1k DE BN
401 Poerschke Chris 1k DE HD
402 Matsunaga Kiyoshi 1k JP Toky
403 Lamprecht Martin 1k DE KI
404 Haga Erik_Nilsen 1k NO Oslo
405 Niemi Antti 1k FI YliG
406 Kleczkowska Klaudia 1k PL Olsz
407 Tsukamoto Kazuo 1k JP Toky
408 Avenel Augustin 1k FR 63Ce
409 Mramorov Andrej 1k RU 77Mo
410 Pongracz Gregory 1k US gotham go club
411 Wirthmann Benjamin 1k DE F
412 Jadron Milan 1k SK Brat
413 Berghoff Sebastian 1k DE HH
414 Scheuplein Vivian 1k DE DA
415 Osamu Saito 1k JP
416 Mečíř Ladislav 1k CZ Libe
417 Waschipky Robert 1k DE L
418 Sampedro Juan 1k ES NamB
419 Hadlich Uwe 1k DE B
420 Guenther Benjamin 1k DE B
421 Kirch Florian 1k DE ER
422 Brockman Marko 1k FI OGP
423 Bensel Rolf 1k DE DT
424 Countcham Prakash 1k FR 92Bo
425 Karttunen Reino 1k FI eGo
426 Racz Thomas 1k DE
427 Ammermann Christoph 1k DE Ulm
428 Yonemura Nobumasa 1k JP Toky
429 Šodek Dalibor 1k CZ TFMi
430 Michal Timko 1k CZ APWS
431 Izaki Yaeko 1k JP Kyot
432 Warkentin Eric 1k FR 59Li
433 Koehler Axel 1k DE B
434 Sokolowsky Bernd 2k DE ER
435 Goerss Michael 2k US Ariz
436 Artesi Stefano 2k IT Trie
437 Landskron Burkhard 2k DE GP
438 Bourhis Francois 2k FR 75Al
439 Ito Seiichi 2k JP Chor
440 Caha Frantisek 2k CZ APWS
441 Sakashita Satoshi 2k JP Toky
442 Rueten-Budde Jan 2k DE HH
443 Kostka Hans 2k DE M
444 Galunov Jakov 2k IL HAI
445 Averous Christophe 2k FR 67SE
446 Masson Lucie 2k FR 22La
447 Mallik Darrell 2k NL Amst
448 Messerschmidt Reinhardt 2k ZA Bris
449 Ries Vilem 2k CZ APra
450 Jacobsen Manuel 2k DE HH
451 Adelsberger Christoph 2k DE KN
452 Schirmer Leo 2k DE xyz
453 Harvey Helen 2k GB Manc
454 Zoetzsche Hans 2k DE L
455 Plikk Michael 2k NO Oslo
456 Grimm Kirsten 2k DE FR
457 Martinelli Alessandro 2k IT Roma
458 Moudrik Josef 2k CZ APra
459 Donzet Cecile 2k FR 75Al
460 Tsujigaki Kenji 2k JP Kyo
461 Walvisch Demian 2k BE Antw
462 Effenberg Alfred 2k AT Wien
463 Chen Yifei 2k CH ER
464 Maltere Julien 2k FR 75Al
465 Baudis Petr 2k CZ APra
466 Neubauer Peter 2k AT Gote
467 Loiseau Hugo 2k FR 75Ju
468 Mori Kaoru 2k JP Toky
469 Berthomier Frederic 2k FR 75Al
470 Moldovan Christian 2k DE E
471 Kylmaenen Kai 2k SE Stoc
472 Hricova Jana 2k CZ APmG
473 Novik Mikhail 2k EE Tart
474 Urban Andreas 2k DE B
475 Xu Meide 2k DE GOE
476 Hartmann Kirsten 2k DE BN
477 Fenech Albert 2k FR 67SE
478 Vannieuwenhuyse Joost 2k BE Antw
479 Cano Alain 2k FR 91Or
480 Waczulik Juraj 2k SK Brat
481 Kobayashi Takashi 3k JP Osak
482 Pylypchuk Andrii 3k UA Rivn
483 Hessing Piet 3k DE B
484 Wilhelem Hugues 3k FR 75Al
485 Severing Ingo 3k DE KI
486 Muehl Desiree 3k DE Wien
487 Richter Uwe 3k DE FT
488 Sultanbekov Damir 3k RU 02Uf
489 Calon Ruben 3k NL Eind
490 Imiya Teruo 3k JP Yoko
491 Luber Tomáš 3k CZ TOst
492 Qiu Xin 3k CN Shan
493 Arsentjev Egor 3k RU 77Mo
494 De_Francesco Leonardo 3k IT Roma
495 Draaisma Henk 3k NL Venl
496 Waelde Simone 3k DE DA
497 Crubellier Etienne 3k FR 63CE
498 Vannier Luc 3k FR 31To
499 Tozser Imre 3k HU Salg
500 Kunisch Wulf 3k DE H
501 Runge Niels 3k NL Cule
502 Akaike Keiko 3k JP Toky
503 Schomberg Karen 3k DE MEE
504 Mourik Henk 3k NL Amst
505 Popova Marina 3k RU 77Mo
506 Schimmel David 3k DE DD
507 Cherestes Andrei 3k RO
508 Walraet Matthieu 3k FR 75Pa
509 Kondo Kazumi 3k JP Kiri
510 Parton Maurizio 3k IT Pisa
511 Sonnenberger Joerg 3k DE HRO
512 Oka Isamu 3k IT Fire
513 Mori Toshiya 3k JP Chi
514 Yoshino Sadayoshi 3k JP Sait
515 Stiassny Martin 3k SE Leksand
516 Blom Jaap 3k NL Leid
517 Zabirov Innokentij 3k RU 77Mo
518 Vielfaure Charlotte 3k FR 07Au
519 Hrbek Stepan 3k CZ APmG
520 Desjobert Jean-Marie 3k FR 35Re
521 Moorer Donald 3k NL Gron
522 Bouwman Gerard 3k NL Sall
523 Daverkausen Bernd 3k DE B
524 Takeno Yusuke 3k JP
525 Vápenka Petr 3k CZ
526 Tomsu Adriana 3k CZ TFMi
527 Szychowiak Wojciech 4k PL Bydg
528 Blek Dominik 4k PL Toru
529 Anderson Christian 4k AT Go7
530 Wagner Gabriel 4k DE TR
531 Runavot Pierre 4k FR 84Av
532 Xu Ling 4k DE HH
533 Zemor Solal 4k FR 33Bo
534 Malinic Natasa 4k BA Banj
535 Green Jonathan 4k GB Leam
536 Hebsacker Steffi 4k DE HH
537 Conradi Paul 4k DE HH
538 Nishiura Keiji 4k JP xxx
539 Miroslava Goeblova 4k CZ
540 Šturm Tomáš 4k CZ TOst
541 Dejouhanet Christophe 4k FR 22La
542 Zhang Ailian 4k FR 67SE
543 Junek Martin 4k CZ Brno
544 Solomojchenko Ilja 4k RU 77Mo
545 Hilgenbos Wim-Jan 4k NL Amer
546 Irl Cornelia 4k US PaAl
547 Takechi Harumi 4k JP Kawa
548 Brummelkamp Erik 4k NL Nijm
549 Boesze Daniel 4k AT Go7
550 Harvey Martin 4k GB Manc
551 Finke Martin 4k NL Utre
552 Braida Vivien 4k FR 94No
553 Danek Michal 4k CZ Apra
554 Schweitzer Erik 4k DE W
555 Steinbuch Jonathan 4k DE OS
556 Sakurai Ikuma 4k AT Go7
557 Kaniuk Geoff 4k GB Camb
558 Toutain Jeremy 4k CH Lau
559 Havik Tamara 4k NL DHaa
560 Ohlenbusch Marit 4k DK Hor
561 Nozar Mikulas 4k CZ Brno
562 Wen George 4k GB
563 Boyen Kris 4k BE Leuv
564 Vrablik Jan 4k CZ APra
565 Palencar Ladislav 4k SK Kosi
566 Schulz Dominique 4k DE B
567 Kares Ondrej 4k CZ MJav
568 Eifinger Michael 4k DE MZ
569 Huyshe Roger 4k GB Shre
570 Krajnov Anton 4k RU 77Mo
571 Rouquette Gregory 4k FR 06Ni
572 Zimdars Joschka 4k DE Hannover
573 Weigmann Arved_Ben_Gerhard 4k DE P
574 Bohm Stanislav 4k CZ TOst
575 Aoyama Hisae 4k JP
576 Bailey Stephen 5k GB Arun
577 Jansky Dusan 5k CZ APmG
578 Vasa Vojtech 5k CZ APmG
579 Dulac Olivier 5k FR 38Gr
580 Limbach Yvonne 5k DE B
581 Podbiol Krzysztof 5k PL Chor
582 Jourdan Marc 5k FR 75Al
583 Muteki Fumiko 5k JP
584 Hrušková Jana 5k CZ TOst
585 Nemčok Michal 5k CZ TFMi
586 Kouba Zdenek 5k CZ APWS
587 Zhu Tian Rong 5k CA CamU
588 Bolander Jacob 5k SE Falu
589 Durand Briac 5k FR 34Mo
590 Petrashevska Nika 5k UA Kyiv
591 Schultze Achim 5k DE Goettingen
592 Bauma Jiri 5k CZ APra
593 Tarasenko Svitlana 5k UA Kyiv
594 Tobias Jiri 5k CZ Brno
595 Samajova Kamila 5k CZ TOst
596 Qiu Xu 5k CN Shan
597 Van_Nyen Roel 5k BE Antw
598 Tomek Vitezslav 5k CZ TFMi
599 Wegiel Ireneusz 5k PL Wars
600 Hoedtke Matthias 5k DE HL
601 Gajdos Chantal 5k FR 63Ce
602 Tomek Vojtech 5k CZ TFMi
603 Husmann Patrick 5k DE B
604 Pirvu Andreea-Elena 5k RO Brai
605 Pilet Arnaud 5k CH TdP
606 Ahrens Ines 5k DE MS
607 Richard Sylvain 5k FR 44MN
608 Sato Taeko 5k JP Kyot
609 Thoerner Vanessa 5k DE GT
610 Chauvin Christian 5k FR Lisb
611 Sedlacek Jiri 5k CZ APra
612 Bink Fons 5k NL Eind
613 Bernscherer Christian 5k AT Go7
614 Merk Guido 5k DE HH
615 Nara Taeko 5k JP Toky
616 Medak Damir 5k HR Zagr
617 Oesch Jean-Luc 5k CH Lau
618 Souchay Jean 5k FR 75OB
619 Willemson Jan 5k EE Tart
620 Oravec Ivan 5k SK Brat
621 Roelofs Yvonne 5k NL Utre
622 Rocher Jeremie 5k FR 94Ca
623 Suarez Ivan 5k FR 72Ma
624 Sapach Oleg 5k RU 78SP
625 Stalinski Emilia 5k DE B
626 Bensel Naomi 5k DE DT
627 Kohonen Sari 5k FI eGo
628 Cherepanov Gleb 5k RU 54No
629 Crispien Ilona 5k DE Tue
630 Hjartnes Kjetil 5k NO Berg
631 Kraus Carsten 5k DE PF
632 Mezin Savva 5k RU 77Mo
633 Waczulikova Barbora 5k SK Brat
634 Gavrilov Oleg 5k RU 78SP
635 Andreas Ebert 5k DE
636 Pavelka Antonin 5k CZ Brno
637 Paar Kurt 6k AT Frau
638 Bohdanovych Vadym 6k UA Kyiv
639 Khafizov Andzhej 6k RU 16Kz
640 Moravec Miloslav 6k CZ TOst
641 Bourquin Laurent 6k FR
642 Kapfer Wolfgang 6k DE Reg
643 Fokina Alexandra 6k RU 77Mo
644 Osthaus Martin 6k DE HB
645 Csizmadia Miklos 6k HU BuPe
646 Lindner Cindy 6k DE B
647 Domanski Filip 6k PL Wars
648 Durand Adrien 6k FR 44Na
649 Kubitova Josefa 6k CZ APWS
650 Smolarikova Sona 6k SK Kosi
651 Bertok Davide 6k IT Trie
652 Bővíz László 6k HU Szfv
653 Boittin Cedric 6k FR 90Be
654 Schulz Malte 6k DE HH
655 Dvoracek Jindrich 6k CZ MJes
656 Narjes Mieke 6k DE HH
657 Graef Danny 6k DE B
658 Arsinoaia Ioan_Alexandru 6k RO Tims
659 Neumann Joachim 6k ES Barc
660 Sanada Takamasa 6k JP Kansai
661 Harasimowicz Marcin 6k PL Krak
662 Mauke Andreas 6k DE M
663 Heinicke Frank 6k DE L
664 Solomojchenko Alexandra 6k RU 77Mo
665 Dankova Lenka 6k CZ APra
666 Meyer Jan Christian 6k DE H
667 Kachanovskyi Volodymyr 6k UA Rivn
668 Jin James 6k SE Bot
669 Costea Valeria 6k RO Bucu
670 Tawussi Frank 6k DE H
671 Balduin Kalli 6k DE B
672 Mullens Richard 6k GB Lonc
673 Kondo Hideki 6k IT Fire
674 Grotepass Christoph 7k DE E
675 Werner Peter 7k DE UL
676 Janos Radim 7k CZ UDec
677 Salo Aura 7k FI eGo
678 Donle Michaela 7k DE P
679 Kushnir Roman 7k UA Rivn
680 Tranchida Philippe 7k BE Pant
681 Marsh Matt 7k GB Shfd
682 Horan David 7k GB Ches
683 Rusanovskyi Dmytro 7k UA Kyiv
684 Dittmann Jenny 7k DE KI
685 Lindholm Joakim 7k SE Big
686 Rieger Marc_Oliver 7k DE TR
687 Wiedner Marcel 7k DE BZ
688 Podpera Milos 7k CZ APWS
689 Fink Gabriel 7k DE B
690 Hassel Ulf_von 7k DE HLD
691 Cassidy John 7k BE Leuv
692 Tao Shende 7k DE TR
693 Derrien Luc 7k FR 35Re
694 Stojanovic Voja 7k BE
695 Praus Jan 7k CZ APmG
696 Tschachtli gabriel 7k FR kgs
697 Piffel Christopher 7k AT Go7
698 Huber Alexander 7k AT Go7
699 Pecha Vladan 7k CZ TFMi
700 Klaudis Benedikt 7k CZ APra
701 Mandel Philipp 7k DE Jena
702 Thao Michael 7k FR 35Re
703 Rocher Mathias 7k FR 69Ly
704 Nina Prudova 7k RU 77Mo
705 Muche Florian 7k DE HH
706 Ellenbroek Han 7k NL Utre
707 Schendel Birgit 7k DE HH
708 Averty Benoit 8k FR 35Re
709 Wal Henk_van_der 8k NL Leid
710 Anderson Elisabeth 8k AT Go7
711 Rueten-Budde Doerte 8k DE HH
712 Koskivaara Olli 8k FI Haya
713 Krentz Tony 8k DE HL
714 Furuyama Michiyo 8k JP Suit
715 Kirch Daniel 8k DE BN
716 Okawa Atsuko 8k JP Mori
717 Schröter Georg 8k DE Dresden
718 Finkelnberg Hans 8k NL Leid
719 Ringel Juergen 8k DE A
720 Margaryan Sofya 8k AM Armen
721 Andre Simon 8k ES Gast
722 Menendez Alejandro 8k ES NamB
723 Steffensen Michael 8k DK OGK
724 Likosar Valentin 8k SI Krnj
725 Malko Yaroslav 8k UA Rivn
726 Chizuko Sento 8k JP Toky
727 Krajnov Jaroslav 8k RU 77Mo
728 Vasova Dita 8k CZ APmG
729 Schwede Robert 9k DE
730 Skuppin Lara 9k DE BN
731 Sajvaldová Zuzana 9k CZ Brno
732 Morozova Svetlana 9k RU 50Vi
733 Papazoglou Jean-Yves 9k FR 31To
734 Symonenko Viktoriia 9k UA Kyiv
735 Krotovych Oleh 9k CZ APra
736 Zimmer Michael 9k DE EMD
737 Hubert Keiko 9k FR 75Op
738 Nørgaard Finn 9k DK OGK
739 Defer Tristan 9k CZ Brno
740 Odobasic Drazen 9k HR Lipo
741 Rusanovskyi Yevhen 9k UA Kyiv
742 Ridley Patrick 9k GB Ches
743 Durik Juraj 9k SK Brat
744 Vonsovsky Jakub 9k CZ Brno
745 Sheredeko Heorhii 9k UA Kyiv
746 Škrle Jan 9k CZ ATea
747 Riedeman Marcel 9k NL Delf
748 Medak Mirta 9k HR Zagr
749 Chen Yikuan 9k CH ER
750 Ganeeva Gulya 9k NL Delf
751 Masarovic Julius 9k SK Brat
752 Chizuru Sakai 10k JP
753 Severing Fenja 10k DE KI
754 Alexander Casey 10k unknown Arun
755 Severing Lynn 10k DE KI
756 Durand Tudual 10k FR 34Mo
757 Zacek David 10k CZ APWS
758 Pitchford Anthony 10k GB Ches
759 Ge Yao 10k CN Beij
760 Breitenbauch Gudrun 10k DE HH
761 van Dijk Steven 10k NL Goud
762 Freeman Edward 10k GB Bmhm
763 Melkes Ondrej 10k CZ Brno
764 Hallamaa Malviina 10k FI YliG
765 Caers Bart 10k BE Geel
766 Adamek Jakob 10k AT Go7
767 Girard Elise 10k FR 48AL
768 Margaryan Anahit 10k AM Armen
769 Bukovska Anezka 10k CZ APmG
770 Olexa Igor 10k SK Kosi
771 Negri Ekaterina 10k RU 77Mo
772 Lebon Joffrey 10k FR GRAUG clermont
773 Swiatkowska Ewa 10k PL Wars
774 Wolf Ramona 10k DE H
775 Huang Jinsheng 10k CN
776 Kübler Joschka 11k DE HH
777 Misak Vojtech 11k CZ APWS
778 Donner Lela 11k DE B
779 Malkiewicz Wojciech 11k PL Toru
780 Gavigan Gerry 11k GB SLon
781 Arsentjev Andrej 11k RU 77Mo
782 Cafourek Petr 11k CZ APmG
783 Soukup Jinřdich 11k CZ ATea
784 Mramorov Mikhail 11k RU 77Mo
785 Kopáček Petr 11k CZ
786 Marconi Anna 11k IT Udin
787 Pelekh Vitalii 11k UA Rivn
788 Takeuchi Mieko 11k JP Toky
789 Posset Jorit 11k AT Go7
790 Marz Ferdinand 11k DE J
791 Waczulikova Kristina 11k SK Brat
792 Giurin Stefano 11k IT Rave
793 Freiburghaus Sandra 11k CH Thun
794 Gysson Jyrgen 11k EE Tart
795 Ličytė Janina 12k LT Viln
796 Breitsprecher Julia 12k AT Go7
797 Kullik Bettina 12k DE SN
798 Doyle Carol 12k IE Dubl
799 Fricheteau Catherine 12k BE Pantin
800 Bashforth Stephen 12k GB Leic
801 Dvoracek Mikolas 12k CZ MJes
802 Bővízné Detre Judit 12k HU Szfv
803 Medak Robert 12k HR Zagr
804 Gulasi Josef 12k CZ Plze
805 Kubita Mikulas 12k CZ APWS
806 Siivola Sinikka 12k FI Bosh
807 Podpěrová Anna 12k CZ APWS
808 Ober Felix 13k DE
809 Malkiewicz Cezary 13k PL Toru
810 Skala David 13k CZ EPar
811 Caliebe Frauke 13k DE KI
812 Ito Keiko 13k JP Nhk
813 Classen Wolfgang 13k DE
814 Jumelin Macha 13k FR Lorient
815 Miyama Masako 13k JP Sai
816 Atanasiu Ruxandra 13k RO Bucu
817 Soligon Diego 13k NL Utre
818 Schomberg Jan 13k DE MEE
819 Slusarczyk Karolina 13k PL Wars
820 Csizmadia Viktoria 14k HU BuPe
821 Toyonaga Toshiyuki 14k JP Ouji
822 Wegiel Magdalena 14k PL Warsaw
823 Odobasic Branko 14k HR Lipo
824 Rieger Angelika 14k DE TR
825 Pines Bar 14k IL Hai
826 Hashimura Keiko 14k JP Kans
827 Goloubkov Alexandra 14k FR 13Ma
828 Audouard Simon 15k FR 13Ma
829 Donle Isabel 15k DE P
830 Neubert Philipp 15k DE L
831 Iwamoto Yuriko 15k JP
832 Strelec Petr 15k CZ APra
833 Derrien Christele 15k FR 35Re
834 Syrachev Vladimir 15k RU 16Kz
835 TOMOKIYO Constance-Mutsuko 15k FR 75Pa
836 Li Yizhi 15k CN Beij
837 Xie Jianmei 15k CN Beij
838 Sedgwick Owen 15k CA Toro
839 Riedeman Emil 15k NL Delf
840 Kocheganov Viktor 15k RU 52NN
841 Stalinski Sven 15k DE B
842 Wang Yunfang 15k CN Beij
843 Hrbkova Marta 15k CZ APmG
844 Krajnov Alexander 15k RU 77Mo
845 Collard Carlos 15k FR 67SE
846 Szychowiak Marianna 16k PL Bydg
847 Bailey Pauline 16k GB Arun
848 Kondo Kimiyo 16k JP Toky
849 Defer Leon 16k CZ Brno
850 Nitsch Bruno 16k DE EMD
851 Igel Carsten 16k DE PB
852 Fárek Martin 16k CZ
853 Wang Mei 16k DE TR
854 Schweitzer Johannes 16k DE W
855 Khudoleeva Olga 16k RU 77Mo
856 Breyer Bernd Theodor 16k AT Go7
857 Defer Thierry 17k CZ Brno
858 Ipsen Beate 17k DE Hamb
859 Tamura Kiyo 17k AU
860 Nakamura Hisako 17k JP
861 Thomas Merk 17k DE HH
862 Dvorackova Eva 17k CZ MJes
863 Stelbacky Mojmir 17k SK Kosi
864 Schramm Christina 17k DE KI
865 Bohatyrenko Yelyzaveta 17k UA Kyiv
866 Kroupa Pavel 18k CZ Brno
867 Gardowsky Angelika 18k AT Go7
868 Arffman Riina 18k FI YliG
869 Sedgwick Alice 18k CA Toro
870 Oesch Luca 18k CH Lau
871 Hilgenbos Qiang 18k NL Amer
872 Alimova Olga 18k MD Beij
873 Sanada Fumi 18k JP Kans
874 Nakamura Mieko 18k JP Yok
875 Hrbek Michal 18k CZ APmG
876 Hensel Christiane 19k DE BN
877 Kunath Heidi 19k DE BZ
878 Medak Stjepan 19k HR Zagr
879 Devouassoux Fleur 19k FR 73Ch
880 Saltarelli Antoine 19k FR 21Di
881 Alimov Andrei 20k MD
882 Stelbacka Martina 20k SK Kosi
883 Ekstroem Elisabeth 20k SE Bot
884 Ono Nobuko 20k JP Osak
885 Stránská Markéta 20k CZ APWS
886 Pylypchuk Arsen 20k UA Rivn
887 Mombaecher Enno 20k DE Hamb
888 Komoto Keiko 20k JP Toky
889 Shen Zhixing 20k CN Shan
890 Jirusova Anezka 20k CZ Blan
891 Hebsacker Hannah 20k DE Hamburg
892 Li Jingna 20k CN Beij
893 Vavrich Adam 20k CZ
894 Germer Sascha 20k DE
895 Luochen Liang 20k CN Beij
896 Rogers John 20k GB Card
897 Burzo Diana 20k RO KiseiBM
898 Dvoracek Alexandr 20k CZ MJes
899 Pang Andy 20k CH
900 Brockman Tiia 20k FI Oulu
901 Durand Laouen 20k FR 34Mo
902 Stobiecki Bartłomiej 20k PL Lodz
903 Stelbacka Dominika 20k SK Kosi
904 Suslik Branislav 20k SK xxx
905 Yu Meng 20k SE Bot
906 Palencarova Alena 20k SK Kosi
907 Peres Aurelie 20k FR 63Ce
908 Jin Mattias 20k SE Bot
909 Hanečková Radka CZ
910 Bu Ming CN
911 Liu Tong CN
912 Katarzyna Szychowiak PL Bydgoszcz
913 Zhuchkov Mikhail RU
914 Chu Fong HK
915 Ebbesen Elke DE Hamb
916 Yanbukhtina Nailya RU EGC 2016 Organizing Committee
917 Li Yondong CN Shan
918 Averina Maiia RU
919 Yang Junqing CN
920 Gimat Brigitte DE BS
921 Zhu Fang CN Hong
922 Klein Yvonne DE
923 Kirill Shevchenko RU
924 Ren Jing CN
925 Antonenko Liudmila RU EGC 2016 Organizing Committee
926 Sun Ruoying CN
927 Li Shanshan CN
928 Podperova Radka CZ APWS
929 Trenkler Gerhard AT
930 Bauer Marcus DE
931 Yoshioka Takeo JP Kyot
932 Mao Xiaoling CN
933 Lamprecht Bernhard DE Hamb
934 Draaisma Annegreet NL Venl
935 Sun Ruoying CN
936 Zhu Le CN
937 Grosser Tomáš CZ
938 Stalinski Felicia DE B
939 Zhao Hongye CN
940 Volkov Maxim RU
941 Glaude Tom FR 63Ce
942 Stalinski Viktor DE B
943 Li Guangsen CN
944 Volkova Elena RU
945 Bhatti Sameer PK
946 Shi Liangchang CN
947 Kitada Chikako JP xxx
948 Marz Leopold DE J
949 Qian Yi CN
950 Lo Ya-chien TW
951 Graupner Ines DE
952 Marz Larissa DE J
953 Xiang Lihua CN
954 Ilie Sebastian-Leonard RO