59th WeiqiTV European Go Congress Liberec, Czech Republic 25. 7. – 8. 8. 2015

9x9 Tournament - qualification

A Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Surma Mateusz 8d - 1 1 x 1 x 3 I.
2 Prudova Nina 11k 0 - 0 x 1 x 1
3 Batraev Vladimir 3d 0 0 - x 0 x 2 II.
4 xxx x x x x - x x x
5 Reiger Angelika 14k 0 0 0 x - x 0
6 xxx xx x x x x x - x
B Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Chan Yi-Tien 7d - 1 1 1 1 1 5 I.
2 Johansson Kim 1d 0 - 1 1 1 1 4 II.
3 Knippel Arnaud 1d 0 0 - 1 1 1 3
4 Domanski Filip 6k 0 0 0 - 1 1 2
5 Defer Leon 9k 0 0 0 0 - 0 0
6 Arsentjev Egor 3k 0 0 0 0 1 - 1
C Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Shen Chih Hao 6d - 1 1 ? 1 0 3 II.
2 Lips Fabien 3d 0 - 0 1 1 0 2
3 Law Yu Kai 1d 0 1 - 1 1 0 3
4 Defer Tristan 6k ? 0 0 - 1 0 1
5 Sedgwick Owen 15k 0 0 0 0 - 0 0
6 Mramorov Abdrej 1k 1 1 1 1 1 - 5 I.
D Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Sun Sai 5d - 1 0 1 1 1 4 I.
2 Pace Alessandro 3d 0 - 1 0 0 ? 1
3 Csizmadia Robert 1k 1 0 - 0 1 1 3
4 Arsinoaia Alexandru 6k 0 1 1 - 1 1 4 II.
5 Wang Mei 15k 0 1 0 0 - 0 1
6 Henry Lee 2d 0 ? 0 0 1 - 1
E Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Wang Shifang 5d - 1 0 1 1 x 3
2 Ohlenbusch Soeren 3d 0 - 1 1 1 x 3 I.
3 Wagner Gabriel 1k 1 0 - 1 1 x 3 II.
4 Kachanovskyi Volodymyr 6k 0 0 0 - 1 x 1
5 Chen Yifei 17k 0 0 0 0 - x 0
6 xxx x x x x x x - x
F Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Cheburakhov Andrej 5d - 1 x 0 1 1 3 I.
2 Heikkinene Arto 2d 0 - x 0 1 0 1
3 xxx x x x - x x x x
4 Rusanovskyi Dmytro 7k 1 1 x - 1 0 3
5 Alimova Olga 18k 0 0 x 0 - 0 0
6 Sedgwick James 5d 0 1 x 1 1 - 3 II.
G Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Lidor Jonathan 5d - 1 0 1 1 x 3 I.
2 Kouba Petr 2d 0 - 1 1 1 x 3 II.
3 Martinelli Alessandro 2k 1 0 - 1 1 x 3
4 Rieger Marc Oliver 7k 0 0 0 - 1 x 1
5 Hajkova Alena 18k 0 0 0 0 - x 0
6 xxx x x x x x x - x
H Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Welticke Jonas 5d - 0 0 0 0 x 0
2 Leung Joanne 2d 1 - 0 1 1 x 3 II.
3 Ilie Sebastian 2k 1 1 - 0 1 x 3 I.
4 Shende Tao 7k 1 0 1 - 0 x 2
5 Sedgwick Alice 18k 1 0 0 1 - x 2
6 xxx x x x x x x - x
I Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Jasiek Robert 5d - 1 1 1 1 x 4 I.
2 Zingoni Alberto 2d 0 - 0 0 0 x 0
3 Tomsu Adriana 3k 0 1 - 1 1 x 3 II.
4 Menendez Alejandro 8k 0 1 0 - 1 x 2
5 Saltarelli Antoine 19k 0 1 0 0 - x 1
6 xxx x x x x x x - x
J Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Boviz Dominik 4d - 1 1 1 1 x 4 I.
2 Zakharzhevskyy Andriy 2d 0 - 1 1 1 x 3 II.
3 Weigmann Arved 4k 0 0 - 0 1 x 1
4 Durik Juraj 9k 0 0 1 - 1 x 2
5 Suslik Branislav 19k 0 0 0 0 - x 0
6 xxx x x x x x x - x
K Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Gong Xiaoyu 4d - 0 0 1 1 x 2 II.
2 Kachyna Ondrej 2d 1 - 1 1 1 x 4 I.
3 Vrablik Jan 4k 1 0 - 0 1 x 2
4 Rusanovskyi Eugen 9k 0 0 1 - 1 x 2
5 Alimov Andrei 20k 0 0 0 0 - x 0
6 xxx x x x x x x - x
L Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Frejlak Stanislaw 4d - 0 1 1 1 1 4 I.
2 Kachanovskyi Mykhailo 2d 1 - 0 0 0 0 1
3 Willemson Jan 5k 0 1 - 0 1 0 2
4 Krotovych Oleh 9k 0 1 1 - 1 1 4 II.
5 Qiming Song 20k 0 1 0 0 - 0 1
6 Krajnov Jaroslav 8k 0 1 1 0 1 - 3
M Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 You Xiaochuan 4d - 0 0 1 ? x 1
2 Dumont Louis 2d 1 - 0 1 1 x 3 II.
3 Merk Guido 5k 1 1 - 1 1 x 4 I.
4 Yikuan Chen 9k 0 0 0 - 0 x 0
5 Adam Vavrich 20k ? 0 0 1 - x 1
6 xxx x x x x x x - x
N Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Wu Johnson 4d - 1 0 1 1 x 3
2 Ernestas Romeika 1d 0 - 1 1 1 x 3 II.
3 Osthaus Martin 5k 1 0 - 1 1 x 3 I.
4 Schwede Robert 9k 0 0 0 - 1 x 1
5 Pang Andy 20k 0 0 0 0 - x 0
6 xxx x x x x x x - x
O Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Ohlenbusch Arne 4d - 0 1 1 1 x 3 II.
2 Grigoriu Elian 1d 1 - 1 1 1 x 4 I.
3 Nemcok Michal 5k 0 0 - 0 1 x 1
4 Zacek David 10k 0 0 1 - 1 x 2
5 Pang Sammi 20k 0 0 0 0 - x 0
6 xxx x x x x x x - x
P Name Rank 1 2 3 4 5 6 Points Place
1 Lukas Podpera 6d - 1 1 0 0 x 2
2 Vasiloanca Codrin 1d 0 - 0 0 0 x 0
3 Boviz Laszlo 6k 0 1 - 0 0 x 1
4 Gysson Jyrgen 11k 1 1 1 - 1 x 4 I.
5 Or Yahel 1d 1 1 1 0 - x 3 II.
6 xxx x x x x x x - x