59th WeiqiTV European Go Congress Liberec, Czech Republic 25. 7. – 8. 8. 2015

Registered players

Name Rank Country Club Events
1 Yamashiro Hiroshi 9p JP
2 Muraoka Shigeyuki 9p JP Kansai
3 Zhang Wendong 9p CN
4 Kazuhiro Imai 6p JP
5 Hayashi Kozo 6p JP
6 Taranu Catalin 5p RO Bucu
7 Sakamoto Yasuo 5p JP
8 Han Han 5p CN Beij
9 Guo Juan 5p NL Hilv
10 Zhao Shouxun 5p CN Beij
11 Hwang In-seong 8d FR Zur
12 Muraoka Mika 4p JP Kansai
13 Wang Zheming 3p CN Shan
14 Lee Hajin 3p KR
15 Li Cong 3p CN Beij
16 Dinerstein Alexandr 3p RU 16Kz
17 Wang Xiangyun 2p CN Beij
18 Shigeno Yuki 2p JP
19 Fan Hui 2p FR 75Op
20 Zhao Baolong 2p CN Beij
21 Jabarin Ali 1p IL TAv
22 Lisy Pavol 1p SK DoSt
23 Surma Mateusz 1p PL Dzim
24 Li Ting 1p AT Wien
25 Cho Yeonwoo 1p KR
26 Kim Young-sam 7d KR BIBA
27 Noguchi Motoki 7d JP 38Gr
28 Chan Yi-Tien 7d TW Taiw
29 Shikshin Ilja 7d RU 16Kz
30 Pop Cristian 7d RO CSRB
31 Ma Bin 7d CN
32 Blomback Fredrik 6d SE Stoc
33 Lin Viktor 6d AT Gote
34 Shen Chih Hao 6d TW
35 Huang Yi-Feng 6d TW None
36 Le_Calve Tanguy 6d FR 44Na
37 Kraemer Lukas 6d DE BN
38 Qiu Wei 6d CN Shan
39 Hao Yibo 6d CN Guan
40 Kravets Andrii 6d UA Rivn
41 Burzo Cornel 6d RO BaMa
42 Surin Dmitrij 6d RU 78SP
43 Matsumura Naoki 6d JP Yoko
44 Yao Cheng 6d CN Tian
45 Šilt Ondřej 6d CZ KGYC
46 Fu Yaqi 6d CN Sto
47 Bogatskyy Dmytro 6d UA Kiev
48 Bajenaru Dragos 6d RO Bucu
49 Tsukamoto Toshimitsu 6d JP
50 Westhoff Gerald 6d NL
51 Mero Csaba 6d HU BuPe
52 Sankin Timur 6d RU 77Mo
53 Kachanovskyi Artem 6d UA Rivn
54 Debarre Thomas 6d FR 67SE
55 Simara Jan 6d CZ KVaS
56 Mitic Dusan 6d RS NiSt
57 Liu Wenbo 6d CN Shan
58 Podpera Lukas 6d CZ APWS
59 Drean-Guenaizia Benjamin 6d FR 29Co
60 Mutabzija Zoran 5d HR Zagr
61 Spiegel Lothar 5d AT Gote
62 Fionin Grigorij 5d RU 78SP
63 Fang Yunfan 5d CN Guan
64 Kruml Ondrej 5d CZ Brno
65 Eerbeek Alexander 5d NL Vink
66 Prokop Jan 5d CZ SRic
67 Wang Shifang 5d CN Harb
68 Yoshida Takao 5d JP Toky
69 Ditzhuijzen Zeno_van 5d NL Utre
70 Halchenko Mykhailo 5d UA Kyiv
71 Ge Yuhong 5d CN Beij
72 Fenech Antoine 5d FR 67SE
73 Nyyssonen Juuso 5d FI YliG
74 Tongyu Wang 5d CN YangShuang
75 Zhurakovskyi Bohdan 5d UA Rivn
76 Sedgwick James 5d CA Toro
77 Suzuki Tsuneyuki 5d JP xxx
78 Rehm Robert 5d NL Amst
79 Obenaus Johannes 5d DE B
80 Liu Zhengqi 5d CN Beij
81 Jasiek Robert 5d DE B
82 Cheburakhov Andrej 5d RU 77Mo
83 Donzet Frederic 5d FR Panda
84 Palant Michael 5d DE B
85 Kato Takehiko 5d JP Fuj
86 Eijkhout Michiel 5d NL Leid
87 Luo Gang 5d CN Beij
88 Fang Cao 5d CN Beij
89 Siivola Matti 5d FI HGK
90 Habu Koichiro 5d PL Krak
91 Huang Zhenyang 5d CN
92 Yang Jun 5d CN Xian
93 Kovaleva Natalia 5d RU 74Ch
94 Campagnie Remi 5d FR 35Re
95 Yoshihara Kazuo 5d JP Chib
96 Kurita Shigeru 5d JP Toky
97 Li Gangyi 5d CN Xian
98 Lidor Jonathan 5d IL TAv
99 Papazoglou Benjamin 5d FR 35Re
100 Gao Gao 5d CN Beij
101 Welticke Jonas 5d DE BN
102 Li Yue 5d CH Zuri
103 Serban Mihai_Valentin 5d RO Cluj
104 Hayashi Eiji 5d JP
105 Danek Vladimir 5d CZ
106 Ishida Masayuki 5d JP HoseiU
107 Berben Tobias 4d DE HH
108 Welter Marlon 4d DE GOE
109 Kostka Ivan 4d CZ TFMi
110 Lechasseur Jean-Sébastien 4d CA Biba
111 Kaper Erik 4d NL Amst
112 Paga Pierre 4d GB Cegc
113 You Xiaochuan 4d CN Beij
114 Ismail-Akhunov Agzam 4d RU 77Mo
115 Huang Aja 4d GB Lndn
116 Seibt David 4d DE B
117 Jipp Thomas 4d DE HH
118 Tseng Chi-Yang 4d TW Nckugo
119 Kanazashi Tatsuo 4d JP
120 Yatsenko Dmytro 4d UA Kyiv
121 Kay Andrew 4d GB Bmhm
122 Sora Sorin Adrian 4d RO Crav
123 Frejlak Stanislaw 4d PL Wars
124 Savo Jesse 4d FI Haya
125 Fujino Kenji 4d JP Toky
126 Yang Yi 4d CN Beij
127 Radmacher Bernd 4d DE MEE
128 Siukola Mikko 4d FI YliG
129 Kikuta Yoshimasa 4d JP
130 Lu Meng 4d DE MS
131 Michaeli Tal 4d IL TAv
132 Shoji Tadao 4d JP
133 Akiba Shunichi 4d JP
134 Li Zheng 4d CN Tian
135 Hamrah Schayan 4d AT Ebisu
136 Bővíz Dominik 4d HU Szfv
137 Li Chenlai 4d CN Jiangsu
138 Poltronieri Bruno 4d GB WarU
139 Verhagen Rudi 4d NL Ensc
140 Gong Xiaoyu 4d CN Zhej
141 Mizuuchi Chihiro 4d JP Yok
142 Nakamura Makoto 4d JP
143 Wolter Bernd 4d DE B
144 Park Myong Soo 4d KR Seo
145 Karadaban Denis 4d FR 38Gr
146 Stauder Leon 4d DE LU
147 Ohlenbusch Arne Steen 4d DK Hor
148 Imamura-Cornuejols Toru 4d FR 38Gr
149 Laatikainen Vesa 4d FI eGo
150 D'Bel Suzanne 4d MY Toky
151 Liu Xinyu 4d CN Beij
152 Budahn Michael 4d DE B
153 Salignon Jerome 4d FR 38Gr
154 Zhang Wentian 4d CN Beij
155 Sato Toshio 4d JP
156 Yumoto Tetsuya 4d JP
157 Lieberum Christopher 4d DE GOE
158 Kimura Hiroshi 4d JP xxx
159 Zémor Gilles 4d FR 33Bo
160 Huang Heyang 4d CN Beij
161 Budig Stefan 4d DE HH
162 Bogdanov Viktor 4d RU 10Pt
163 Jankovic Zoran 4d RS KGRa
164 Pristupa Pavel 4d RU 70To
165 Wu Johnson Chao-Han 4d TW
166 Liang Zhijie 4d CN Beij
167 Nevala Mikko 4d FI OGP
168 Komoto Tadashi 4d JP Toky
169 Guo Chengqing 4d CN Hang
170 Beggerow Joachim 3d DE BS
171 Salo Tuomo 3d FI eGo
172 Sawada Susumu 3d JP Saga
173 Sannes Paal 3d NO Oslo
174 Ota Nobuhisa 3d JP
175 Csizmadia Gyorgy 3d HU BuPe
176 Sun Sai 3d CN Beij
177 Trinks Daniela 3d DE B
178 Zhao Ruiliang 3d CN Shanghai
179 Jacimovic Mihailo 3d RS KGRa
180 Hubert Jerome 3d FR 75Op
181 Wang Bengang 3d CN Shan
182 Zhou Runtao 3d CN Shan
183 Tamura Akira 3d AU Bris
184 Ota Akihiko 3d JP
185 Kettenring Thomas 3d DE M
186 Giedrojč Krzysztof 3d PL
187 Pace Alessandro 3d IT BIBA
188 Lextrait Cesar 3d FR 13Ma
189 Urabe Yoshimichi 3d JP Kama
190 Lee Semi 3d FR 38Gr
191 Cipra Petr 3d CZ MJes
192 Knauf Barbara 3d DE K
193 Dubakovic Dragan 3d RS KGRa
194 Granger Alban 3d FR 35Re
195 Blanchard Benjamin 3d FR 75Ju
196 Asano Itaru 3d JP
197 Riedeman Dick 3d NL Delf
198 Knauf Torsten 3d DE KI
199 Heshe Thomas 3d DK Kolding
200 Avram Laura 3d RO Bist
201 Yoshida Michito 3d JP
202 Stankovic Mijodrag 3d RS NiSt
203 Iugulescu Sergiu_Dan 3d RO CSRB
204 Kuehner Christian 3d DE MZ
205 Akiya Tatsushi 3d JP
206 Marz Michael 3d DE J
207 Engels Andre 3d NL Eind
208 Meemken Kai 3d DE Bayreuth
209 Marz Manja 3d DE J
210 Pitrop Alexandru-Petre 3d RO Boto
211 Ohlenbusch Soeren 3d DK Oden
212 Kitada Toshiyuki 3d JP xxx
213 Bouwman Gelmer 3d NL Delf
214 Lips Fabien 3d FR 75Al
215 Yang Luoyi 3d CN Shen
216 Khudoleev Artem 3d RU 77Mo
217 Na Cong Chuan 3d CN
218 Poon Szeming 3d CN Hong
219 Shakhov Kim 3d RU 77Mo
220 Peng Zizhou 3d CN Sichu
221 Batraev Vladimir 3d RU 63To
222 Shen Yao 3d CN Shan
223 Nakagawa Masahito 2d JP Zush
224 Grzeschniok Anton 2d DE F
225 Pittner Arved 2d DE B
226 Maula Anttoni 2d FI YliG
227 Hauenstein Andreas 2d US PaAl
228 Hyodo Susumu 2d JP Kaw
229 Metta Carlo 2d IT Pisa
230 Hjartnes Tomas 2d NO Berg
231 Cao Ngoc-Trang 2d FR 67SE
232 Zakharzhevskyy Andriy 2d UA Roma
233 clergue olivier 2d FR 13Ma
234 Snidal Bronislav 2d CZ TOst
235 Heikkinen Juho 2d FI Pogo
236 Olsson Ulf 2d SE Gote
237 Sekiguchi Kiyoshi 2d JP Yoko
238 Uchida Minoru 2d JP Yoko
239 Baker Lucas 2d CH Zuri
240 Boehme Janine 2d DE BZ
241 Arlander Markus 2d FI
242 Karaerkek Kerem 2d TR Ank
243 Hanusch Gerd 2d DE M
244 Schreiber Timo 2d DE B
245 Uchikune Koichi 2d JP Izu
246 Kouba Petr 2d CZ APWS
247 Lee Heng-Chen 2d TW Taiw
248 Dubiel Marika 2d NL Amvn
249 Digard Martin 2d FR 75Al
250 Li Haohan 2d CN 31To
251 Harada Katsusuke 2d JP
252 Leung Joanne 2d GB NoCb
253 Kachyna Ondrej 2d CZ Brno
254 Hashiguchi Issei 2d JP Osak
255 Kachanovskyi Mykhailo 2d UA Rivn
256 Arsinoaia Viorel 2d RO Tims
257 Inigo Yanez Pierre 2d FR 30Al
258 Lajunen Pekka 2d FI HGK
259 Walde Tashi 2d DE BN
260 Tanaka Masao 2d JP
261 Chen Longteng 2d FR 38SE
262 Vazquez Oscar 2d ES NamB
263 Iguchi Hiromasa 2d JP Toky
264 Forstenlehner Michael 2d AT Linz
265 Nishijima Akira 2d JP
266 Sambale Bernd 2d DE L
267 Sakai Fujikazu 2d JP Toky
268 Umemoto Keizo 2d JP
269 Lee Hsuan-Ju 2d TW Taiw
270 Sugime Masanao 2d JP Obih
271 Winkler Michael 2d AT Wien
272 Noguchi Hidenori 2d JP Zush
273 Bantla Chafiq 2d DE DIN
274 Dumont Louis 2d FR 92An
275 Snidal Bronislav 2d CZ TOst
276 Frangi Manuel 2d FR 06Ni
277 Hanevik Severin 2d NO Berg
278 Schuurink Ivo 2d NL Arnh
279 Heikkinen Arto 2d FI YliG
280 Weber Helmut 2d DE BN
281 Mirka Jakub 2d CZ Plze
282 Uesaka Susumu 2d JP Toky
283 Gorzhaltsan Vladimir 2d RU 78SP
284 Romeika Ernestas 2d LT Kaun
285 Daimon Rokuro 2d JP
286 Zandveld Peter 2d NL Amst
287 Zaleskas Vladas 2d LT Kaun
288 Kondo Shiro 2d JP Toky
289 Jensen Finn 2d DK OGK
290 Law Yu_Kai 1d DE TR
291 Izaki Masao 1d JP Kyot
292 Jiruse Jaroslav 1d CZ Blan
293 Schmidt Jakob 1d DE MR
294 Miyajima Kuniaki 1d JP Kyo
295 Nikula Janne 1d FI YliG
296 Ipsen Sven-Olaf 1d DE HH
297 Goebl Vaclav 1d CZ
298 Praz Sylvain 1d CH Neu
299 Tappe Jochen 1d DE DA
300 Haga Sverre 1d NO Oslo
301 Grigoriu Elian Ioan 1d RO Galt
302 Goettsche Thomas 1d DE B
303 Saering Patrick 1d DE OS
304 Gudmundsson Hallbjorn 1d IS Reyk
305 Or Yahel 1d IL TAv
306 Matsuo Masaki 1d JP Toyo
307 Nakayama Yoshitaka 1d JP Kaom
308 Zhang Hui 1d CN Central London Go Club
309 Knippel Arnaud 1d FR 76Ro
310 Koch Colin-Marius 1d DE GOE
311 Dicá Vladimír 1d CZ BecNTep
312 Verhagen Ronald 1d NL Almere
313 Milosevic Aleksandar 1d RS BGgo
314 Norvio Eerik 1d FI YliG
315 Pankoke Jens 1d DE OL
316 Bartova Jitka 1d CZ APra
317 Codrin Vasiloanca 1d RO C.S.ATARI
318 Silles Marco 1d DE BN
319 Sanet Joel 1d US Mia
320 Raumann Frederik 1d DE D
321 Suzuki Shozo 1d JP Tsu
322 Zingoni Alberto 1d IT Fire
323 Zhou Hong 1d CN Guan
324 Prince Nicholas 1d CA Hami
325 Ruse Victor 1d DE Himmelsturmer
326 Aubelle Flavien 1d CH Ishi
327 Hageman Ger 1d NL Utre
328 Zellerer Harald 1d NL Amst
329 Baaran Jens 1d DE BS
330 Au Ming 1d NL DHaa
331 Schomberg Niels 1d DE MEE
332 Mex Gerd 1d DE Wil
333 Neumann Norbert 1d DE B
334 Nakano Yoshinori 1d GB Bmhm
335 Cornuejols Dominique 1d FR 38Gr
336 Ezoe Fumiomi 1d JP Sapp
337 Sora Adelina 1d RO Crav
338 Aussibal Gabriel 1d FR 67SE
339 Guo Naichun 1d DE DA
340 Seres Julia 1d HU Fot
341 Huang Ying 1d CN
342 Poliak Miroslav 1d SK Brat
343 Yoshikai Keiichi 1d JP
344 Jordan Daniel 1d DE OL
345 Gauthier Henri 1d FR 21Di
346 Wandel William 1d NL Amst
347 Samukawa Tadashi 1d JP
348 Tecchio Pierre 1d FR 63Ce
349 Trippel Lorenz 1d CH Zur
350 Pennanen Juho 1d FI Yigo
351 Šimůnková Martina 1d CZ Jabl
352 Meyer Jürgen 1d DE RE
353 Cieplý Aleš 1d CZ
354 Furjanic Lovro 1d HR Karl
355 Tadeáš Berkman 1d CZ Usti
356 Krogt Harry_van_der 1d NL Leid
357 Nakamura Hiromasa 1d JP Gora
358 Sgaravatti Niccolo 1d IT Pado
359 Manning Toby 1d GB Leic
360 Es Martin_van 1d NL Heer
361 Roads Francis 1d GB Wans
362 Hanebeck Nils 1d DE KI
363 Johansson Kim 1d SE Big
364 Takeda Hideo 1d JP
365 Pitters Patrick 1d DE FL
366 Valkonen Jouni 1d FI Haya
367 Goncalves Simao 1d LU Luxe
368 Stoehr Marc 1d SE Stockholm
369 Li Bo 1d CN 78SP
370 Mochida Takeshi 1d JP Sapp
371 Gaultier Astrid 1d FR 33Bo
372 Fang Fang 1d CN Guan
373 White Michael 1k FR 76Ro
374 Cockburn Michael 1k GB StAl
375 Huang Yicheng 1k CN
376 Rousseau Clement 1k FR 69Ly
377 Haas Richard 1k DE DA
378 Luethke Hans-Eckart 1k DE SN
379 Kehmann Hartmut 1k DE HB
380 Zubalik Michal 1k CZ TFMi
381 Csizmadia Robert 1k HU BuPe
382 Koller Thomas 1k CH Zur
383 Scott Lisa 1k US
384 Lamprecht Martin 1k DE KI
385 Haga Erik_Nilsen 1k NO Oslo
386 Poerschke Chris 1k DE HD
387 Hensel Rainer 1k DE BN
388 Matsunaga Kiyoshi 1k JP Toky
389 Avenel Augustin 1k FR 63Ce
390 Kittlitz Adrian 1k DE ED
391 Niemi Antti 1k FI YliG
392 Kleczkowska Klaudia 1k PL Olsz
393 Tsukamoto Kazuo 1k JP Toky
394 Wirthmann Benjamin 1k DE F
395 Mramorov Andrej 1k RU 77Mo
396 Pongracz Gregory 1k US gotham go club
397 Osamu Saito 1k JP
398 Jadron Milan 1k SK Brat
399 Berghoff Sebastian 1k DE HH
400 Scheuplein Vivian 1k DE DA
401 Guenther Benjamin 1k DE B
402 Kirch Florian 1k DE ER
403 Brockman Marko 1k FI OGP
404 Bensel Rolf 1k DE DT
405 Mečíř Ladislav 1k CZ Libe
406 Waschipky Robert 1k DE L
407 Sampedro Juan 1k ES NamB
408 Yonemura Nobumasa 1k JP Toky
409 Countcham Prakash 1k FR 92Bo
410 Šodek Dalibor 1k CZ TFMi
411 Hadlich Uwe 1k DE B
412 Karttunen Reino 1k FI eGo
413 Racz Thomas 1k DE
414 Ammermann Christoph 1k DE Ulm
415 Warkentin Eric 1k FR 59Li
416 Izaki Yaeko 1k JP Kyot
417 Michal Timko 1k CZ APWS
418 Saito Osamu 1k JP Japan E-mail
419 Sato Hikaru 1k JP
420 Heuer Falk 1k DE OS
421 Koehler Axel 1k DE B
422 Zilberberg Viktor 1k RU 52NN
423 Riedl Christian 1k DE BT
424 Czernia Rafael 1k DE W
425 Palmers Christian 1k AT Ebi
426 Ohlenbusch Birgit 1k DE KI
427 Wilken Volker 1k DE HH
428 Chladkova Tereza 1k CZ TFMi
429 Zhang Shuotong 1k CN
430 Pittner Thomas 1k DE B
431 Pillon Thibault 1k CH Neu
432 Sergeant Yves 1k FR 75Op
433 Kadotani Naoto 1k JP Toky
434 Rueten-Budde Jan 2k DE HH
435 Bourhis Francois 2k FR 75Al
436 Ito Seiichi 2k JP Chor
437 Sakashita Satoshi 2k JP Toky
438 Caha Frantisek 2k CZ APWS
439 Averous Christophe 2k FR 67SE
440 Masson Lucie 2k FR 22La
441 Kostka Hans 2k DE M
442 Messerschmidt Reinhardt 2k ZA Bris
443 Jacobsen Manuel 2k DE HH
444 Galunov Jakov 2k IL HAI
445 Plikk Michael 2k NO Oslo
446 Schirmer Leo 2k DE xyz
447 Ries Vilem 2k CZ APra
448 Harvey Helen 2k GB Manc
449 Zoetzsche Hans 2k DE L
450 Mallik Darrell 2k NL Amst
451 Adelsberger Christoph 2k DE KN
452 Tsujigaki Kenji 2k JP Kyo
453 Moudrik Josef 2k CZ APra
454 Grimm Kirsten 2k DE FR
455 Martinelli Alessandro 2k IT Roma
456 Walvisch Demian 2k BE Antw
457 Chen Yifei 2k CH ER
458 Maltere Julien 2k FR 75Al
459 Baudis Petr 2k CZ APra
460 Effenberg Alfred 2k AT Wien
461 Neubauer Peter 2k AT Gote
462 Loiseau Hugo 2k FR 75Ju
463 Donzet Cecile 2k FR 75Al
464 Mori Kaoru 2k JP Toky
465 Moldovan Christian 2k DE E
466 Berthomier Frederic 2k FR 75Al
467 Novik Mikhail 2k EE Tart
468 Hricova Jana 2k CZ APmG
469 Hartmann Kirsten 2k DE BN
470 Vannieuwenhuyse Joost 2k BE Antw
471 Xu Meide 2k DE GOE
472 Urban Andreas 2k DE B
473 Fenech Albert 2k FR 67SE
474 Kylmaenen Kai 2k SE Stoc
475 Cano Alain 2k FR 91Or
476 Waczulik Juraj 2k SK Brat
477 Sokolowsky Bernd 2k DE ER
478 Landskron Burkhard 2k DE GP
479 Goerss Michael 2k US Ariz
480 Artesi Stefano 2k IT Trie
481 Wilhelem Hugues 3k FR 75Al
482 Muehl Desiree 3k DE Wien
483 Richter Uwe 3k DE FT
484 Luber Tomáš 3k CZ TOst
485 Qiu Xin 3k CN Shan
486 Imiya Teruo 3k JP Yoko
487 Sultanbekov Damir 3k RU 02Uf
488 Arsentjev Egor 3k RU 77Mo
489 Calon Ruben 3k NL Eind
490 Draaisma Henk 3k NL Venl
491 Waelde Simone 3k DE DA
492 De_Francesco Leonardo 3k IT Roma
493 Crubellier Etienne 3k FR 63CE
494 Vannier Luc 3k FR 31To
495 Kunisch Wulf 3k DE H
496 Tozser Imre 3k HU Salg
497 Runge Niels 3k NL Cule
498 Akaike Keiko 3k JP Toky
499 Mourik Henk 3k NL Amst
500 Schomberg Karen 3k DE MEE
501 Parton Maurizio 3k IT Pisa
502 Popova Marina 3k RU 77Mo
503 Walraet Matthieu 3k FR 75Pa
504 Kondo Kazumi 3k JP Kiri
505 Schimmel David 3k DE DD
506 Sonnenberger Joerg 3k DE HRO
507 Oka Isamu 3k IT Fire
508 Cherestes Andrei 3k RO
509 Stiassny Martin 3k SE Leksand
510 Mori Toshiya 3k JP Chi
511 Yoshino Sadayoshi 3k JP Sait
512 Vielfaure Charlotte 3k FR 07Au
513 Blom Jaap 3k NL Leid
514 Zabirov Innokentij 3k RU 77Mo
515 Hrbek Stepan 3k CZ APmG
516 Desjobert Jean-Marie 3k FR 35Re
517 Daverkausen Bernd 3k DE B
518 Moorer Donald 3k NL Gron
519 Tomsu Adriana 3k CZ TFMi
520 Bouwman Gerard 3k NL Sall
521 Vápenka Petr 3k CZ
522 Hessing Piet 3k DE B
523 Takeno Yusuke 3k JP
524 Pylypchuk Andrii 3k UA Rivn
525 Kobayashi Takashi 3k JP Osak
526 Severing Ingo 3k DE KI
527 Green Jonathan 4k GB Leam
528 Šturm Tomáš 4k CZ TOst
529 Dejouhanet Christophe 4k FR 22La
530 Zemor Solal 4k FR 33Bo
531 Runavot Pierre 4k FR 84Av
532 Hebsacker Steffi 4k DE HH
533 Nishiura Keiji 4k JP xxx
534 Malinic Natasa 4k BA Banj
535 Hilgenbos Wim-Jan 4k NL Amer
536 Conradi Paul 4k DE HH
537 Irl Cornelia 4k US PaAl
538 Miroslava Goeblova 4k CZ
539 Zhang Ailian 4k FR 67SE
540 Junek Martin 4k CZ Brno
541 Solomojchenko Ilja 4k RU 77Mo
542 Takechi Harumi 4k JP Kawa
543 Brummelkamp Erik 4k NL Nijm
544 Boesze Daniel 4k AT Go7
545 Harvey Martin 4k GB Manc
546 Braida Vivien 4k FR 94No
547 Finke Martin 4k NL Utre
548 Schweitzer Erik 4k DE W
549 Steinbuch Jonathan 4k DE OS
550 Toutain Jeremy 4k CH Lau
551 Danek Michal 4k CZ Apra
552 Kaniuk Geoff 4k GB Camb
553 Wen George 4k GB
554 Havik Tamara 4k NL DHaa
555 Palencar Ladislav 4k SK Kosi
556 Ohlenbusch Marit 4k DK Hor
557 Schulz Dominique 4k DE B
558 Sakurai Ikuma 4k AT Go7
559 Eifinger Michael 4k DE MZ
560 Vrablik Jan 4k CZ APra
561 Huyshe Roger 4k GB Shre
562 Nozar Mikulas 4k CZ Brno
563 Kares Ondrej 4k CZ MJav
564 Boyen Kris 4k BE Leuv
565 Weigmann Arved_Ben_Gerhard 4k DE P
566 Bohm Stanislav 4k CZ TOst
567 Aoyama Hisae 4k JP
568 Rouquette Gregory 4k FR 06Ni
569 Blek Dominik 4k PL Toru
570 Krajnov Anton 4k RU 77Mo
571 Szychowiak Wojciech 4k PL Bydg
572 Zimdars Joschka 4k DE Hannover
573 Anderson Christian 4k AT Go7
574 Xu Ling 4k DE HH
575 Wagner Gabriel 4k DE TR
576 Hrušková Jana 5k CZ TOst
577 Durand Briac 5k FR 34Mo
578 Zhu Tian Rong 5k CA CamU
579 Tobias Jiri 5k CZ Brno
580 Qiu Xu 5k CN Shan
581 Petrashevska Nika 5k UA Kyiv
582 Van_Nyen Roel 5k BE Antw
583 Samajova Kamila 5k CZ TOst
584 Tarasenko Svitlana 5k UA Kyiv
585 Gajdos Chantal 5k FR 63Ce
586 Tomek Vitezslav 5k CZ TFMi
587 Schultze Achim 5k DE Goettingen
588 Wegiel Ireneusz 5k PL Wars
589 Bauma Jiri 5k CZ APra
590 Hoedtke Matthias 5k DE HL
591 Pilet Arnaud 5k CH TdP
592 Tomek Vojtech 5k CZ TFMi
593 Richard Sylvain 5k FR 44MN
594 Husmann Patrick 5k DE B
595 Thoerner Vanessa 5k DE GT
596 Chauvin Christian 5k FR Lisb
597 Ahrens Ines 5k DE MS
598 Pirvu Andreea-Elena 5k RO Brai
599 Bink Fons 5k NL Eind
600 Sato Taeko 5k JP Kyot
601 Medak Damir 5k HR Zagr
602 Merk Guido 5k DE HH
603 Sedlacek Jiri 5k CZ APra
604 Bernscherer Christian 5k AT Go7
605 Willemson Jan 5k EE Tart
606 Nara Taeko 5k JP Toky
607 Rocher Jeremie 5k FR 94Ca
608 Oravec Ivan 5k SK Brat
609 Roelofs Yvonne 5k NL Utre
610 Suarez Ivan 5k FR 72Ma
611 Sapach Oleg 5k RU 78SP
612 Oesch Jean-Luc 5k CH Lau
613 Souchay Jean 5k FR 75OB
614 Stalinski Emilia 5k DE B
615 Bensel Naomi 5k DE DT
616 Kohonen Sari 5k FI eGo
617 Hjartnes Kjetil 5k NO Berg
618 Cherepanov Gleb 5k RU 54No
619 Pavelka Antonin 5k CZ Brno
620 Crispien Ilona 5k DE Tue
621 Waczulikova Barbora 5k SK Brat
622 Dulac Olivier 5k FR 38Gr
623 Kraus Carsten 5k DE PF
624 Gavrilov Oleg 5k RU 78SP
625 Mezin Savva 5k RU 77Mo
626 Muteki Fumiko 5k JP
627 Andreas Ebert 5k DE
628 Bailey Stephen 5k GB Arun
629 Jansky Dusan 5k CZ APmG
630 Vasa Vojtech 5k CZ APmG
631 Podbiol Krzysztof 5k PL Chor
632 Limbach Yvonne 5k DE B
633 Jourdan Marc 5k FR 75Al
634 Nemčok Michal 5k CZ TFMi
635 Kouba Zdenek 5k CZ APWS
636 Bolander Jacob 5k SE Falu
637 Fokina Alexandra 6k RU 77Mo
638 Lindner Cindy 6k DE B
639 Osthaus Martin 6k DE HB
640 Csizmadia Miklos 6k HU BuPe
641 Domanski Filip 6k PL Wars
642 Smolarikova Sona 6k SK Kosi
643 Boittin Cedric 6k FR 90Be
644 Kubitova Josefa 6k CZ APWS
645 Graef Danny 6k DE B
646 Bővíz László 6k HU Szfv
647 Dvoracek Jindrich 6k CZ MJes
648 Durand Adrien 6k FR 44Na
649 Narjes Mieke 6k DE HH
650 Schulz Malte 6k DE HH
651 Bertok Davide 6k IT Trie
652 Neumann Joachim 6k ES Barc
653 Sanada Takamasa 6k JP Kansai
654 Heinicke Frank 6k DE L
655 Arsinoaia Ioan_Alexandru 6k RO Tims
656 Harasimowicz Marcin 6k PL Krak
657 Kachanovskyi Volodymyr 6k UA Rivn
658 Mauke Andreas 6k DE M
659 Solomojchenko Alexandra 6k RU 77Mo
660 Dankova Lenka 6k CZ APra
661 Jin James 6k SE Bot
662 Kondo Hideki 6k IT Fire
663 Costea Valeria 6k RO Bucu
664 Tawussi Frank 6k DE H
665 Mullens Richard 6k GB Lonc
666 Meyer Jan Christian 6k DE H
667 Balduin Kalli 6k DE B
668 Khafizov Andzhej 6k RU 16Kz
669 Paar Kurt 6k AT Frau
670 Moravec Miloslav 6k CZ TOst
671 Bohdanovych Vadym 6k UA Kyiv
672 Bourquin Laurent 6k FR
673 Kapfer Wolfgang 6k DE Reg
674 Kushnir Roman 7k UA Rivn
675 Janos Radim 7k CZ UDec
676 Tranchida Philippe 7k BE Pant
677 Marsh Matt 7k GB Shfd
678 Horan David 7k GB Ches
679 Rusanovskyi Dmytro 7k UA Kyiv
680 Rieger Marc_Oliver 7k DE TR
681 Dittmann Jenny 7k DE KI
682 Lindholm Joakim 7k SE Big
683 Tao Shende 7k DE TR
684 Wiedner Marcel 7k DE BZ
685 Podpera Milos 7k CZ APWS
686 Hassel Ulf_von 7k DE HLD
687 Fink Gabriel 7k DE B
688 Derrien Luc 7k FR 35Re
689 Cassidy John 7k BE Leuv
690 Praus Jan 7k CZ APmG
691 Piffel Christopher 7k AT Go7
692 Stojanovic Voja 7k BE
693 Huber Alexander 7k AT Go7
694 Tschachtli gabriel 7k FR kgs
695 Thao Michael 7k FR 35Re
696 Rocher Mathias 7k FR 69Ly
697 Pecha Vladan 7k CZ TFMi
698 Klaudis Benedikt 7k CZ APra
699 Schendel Birgit 7k DE HH
700 Mandel Philipp 7k DE Jena
701 Muche Florian 7k DE HH
702 Ellenbroek Han 7k NL Utre
703 Grotepass Christoph 7k DE E
704 Nina Prudova 7k RU 77Mo
705 Werner Peter 7k DE UL
706 Donle Michaela 7k DE P
707 Salo Aura 7k FI eGo
708 Anderson Elisabeth 8k AT Go7
709 Rueten-Budde Doerte 8k DE HH
710 Krentz Tony 8k DE HL
711 Koskivaara Olli 8k FI Haya
712 Furuyama Michiyo 8k JP Suit
713 Kirch Daniel 8k DE BN
714 Okawa Atsuko 8k JP Mori
715 Finkelnberg Hans 8k NL Leid
716 Schröter Georg 8k DE Dresden
717 Ringel Juergen 8k DE A
718 Margaryan Sofya 8k AM Armen
719 Andre Simon 8k ES Gast
720 Likosar Valentin 8k SI Krnj
721 Malko Yaroslav 8k UA Rivn
722 Chizuko Sento 8k JP Toky
723 Steffensen Michael 8k DK OGK
724 Menendez Alejandro 8k ES NamB
725 Vasova Dita 8k CZ APmG
726 Wal Henk_van_der 8k NL Leid
727 Averty Benoit 8k FR 35Re
728 Krajnov Jaroslav 8k RU 77Mo
729 Symonenko Viktoriia 9k UA Kyiv
730 Zimmer Michael 9k DE EMD
731 Nørgaard Finn 9k DK OGK
732 Defer Tristan 9k CZ Brno
733 Hubert Keiko 9k FR 75Op
734 Ridley Patrick 9k GB Ches
735 Odobasic Drazen 9k HR Lipo
736 Vonsovsky Jakub 9k CZ Brno
737 Rusanovskyi Yevhen 9k UA Kyiv
738 Sheredeko Heorhii 9k UA Kyiv
739 Durik Juraj 9k SK Brat
740 Medak Mirta 9k HR Zagr
741 Chen Yikuan 9k CH ER
742 Škrle Jan 9k CZ ATea
743 Riedeman Marcel 9k NL Delf
744 Masarovic Julius 9k SK Brat
745 Ganeeva Gulya 9k NL Delf
746 Skuppin Lara 9k DE BN
747 Schwede Robert 9k DE
748 Papazoglou Jean-Yves 9k FR 31To
749 Sajvaldová Zuzana 9k CZ Brno
750 Morozova Svetlana 9k RU 50Vi
751 Krotovych Oleh 9k CZ APra
752 Alexander Casey 10k unknown Arun
753 Severing Lynn 10k DE KI
754 Durand Tudual 10k FR 34Mo
755 Zacek David 10k CZ APWS
756 Pitchford Anthony 10k GB Ches
757 Ge Yao 10k CN Beij
758 Freeman Edward 10k GB Bmhm
759 Breitenbauch Gudrun 10k DE HH
760 van Dijk Steven 10k NL Goud
761 Hallamaa Malviina 10k FI YliG
762 Caers Bart 10k BE Geel
763 Melkes Ondrej 10k CZ Brno
764 Bukovska Anezka 10k CZ APmG
765 Girard Elise 10k FR 48AL
766 Adamek Jakob 10k AT Go7
767 Margaryan Anahit 10k AM Armen
768 Olexa Igor 10k SK Kosi
769 Huang Jinsheng 10k CN
770 Negri Ekaterina 10k RU 77Mo
771 Swiatkowska Ewa 10k PL Wars
772 Wolf Ramona 10k DE H
773 Lebon Joffrey 10k FR GRAUG clermont
774 Chizuru Sakai 10k JP
775 Severing Fenja 10k DE KI
776 Donner Lela 11k DE B
777 Misak Vojtech 11k CZ APWS
778 Malkiewicz Wojciech 11k PL Toru
779 Gavigan Gerry 11k GB SLon
780 Cafourek Petr 11k CZ APmG
781 Arsentjev Andrej 11k RU 77Mo
782 Kopáček Petr 11k CZ
783 Pelekh Vitalii 11k UA Rivn
784 Mramorov Mikhail 11k RU 77Mo
785 Soukup Jinřdich 11k CZ ATea
786 Posset Jorit 11k AT Go7
787 Takeuchi Mieko 11k JP Toky
788 Marconi Anna 11k IT Udin
789 Marz Ferdinand 11k DE J
790 Freiburghaus Sandra 11k CH Thun
791 Giurin Stefano 11k IT Rave
792 Waczulikova Kristina 11k SK Brat
793 Gysson Jyrgen 11k EE Tart
794 Kübler Joschka 11k DE HH
795 Breitsprecher Julia 12k AT Go7
796 Doyle Carol 12k IE Dubl
797 Ličytė Janina 12k LT Viln
798 Kullik Bettina 12k DE SN
799 Fricheteau Catherine 12k BE Pantin
800 Bashforth Stephen 12k GB Leic
801 Dvoracek Mikolas 12k CZ MJes
802 Bővízné Detre Judit 12k HU Szfv
803 Medak Robert 12k HR Zagr
804 Kubita Mikulas 12k CZ APWS
805 Gulasi Josef 12k CZ Plze
806 Siivola Sinikka 12k FI Bosh
807 Podpěrová Anna 12k CZ APWS
808 Malkiewicz Cezary 13k PL Toru
809 Skala David 13k CZ EPar
810 Caliebe Frauke 13k DE KI
811 Ito Keiko 13k JP Nhk
812 Classen Wolfgang 13k DE
813 Miyama Masako 13k JP Sai
814 Schomberg Jan 13k DE MEE
815 Jumelin Macha 13k FR Lorient
816 Soligon Diego 13k NL Utre
817 Atanasiu Ruxandra 13k RO Bucu
818 Slusarczyk Karolina 13k PL Wars
819 Ober Felix 13k DE
820 Csizmadia Viktoria 14k HU BuPe
821 Toyonaga Toshiyuki 14k JP Ouji
822 Rieger Angelika 14k DE TR
823 Odobasic Branko 14k HR Lipo
824 Wegiel Magdalena 14k PL Warsaw
825 Pines Bar 14k IL Hai
826 Hashimura Keiko 14k JP Kans
827 Goloubkov Alexandra 14k FR 13Ma
828 Audouard Simon 15k FR 13Ma
829 Iwamoto Yuriko 15k JP
830 Neubert Philipp 15k DE L
831 Strelec Petr 15k CZ APra
832 Syrachev Vladimir 15k RU 16Kz
833 Li Yizhi 15k CN Beij
834 Derrien Christele 15k FR 35Re
835 Xie Jianmei 15k CN Beij
836 TOMOKIYO Constance-Mutsuko 15k FR 75Pa
837 Sedgwick Owen 15k CA Toro
838 Kocheganov Viktor 15k RU 52NN
839 Riedeman Emil 15k NL Delf
840 Wang Yunfang 15k CN Beij
841 Stalinski Sven 15k DE B
842 Hrbkova Marta 15k CZ APmG
843 Donle Isabel 15k DE P
844 Krajnov Alexander 15k RU 77Mo
845 Collard Carlos 15k FR 67SE
846 Kondo Kimiyo 16k JP Toky
847 Defer Leon 16k CZ Brno
848 Igel Carsten 16k DE PB
849 Nitsch Bruno 16k DE EMD
850 Schweitzer Johannes 16k DE W
851 Wang Mei 16k DE TR
852 Fárek Martin 16k CZ
853 Khudoleeva Olga 16k RU 77Mo
854 Breyer Bernd Theodor 16k AT Go7
855 Szychowiak Marianna 16k PL Bydg
856 Bailey Pauline 16k GB Arun
857 Defer Thierry 17k CZ Brno
858 Ipsen Beate 17k DE Hamb
859 Tamura Kiyo 17k AU
860 Nakamura Hisako 17k JP
861 Dvorackova Eva 17k CZ MJes
862 Stelbacky Mojmir 17k SK Kosi
863 Thomas Merk 17k DE HH
864 Schramm Christina 17k DE KI
865 Bohatyrenko Yelyzaveta 17k UA Kyiv
866 Kroupa Pavel 18k CZ Brno
867 Sedgwick Alice 18k CA Toro
868 Arffman Riina 18k FI YliG
869 Sanada Fumi 18k JP Kans
870 Hilgenbos Qiang 18k NL Amer
871 Alimova Olga 18k MD Beij
872 Oesch Luca 18k CH Lau
873 Nakamura Mieko 18k JP Yok
874 Hrbek Michal 18k CZ APmG
875 Gardowsky Angelika 18k AT Go7
876 Hensel Christiane 19k DE BN
877 Kunath Heidi 19k DE BZ
878 Medak Stjepan 19k HR Zagr
879 Saltarelli Antoine 19k FR 21Di
880 Devouassoux Fleur 19k FR 73Ch
881 Komoto Keiko 20k JP Toky
882 Ono Nobuko 20k JP Osak
883 Shen Zhixing 20k CN Shan
884 Mombaecher Enno 20k DE Hamb
885 Hebsacker Hannah 20k DE Hamburg
886 Jirusova Anezka 20k CZ Blan
887 Germer Sascha 20k DE
888 Li Jingna 20k CN Beij
889 Vavrich Adam 20k CZ
890 Luochen Liang 20k CN Beij
891 Rogers John 20k GB Card
892 Dvoracek Alexandr 20k CZ MJes
893 Burzo Diana 20k RO KiseiBM
894 Pang Andy 20k CH
895 Brockman Tiia 20k FI Oulu
896 Stobiecki Bartłomiej 20k PL Lodz
897 Durand Laouen 20k FR 34Mo
898 Stelbacka Dominika 20k SK Kosi
899 Suslik Branislav 20k SK xxx
900 Palencarova Alena 20k SK Kosi
901 Yu Meng 20k SE Bot
902 Stelbacka Martina 20k SK Kosi
903 Peres Aurelie 20k FR 63Ce
904 Jin Mattias 20k SE Bot
905 Stránská Markéta 20k CZ APWS
906 Ekstroem Elisabeth 20k SE Bot
907 Pylypchuk Arsen 20k UA Rivn
908 Alimov Andrei 20k MD
909 Averina Maiia RU
910 Chu Fong HK
911 Ebbesen Elke DE Hamb
912 Yanbukhtina Nailya RU EGC 2016 Organizing Committee
913 Gimat Brigitte DE BS
914 Li Yondong CN Shan
915 Yang Junqing CN
916 Klein Yvonne DE
917 Zhu Fang CN Hong
918 Ren Jing CN
919 Antonenko Liudmila RU EGC 2016 Organizing Committee
920 Sun Ruoying CN
921 Trenkler Gerhard AT
922 Kirill Shevchenko RU
923 Li Shanshan CN
924 Podperova Radka CZ APWS
925 Lamprecht Bernhard DE Hamb
926 Yoshioka Takeo JP Kyot
927 Bauer Marcus DE
928 Draaisma Annegreet NL Venl
929 Mao Xiaoling CN
930 Sun Ruoying CN
931 Zhu Le CN
932 Grosser Tomáš CZ
933 Zhao Hongye CN
934 Volkov Maxim RU
935 Stalinski Felicia DE B
936 Li Guangsen CN
937 Volkova Elena RU
938 Bhatti Sameer PK
939 Glaude Tom FR 63Ce
940 Stalinski Viktor DE B
941 Shi Liangchang CN
942 Kitada Chikako JP xxx
943 Marz Leopold DE J
944 Qian Yi CN
945 Lo Ya-chien TW
946 Marz Larissa DE J
947 Xiang Lihua CN
948 Ilie Sebastian-Leonard RO
949 Zhuchkov Mikhail RU
950 Graupner Ines DE
951 Bu Ming CN
952 Liu Tong CN
953 Katarzyna Szychowiak PL Bydgoszcz
954 Hanečková Radka CZ