59th WeiqiTV European Go Congress Liberec, Czech Republic 25. 7. – 8. 8. 2015

Registered players

Name Rank Country Club Events
1 Zhang Wendong 9p CN
2 Muraoka Shigeyuki 9p JP Kansai
3 Yamashiro Hiroshi 9p JP
4 Kazuhiro Imai 6p JP
5 Hayashi Kozo 6p JP
6 Zhao Shouxun 5p CN Beij
7 Guo Juan 5p NL Hilv
8 Taranu Catalin 5p RO Bucu
9 Sakamoto Yasuo 5p JP
10 Han Han 5p CN Beij
11 Hwang In-seong 8d FR Zur
12 Muraoka Mika 4p JP Kansai
13 Lee Hajin 3p KR
14 Dinerstein Alexandr 3p RU 16Kz
15 Wang Zheming 3p CN Shan
16 Li Cong 3p CN Beij
17 Fan Hui 2p FR 75Op
18 Zhao Baolong 2p CN Beij
19 Wang Xiangyun 2p CN Beij
20 Shigeno Yuki 2p JP
21 Li Ting 1p AT Wien
22 Cho Yeonwoo 1p KR
23 Surma Mateusz 1p PL Dzim
24 Jabarin Ali 1p IL TAv
25 Lisy Pavol 1p SK DoSt
26 Shikshin Ilja 7d RU 16Kz
27 Pop Cristian 7d RO CSRB
28 Kim Young-sam 7d KR BIBA
29 Ma Bin 7d CN
30 Noguchi Motoki 7d JP 38Gr
31 Chan Yi-Tien 7d TW Taiw
32 Mero Csaba 6d HU BuPe
33 Debarre Thomas 6d FR 67SE
34 Kachanovskyi Artem 6d UA Rivn
35 Sankin Timur 6d RU 77Mo
36 Liu Wenbo 6d CN Shan
37 Simara Jan 6d CZ KVaS
38 Mitic Dusan 6d RS NiSt
39 Blomback Fredrik 6d SE Stoc
40 Podpera Lukas 6d CZ APWS
41 Drean-Guenaizia Benjamin 6d FR 29Co
42 Huang Yi-Feng 6d TW None
43 Hao Yibo 6d CN Guan
44 Lin Viktor 6d AT Gote
45 Shen Chih Hao 6d TW
46 Qiu Wei 6d CN Shan
47 Kravets Andrii 6d UA Rivn
48 Le_Calve Tanguy 6d FR 44Na
49 Kraemer Lukas 6d DE BN
50 Šilt Ondřej 6d CZ KGYC
51 Yao Cheng 6d CN Tian
52 Westhoff Gerald 6d NL
53 Bogatskyy Dmytro 6d UA Kiev
54 Burzo Cornel 6d RO BaMa
55 Bajenaru Dragos 6d RO Bucu
56 Surin Dmitrij 6d RU 78SP
57 Matsumura Naoki 6d JP Yoko
58 Fu Yaqi 6d CN Sto
59 Tsukamoto Toshimitsu 6d JP
60 Siivola Matti 5d FI HGK
61 Huang Zhenyang 5d CN
62 Yang Jun 5d CN Xian
63 Luo Gang 5d CN Beij
64 Jasiek Robert 5d DE B
65 Li Gangyi 5d CN Xian
66 Kovaleva Natalia 5d RU 74Ch
67 Campagnie Remi 5d FR 35Re
68 Kato Takehiko 5d JP Fuj
69 Eijkhout Michiel 5d NL Leid
70 Fang Cao 5d CN Beij
71 Papazoglou Benjamin 5d FR 35Re
72 Habu Koichiro 5d PL Krak
73 Gao Gao 5d CN Beij
74 Li Yue 5d CH Zuri
75 Serban Mihai_Valentin 5d RO Cluj
76 Yoshihara Kazuo 5d JP Chib
77 Kurita Shigeru 5d JP Toky
78 Lidor Jonathan 5d IL TAv
79 Danek Vladimir 5d CZ
80 Ishida Masayuki 5d JP HoseiU
81 Hayashi Eiji 5d JP
82 Fionin Grigorij 5d RU 78SP
83 Fang Yunfan 5d CN Guan
84 Mutabzija Zoran 5d HR Zagr
85 Welticke Jonas 5d DE BN
86 Spiegel Lothar 5d AT Gote
87 Halchenko Mykhailo 5d UA Kyiv
88 Kruml Ondrej 5d CZ Brno
89 Wang Shifang 5d CN Harb
90 Eerbeek Alexander 5d NL Vink
91 Prokop Jan 5d CZ SRic
92 Ge Yuhong 5d CN Beij
93 Fenech Antoine 5d FR 67SE
94 Zhurakovskyi Bohdan 5d UA Rivn
95 Yoshida Takao 5d JP Toky
96 Ditzhuijzen Zeno_van 5d NL Utre
97 Nyyssonen Juuso 5d FI YliG
98 Tongyu Wang 5d CN YangShuang
99 Cheburakhov Andrej 5d RU 77Mo
100 Donzet Frederic 5d FR Panda
101 Sedgwick James 5d CA Toro
102 Palant Michael 5d DE B
103 Suzuki Tsuneyuki 5d JP xxx
104 Liu Zhengqi 5d CN Beij
105 Rehm Robert 5d NL Amst
106 Obenaus Johannes 5d DE B
107 D'Bel Suzanne 4d MY Toky
108 Bővíz Dominik 4d HU Szfv
109 Gong Xiaoyu 4d CN Zhej
110 Mizuuchi Chihiro 4d JP Yok
111 Nakamura Makoto 4d JP
112 Imamura-Cornuejols Toru 4d FR 38Gr
113 Verhagen Rudi 4d NL Ensc
114 Laatikainen Vesa 4d FI eGo
115 Karadaban Denis 4d FR 38Gr
116 Stauder Leon 4d DE LU
117 Ohlenbusch Arne Steen 4d DK Hor
118 Liu Xinyu 4d CN Beij
119 Park Myong Soo 4d KR Seo
120 Salignon Jerome 4d FR 38Gr
121 Zhang Wentian 4d CN Beij
122 Zémor Gilles 4d FR 33Bo
123 Jankovic Zoran 4d RS KGRa
124 Sato Toshio 4d JP
125 Pristupa Pavel 4d RU 70To
126 Budahn Michael 4d DE B
127 Huang Heyang 4d CN Beij
128 Budig Stefan 4d DE HH
129 Yumoto Tetsuya 4d JP
130 Bogdanov Viktor 4d RU 10Pt
131 Lieberum Christopher 4d DE GOE
132 Wu Johnson Chao-Han 4d TW
133 Kimura Hiroshi 4d JP xxx
134 Liang Zhijie 4d CN Beij
135 Lechasseur Jean-Sébastien 4d CA Biba
136 Guo Chengqing 4d CN Hang
137 Paga Pierre 4d GB Cegc
138 You Xiaochuan 4d CN Beij
139 Nevala Mikko 4d FI OGP
140 Komoto Tadashi 4d JP Toky
141 Welter Marlon 4d DE GOE
142 Berben Tobias 4d DE HH
143 Kostka Ivan 4d CZ TFMi
144 Huang Aja 4d GB Lndn
145 Kaper Erik 4d NL Amst
146 Jipp Thomas 4d DE HH
147 Yang Yi 4d CN Beij
148 Yatsenko Dmytro 4d UA Kyiv
149 Sora Sorin Adrian 4d RO Crav
150 Kanazashi Tatsuo 4d JP
151 Seibt David 4d DE B
152 Tseng Chi-Yang 4d TW Nckugo
153 Ismail-Akhunov Agzam 4d RU 77Mo
154 Savo Jesse 4d FI Haya
155 Fujino Kenji 4d JP Toky
156 Hamrah Schayan 4d AT Ebisu
157 Kay Andrew 4d GB Bmhm
158 Kikuta Yoshimasa 4d JP
159 Frejlak Stanislaw 4d PL Wars
160 Michaeli Tal 4d IL TAv
161 Radmacher Bernd 4d DE MEE
162 Shoji Tadao 4d JP
163 Siukola Mikko 4d FI YliG
164 Akiba Shunichi 4d JP
165 Poltronieri Bruno 4d GB WarU
166 Li Zheng 4d CN Tian
167 Lu Meng 4d DE MS
168 Li Chenlai 4d CN Jiangsu
169 Wolter Bernd 4d DE B
170 Dubakovic Dragan 3d RS KGRa
171 Yoshida Michito 3d JP
172 Blanchard Benjamin 3d FR 75Ju
173 Riedeman Dick 3d NL Delf
174 Knauf Torsten 3d DE KI
175 Bouwman Gelmer 3d NL Delf
176 Stankovic Mijodrag 3d RS NiSt
177 Pitrop Alexandru-Petre 3d RO Boto
178 Iugulescu Sergiu_Dan 3d RO CSRB
179 Marz Michael 3d DE J
180 Marz Manja 3d DE J
181 Ohlenbusch Soeren 3d DK Oden
182 Kitada Toshiyuki 3d JP xxx
183 Yang Luoyi 3d CN Shen
184 Shakhov Kim 3d RU 77Mo
185 Peng Zizhou 3d CN Sichu
186 Khudoleev Artem 3d RU 77Mo
187 Na Cong Chuan 3d CN
188 Lips Fabien 3d FR 75Al
189 Poon Szeming 3d CN Hong
190 Trinks Daniela 3d DE B
191 Shen Yao 3d CN Shan
192 Batraev Vladimir 3d RU 63To
193 Hubert Jerome 3d FR 75Op
194 Salo Tuomo 3d FI eGo
195 Zhou Runtao 3d CN Shan
196 Sun Sai 3d CN Beij
197 Beggerow Joachim 3d DE BS
198 Zhao Ruiliang 3d CN Shanghai
199 Sawada Susumu 3d JP Saga
200 Ota Nobuhisa 3d JP
201 Jacimovic Mihailo 3d RS KGRa
202 Csizmadia Gyorgy 3d HU BuPe
203 Wang Bengang 3d CN Shan
204 Sannes Paal 3d NO Oslo
205 Giedrojč Krzysztof 3d PL
206 Pace Alessandro 3d IT BIBA
207 Ota Akihiko 3d JP
208 Lee Semi 3d FR 38Gr
209 Tamura Akira 3d AU Bris
210 Lextrait Cesar 3d FR 13Ma
211 Granger Alban 3d FR 35Re
212 Kettenring Thomas 3d DE M
213 Avram Laura 3d RO Bist
214 Heshe Thomas 3d DK Kolding
215 Kuehner Christian 3d DE MZ
216 Akiya Tatsushi 3d JP
217 Urabe Yoshimichi 3d JP Kama
218 Asano Itaru 3d JP
219 Engels Andre 3d NL Eind
220 Meemken Kai 3d DE Bayreuth
221 Cipra Petr 3d CZ MJes
222 Knauf Barbara 3d DE K
223 Lee Hsuan-Ju 2d TW Taiw
224 Kachanovskyi Mykhailo 2d UA Rivn
225 Forstenlehner Michael 2d AT Linz
226 Tanaka Masao 2d JP
227 Bantla Chafiq 2d DE DIN
228 Lajunen Pekka 2d FI HGK
229 Hashiguchi Issei 2d JP Osak
230 Snidal Bronislav 2d CZ TOst
231 Nishijima Akira 2d JP
232 Sambale Bernd 2d DE L
233 Umemoto Keizo 2d JP
234 Chen Longteng 2d FR 38SE
235 Vazquez Oscar 2d ES NamB
236 Sakai Fujikazu 2d JP Toky
237 Winkler Michael 2d AT Wien
238 Iguchi Hiromasa 2d JP Toky
239 Sugime Masanao 2d JP Obih
240 Frangi Manuel 2d FR 06Ni
241 Noguchi Hidenori 2d JP Zush
242 Hanevik Severin 2d NO Berg
243 Dumont Louis 2d FR 92An
244 Zandveld Peter 2d NL Amst
245 Schuurink Ivo 2d NL Arnh
246 Heikkinen Arto 2d FI YliG
247 Weber Helmut 2d DE BN
248 Mirka Jakub 2d CZ Plze
249 Uesaka Susumu 2d JP Toky
250 Gorzhaltsan Vladimir 2d RU 78SP
251 Romeika Ernestas 2d LT Kaun
252 Daimon Rokuro 2d JP
253 Maula Anttoni 2d FI YliG
254 Zaleskas Vladas 2d LT Kaun
255 Nakagawa Masahito 2d JP Zush
256 Kondo Shiro 2d JP Toky
257 Grzeschniok Anton 2d DE F
258 Zakharzhevskyy Andriy 2d UA Roma
259 Jensen Finn 2d DK OGK
260 Pittner Arved 2d DE B
261 Hjartnes Tomas 2d NO Berg
262 Hauenstein Andreas 2d US PaAl
263 Metta Carlo 2d IT Pisa
264 Hyodo Susumu 2d JP Kaw
265 Karaerkek Kerem 2d TR Ank
266 Schreiber Timo 2d DE B
267 Baker Lucas 2d CH Zuri
268 Cao Ngoc-Trang 2d FR 67SE
269 clergue olivier 2d FR 13Ma
270 Arlander Markus 2d FI
271 Olsson Ulf 2d SE Gote
272 Uchikune Koichi 2d JP Izu
273 Snidal Bronislav 2d CZ TOst
274 Heikkinen Juho 2d FI Pogo
275 Dubiel Marika 2d NL Amvn
276 Uchida Minoru 2d JP Yoko
277 Sekiguchi Kiyoshi 2d JP Yoko
278 Boehme Janine 2d DE BZ
279 Lee Heng-Chen 2d TW Taiw
280 Hanusch Gerd 2d DE M
281 Arsinoaia Viorel 2d RO Tims
282 Inigo Yanez Pierre 2d FR 30Al
283 Walde Tashi 2d DE BN
284 Li Haohan 2d CN 31To
285 Kachyna Ondrej 2d CZ Brno
286 Kouba Petr 2d CZ APWS
287 Leung Joanne 2d GB NoCb
288 Digard Martin 2d FR 75Al
289 Harada Katsusuke 2d JP
290 Cornuejols Dominique 1d FR 38Gr
291 Zellerer Harald 1d NL Amst
292 Au Ming 1d NL DHaa
293 Schomberg Niels 1d DE MEE
294 Mex Gerd 1d DE Wil
295 Neumann Norbert 1d DE B
296 Nakano Yoshinori 1d GB Bmhm
297 Sora Adelina 1d RO Crav
298 Wandel William 1d NL Amst
299 Ezoe Fumiomi 1d JP Sapp
300 Pennanen Juho 1d FI Yigo
301 Šimůnková Martina 1d CZ Jabl
302 Meyer Jürgen 1d DE RE
303 Cieplý Aleš 1d CZ
304 Tadeáš Berkman 1d CZ Usti
305 Aussibal Gabriel 1d FR 67SE
306 Krogt Harry_van_der 1d NL Leid
307 Samukawa Tadashi 1d JP
308 Tecchio Pierre 1d FR 63Ce
309 Yoshikai Keiichi 1d JP
310 Jordan Daniel 1d DE OL
311 Guo Naichun 1d DE DA
312 Huang Ying 1d CN
313 Sgaravatti Niccolo 1d IT Pado
314 Seres Julia 1d HU Fot
315 Poliak Miroslav 1d SK Brat
316 Gauthier Henri 1d FR 21Di
317 Manning Toby 1d GB Leic
318 Pitters Patrick 1d DE FL
319 Trippel Lorenz 1d CH Zur
320 Stoehr Marc 1d SE Stockholm
321 Fang Fang 1d CN Guan
322 Furjanic Lovro 1d HR Karl
323 Nakamura Hiromasa 1d JP Gora
324 Roads Francis 1d GB Wans
325 Schmidt Jakob 1d DE MR
326 Hanebeck Nils 1d DE KI
327 Es Martin_van 1d NL Heer
328 Goncalves Simao 1d LU Luxe
329 Li Bo 1d CN 78SP
330 Johansson Kim 1d SE Big
331 Takeda Hideo 1d JP
332 Goebl Vaclav 1d CZ
333 Valkonen Jouni 1d FI Haya
334 Nikula Janne 1d FI YliG
335 Tappe Jochen 1d DE DA
336 Mochida Takeshi 1d JP Sapp
337 Ipsen Sven-Olaf 1d DE HH
338 Law Yu_Kai 1d DE TR
339 Gaultier Astrid 1d FR 33Bo
340 Jiruse Jaroslav 1d CZ Blan
341 Dicá Vladimír 1d CZ BecNTep
342 Izaki Masao 1d JP Kyot
343 Milosevic Aleksandar 1d RS BGgo
344 Miyajima Kuniaki 1d JP Kyo
345 Pankoke Jens 1d DE OL
346 Codrin Vasiloanca 1d RO C.S.ATARI
347 Zhang Hui 1d CN Central London Go Club
348 Haga Sverre 1d NO Oslo
349 Grigoriu Elian Ioan 1d RO Galt
350 Saering Patrick 1d DE OS
351 Norvio Eerik 1d FI YliG
352 Praz Sylvain 1d CH Neu
353 Gudmundsson Hallbjorn 1d IS Reyk
354 Or Yahel 1d IL TAv
355 Zingoni Alberto 1d IT Fire
356 Goettsche Thomas 1d DE B
357 Nakayama Yoshitaka 1d JP Kaom
358 Koch Colin-Marius 1d DE GOE
359 Knippel Arnaud 1d FR 76Ro
360 Ruse Victor 1d DE Himmelsturmer
361 Verhagen Ronald 1d NL Almere
362 Aubelle Flavien 1d CH Ishi
363 Bartova Jitka 1d CZ APra
364 Sanet Joel 1d US Mia
365 Silles Marco 1d DE BN
366 Zhou Hong 1d CN Guan
367 Matsuo Masaki 1d JP Toyo
368 Baaran Jens 1d DE BS
369 Raumann Frederik 1d DE D
370 Suzuki Shozo 1d JP Tsu
371 Prince Nicholas 1d CA Hami
372 Hageman Ger 1d NL Utre
373 Kirch Florian 1k DE ER
374 Brockman Marko 1k FI OGP
375 Jadron Milan 1k SK Brat
376 Hadlich Uwe 1k DE B
377 Berghoff Sebastian 1k DE HH
378 Scheuplein Vivian 1k DE DA
379 Guenther Benjamin 1k DE B
380 Racz Thomas 1k DE
381 Ammermann Christoph 1k DE Ulm
382 Karttunen Reino 1k FI eGo
383 Šodek Dalibor 1k CZ TFMi
384 Michal Timko 1k CZ APWS
385 Bensel Rolf 1k DE DT
386 Yonemura Nobumasa 1k JP Toky
387 Warkentin Eric 1k FR 59Li
388 Countcham Prakash 1k FR 92Bo
389 Koehler Axel 1k DE B
390 Izaki Yaeko 1k JP Kyot
391 Sato Hikaru 1k JP
392 Heuer Falk 1k DE OS
393 Kadotani Naoto 1k JP Toky
394 Saito Osamu 1k JP Japan E-mail
395 White Michael 1k FR 76Ro
396 Huang Yicheng 1k CN
397 Palmers Christian 1k AT Ebi
398 Wilken Volker 1k DE HH
399 Chladkova Tereza 1k CZ TFMi
400 Rousseau Clement 1k FR 69Ly
401 Zilberberg Viktor 1k RU 52NN
402 Riedl Christian 1k DE BT
403 Sergeant Yves 1k FR 75Op
404 Czernia Rafael 1k DE W
405 Ohlenbusch Birgit 1k DE KI
406 Pittner Thomas 1k DE B
407 Pillon Thibault 1k CH Neu
408 Zhang Shuotong 1k CN
409 Kehmann Hartmut 1k DE HB
410 Cockburn Michael 1k GB StAl
411 Koller Thomas 1k CH Zur
412 Haas Richard 1k DE DA
413 Luethke Hans-Eckart 1k DE SN
414 Kittlitz Adrian 1k DE ED
415 Zubalik Michal 1k CZ TFMi
416 Lamprecht Martin 1k DE KI
417 Haga Erik_Nilsen 1k NO Oslo
418 Csizmadia Robert 1k HU BuPe
419 Poerschke Chris 1k DE HD
420 Scott Lisa 1k US
421 Niemi Antti 1k FI YliG
422 Hensel Rainer 1k DE BN
423 Avenel Augustin 1k FR 63Ce
424 Matsunaga Kiyoshi 1k JP Toky
425 Wirthmann Benjamin 1k DE F
426 Pongracz Gregory 1k US gotham go club
427 Kleczkowska Klaudia 1k PL Olsz
428 Tsukamoto Kazuo 1k JP Toky
429 Mramorov Andrej 1k RU 77Mo
430 Sampedro Juan 1k ES NamB
431 Osamu Saito 1k JP
432 Mečíř Ladislav 1k CZ Libe
433 Waschipky Robert 1k DE L
434 Loiseau Hugo 2k FR 75Ju
435 Neubauer Peter 2k AT Gote
436 Moldovan Christian 2k DE E
437 Berthomier Frederic 2k FR 75Al
438 Mori Kaoru 2k JP Toky
439 Urban Andreas 2k DE B
440 Kylmaenen Kai 2k SE Stoc
441 Novik Mikhail 2k EE Tart
442 Vannieuwenhuyse Joost 2k BE Antw
443 Hartmann Kirsten 2k DE BN
444 Hricova Jana 2k CZ APmG
445 Goerss Michael 2k US Ariz
446 Artesi Stefano 2k IT Trie
447 Xu Meide 2k DE GOE
448 Fenech Albert 2k FR 67SE
449 Cano Alain 2k FR 91Or
450 Waczulik Juraj 2k SK Brat
451 Sokolowsky Bernd 2k DE ER
452 Caha Frantisek 2k CZ APWS
453 Landskron Burkhard 2k DE GP
454 Masson Lucie 2k FR 22La
455 Bourhis Francois 2k FR 75Al
456 Ito Seiichi 2k JP Chor
457 Kostka Hans 2k DE M
458 Sakashita Satoshi 2k JP Toky
459 Galunov Jakov 2k IL HAI
460 Rueten-Budde Jan 2k DE HH
461 Averous Christophe 2k FR 67SE
462 Ries Vilem 2k CZ APra
463 Jacobsen Manuel 2k DE HH
464 Mallik Darrell 2k NL Amst
465 Messerschmidt Reinhardt 2k ZA Bris
466 Plikk Michael 2k NO Oslo
467 Adelsberger Christoph 2k DE KN
468 Grimm Kirsten 2k DE FR
469 Martinelli Alessandro 2k IT Roma
470 Schirmer Leo 2k DE xyz
471 Harvey Helen 2k GB Manc
472 Zoetzsche Hans 2k DE L
473 Walvisch Demian 2k BE Antw
474 Donzet Cecile 2k FR 75Al
475 Tsujigaki Kenji 2k JP Kyo
476 Maltere Julien 2k FR 75Al
477 Moudrik Josef 2k CZ APra
478 Baudis Petr 2k CZ APra
479 Effenberg Alfred 2k AT Wien
480 Chen Yifei 2k CH ER
481 Popova Marina 3k RU 77Mo
482 Oka Isamu 3k IT Fire
483 Kondo Kazumi 3k JP Kiri
484 Sonnenberger Joerg 3k DE HRO
485 Stiassny Martin 3k SE Leksand
486 Vielfaure Charlotte 3k FR 07Au
487 Mori Toshiya 3k JP Chi
488 Yoshino Sadayoshi 3k JP Sait
489 Bouwman Gerard 3k NL Sall
490 Blom Jaap 3k NL Leid
491 Desjobert Jean-Marie 3k FR 35Re
492 Zabirov Innokentij 3k RU 77Mo
493 Hrbek Stepan 3k CZ APmG
494 Takeno Yusuke 3k JP
495 Moorer Donald 3k NL Gron
496 Kobayashi Takashi 3k JP Osak
497 Daverkausen Bernd 3k DE B
498 Vápenka Petr 3k CZ
499 Hessing Piet 3k DE B
500 Wilhelem Hugues 3k FR 75Al
501 Tomsu Adriana 3k CZ TFMi
502 Pylypchuk Andrii 3k UA Rivn
503 Sultanbekov Damir 3k RU 02Uf
504 Severing Ingo 3k DE KI
505 Luber Tomáš 3k CZ TOst
506 Qiu Xin 3k CN Shan
507 Muehl Desiree 3k DE Wien
508 Calon Ruben 3k NL Eind
509 De_Francesco Leonardo 3k IT Roma
510 Richter Uwe 3k DE FT
511 Crubellier Etienne 3k FR 63CE
512 Vannier Luc 3k FR 31To
513 Imiya Teruo 3k JP Yoko
514 Arsentjev Egor 3k RU 77Mo
515 Tozser Imre 3k HU Salg
516 Draaisma Henk 3k NL Venl
517 Waelde Simone 3k DE DA
518 Cherestes Andrei 3k RO
519 Mourik Henk 3k NL Amst
520 Kunisch Wulf 3k DE H
521 Schimmel David 3k DE DD
522 Runge Niels 3k NL Cule
523 Akaike Keiko 3k JP Toky
524 Walraet Matthieu 3k FR 75Pa
525 Parton Maurizio 3k IT Pisa
526 Schomberg Karen 3k DE MEE
527 Nozar Mikulas 4k CZ Brno
528 Wen George 4k GB
529 Schulz Dominique 4k DE B
530 Boyen Kris 4k BE Leuv
531 Kaniuk Geoff 4k GB Camb
532 Palencar Ladislav 4k SK Kosi
533 Havik Tamara 4k NL DHaa
534 Ohlenbusch Marit 4k DK Hor
535 Eifinger Michael 4k DE MZ
536 Huyshe Roger 4k GB Shre
537 Vrablik Jan 4k CZ APra
538 Krajnov Anton 4k RU 77Mo
539 Kares Ondrej 4k CZ MJav
540 Bohm Stanislav 4k CZ TOst
541 Aoyama Hisae 4k JP
542 Rouquette Gregory 4k FR 06Ni
543 Zimdars Joschka 4k DE Hannover
544 Weigmann Arved_Ben_Gerhard 4k DE P
545 Blek Dominik 4k PL Toru
546 Szychowiak Wojciech 4k PL Bydg
547 Xu Ling 4k DE HH
548 Malinic Natasa 4k BA Banj
549 Wagner Gabriel 4k DE TR
550 Runavot Pierre 4k FR 84Av
551 Dejouhanet Christophe 4k FR 22La
552 Anderson Christian 4k AT Go7
553 Conradi Paul 4k DE HH
554 Miroslava Goeblova 4k CZ
555 Šturm Tomáš 4k CZ TOst
556 Hilgenbos Wim-Jan 4k NL Amer
557 Zemor Solal 4k FR 33Bo
558 Green Jonathan 4k GB Leam
559 Hebsacker Steffi 4k DE HH
560 Nishiura Keiji 4k JP xxx
561 Irl Cornelia 4k US PaAl
562 Zhang Ailian 4k FR 67SE
563 Junek Martin 4k CZ Brno
564 Solomojchenko Ilja 4k RU 77Mo
565 Takechi Harumi 4k JP Kawa
566 Boesze Daniel 4k AT Go7
567 Braida Vivien 4k FR 94No
568 Danek Michal 4k CZ Apra
569 Brummelkamp Erik 4k NL Nijm
570 Schweitzer Erik 4k DE W
571 Steinbuch Jonathan 4k DE OS
572 Harvey Martin 4k GB Manc
573 Finke Martin 4k NL Utre
574 Toutain Jeremy 4k CH Lau
575 Sakurai Ikuma 4k AT Go7
576 Nara Taeko 5k JP Toky
577 Oravec Ivan 5k SK Brat
578 Roelofs Yvonne 5k NL Utre
579 Crispien Ilona 5k DE Tue
580 Suarez Ivan 5k FR 72Ma
581 Kohonen Sari 5k FI eGo
582 Sapach Oleg 5k RU 78SP
583 Stalinski Emilia 5k DE B
584 Mezin Savva 5k RU 77Mo
585 Hjartnes Kjetil 5k NO Berg
586 Kraus Carsten 5k DE PF
587 Bensel Naomi 5k DE DT
588 Pavelka Antonin 5k CZ Brno
589 Cherepanov Gleb 5k RU 54No
590 Andreas Ebert 5k DE
591 Muteki Fumiko 5k JP
592 Dulac Olivier 5k FR 38Gr
593 Limbach Yvonne 5k DE B
594 Waczulikova Barbora 5k SK Brat
595 Jourdan Marc 5k FR 75Al
596 Zhu Tian Rong 5k CA CamU
597 Gavrilov Oleg 5k RU 78SP
598 Hrušková Jana 5k CZ TOst
599 Bailey Stephen 5k GB Arun
600 Jansky Dusan 5k CZ APmG
601 Vasa Vojtech 5k CZ APmG
602 Podbiol Krzysztof 5k PL Chor
603 Bolander Jacob 5k SE Falu
604 Petrashevska Nika 5k UA Kyiv
605 Tobias Jiri 5k CZ Brno
606 Qiu Xu 5k CN Shan
607 Nemčok Michal 5k CZ TFMi
608 Kouba Zdenek 5k CZ APWS
609 Schultze Achim 5k DE Goettingen
610 Bauma Jiri 5k CZ APra
611 Tarasenko Svitlana 5k UA Kyiv
612 Durand Briac 5k FR 34Mo
613 Van_Nyen Roel 5k BE Antw
614 Gajdos Chantal 5k FR 63Ce
615 Hoedtke Matthias 5k DE HL
616 Samajova Kamila 5k CZ TOst
617 Richard Sylvain 5k FR 44MN
618 Tomek Vitezslav 5k CZ TFMi
619 Pirvu Andreea-Elena 5k RO Brai
620 Wegiel Ireneusz 5k PL Wars
621 Pilet Arnaud 5k CH TdP
622 Tomek Vojtech 5k CZ TFMi
623 Thoerner Vanessa 5k DE GT
624 Husmann Patrick 5k DE B
625 Chauvin Christian 5k FR Lisb
626 Ahrens Ines 5k DE MS
627 Sedlacek Jiri 5k CZ APra
628 Bink Fons 5k NL Eind
629 Bernscherer Christian 5k AT Go7
630 Sato Taeko 5k JP Kyot
631 Medak Damir 5k HR Zagr
632 Rocher Jeremie 5k FR 94Ca
633 Oesch Jean-Luc 5k CH Lau
634 Merk Guido 5k DE HH
635 Souchay Jean 5k FR 75OB
636 Willemson Jan 5k EE Tart
637 Narjes Mieke 6k DE HH
638 Neumann Joachim 6k ES Barc
639 Sanada Takamasa 6k JP Kansai
640 Harasimowicz Marcin 6k PL Krak
641 Heinicke Frank 6k DE L
642 Meyer Jan Christian 6k DE H
643 Kachanovskyi Volodymyr 6k UA Rivn
644 Mauke Andreas 6k DE M
645 Balduin Kalli 6k DE B
646 Solomojchenko Alexandra 6k RU 77Mo
647 Dankova Lenka 6k CZ APra
648 Kondo Hideki 6k IT Fire
649 Jin James 6k SE Bot
650 Costea Valeria 6k RO Bucu
651 Tawussi Frank 6k DE H
652 Mullens Richard 6k GB Lonc
653 Bohdanovych Vadym 6k UA Kyiv
654 Moravec Miloslav 6k CZ TOst
655 Khafizov Andzhej 6k RU 16Kz
656 Bourquin Laurent 6k FR
657 Paar Kurt 6k AT Frau
658 Kapfer Wolfgang 6k DE Reg
659 Fokina Alexandra 6k RU 77Mo
660 Lindner Cindy 6k DE B
661 Osthaus Martin 6k DE HB
662 Csizmadia Miklos 6k HU BuPe
663 Durand Adrien 6k FR 44Na
664 Boittin Cedric 6k FR 90Be
665 Schulz Malte 6k DE HH
666 Domanski Filip 6k PL Wars
667 Bertok Davide 6k IT Trie
668 Kubitova Josefa 6k CZ APWS
669 Graef Danny 6k DE B
670 Smolarikova Sona 6k SK Kosi
671 Arsinoaia Ioan_Alexandru 6k RO Tims
672 Bővíz László 6k HU Szfv
673 Dvoracek Jindrich 6k CZ MJes
674 Piffel Christopher 7k AT Go7
675 Tschachtli gabriel 7k FR kgs
676 Praus Jan 7k CZ APmG
677 Huber Alexander 7k AT Go7
678 Pecha Vladan 7k CZ TFMi
679 Mandel Philipp 7k DE Jena
680 Thao Michael 7k FR 35Re
681 Klaudis Benedikt 7k CZ APra
682 Rocher Mathias 7k FR 69Ly
683 Nina Prudova 7k RU 77Mo
684 Schendel Birgit 7k DE HH
685 Muche Florian 7k DE HH
686 Grotepass Christoph 7k DE E
687 Ellenbroek Han 7k NL Utre
688 Janos Radim 7k CZ UDec
689 Werner Peter 7k DE UL
690 Salo Aura 7k FI eGo
691 Donle Michaela 7k DE P
692 Kushnir Roman 7k UA Rivn
693 Tranchida Philippe 7k BE Pant
694 Horan David 7k GB Ches
695 Marsh Matt 7k GB Shfd
696 Rusanovskyi Dmytro 7k UA Kyiv
697 Hassel Ulf_von 7k DE HLD
698 Dittmann Jenny 7k DE KI
699 Cassidy John 7k BE Leuv
700 Tao Shende 7k DE TR
701 Lindholm Joakim 7k SE Big
702 Rieger Marc_Oliver 7k DE TR
703 Stojanovic Voja 7k BE
704 Wiedner Marcel 7k DE BZ
705 Podpera Milos 7k CZ APWS
706 Fink Gabriel 7k DE B
707 Derrien Luc 7k FR 35Re
708 Okawa Atsuko 8k JP Mori
709 Finkelnberg Hans 8k NL Leid
710 Margaryan Sofya 8k AM Armen
711 Ringel Juergen 8k DE A
712 Malko Yaroslav 8k UA Rivn
713 Chizuko Sento 8k JP Toky
714 Menendez Alejandro 8k ES NamB
715 Likosar Valentin 8k SI Krnj
716 Andre Simon 8k ES Gast
717 Krajnov Jaroslav 8k RU 77Mo
718 Wal Henk_van_der 8k NL Leid
719 Steffensen Michael 8k DK OGK
720 Vasova Dita 8k CZ APmG
721 Averty Benoit 8k FR 35Re
722 Koskivaara Olli 8k FI Haya
723 Krentz Tony 8k DE HL
724 Anderson Elisabeth 8k AT Go7
725 Rueten-Budde Doerte 8k DE HH
726 Kirch Daniel 8k DE BN
727 Furuyama Michiyo 8k JP Suit
728 Schröter Georg 8k DE Dresden
729 Chen Yikuan 9k CH ER
730 Masarovic Julius 9k SK Brat
731 Riedeman Marcel 9k NL Delf
732 Ganeeva Gulya 9k NL Delf
733 Schwede Robert 9k DE
734 Skuppin Lara 9k DE BN
735 Symonenko Viktoriia 9k UA Kyiv
736 Sajvaldová Zuzana 9k CZ Brno
737 Morozova Svetlana 9k RU 50Vi
738 Papazoglou Jean-Yves 9k FR 31To
739 Zimmer Michael 9k DE EMD
740 Krotovych Oleh 9k CZ APra
741 Hubert Keiko 9k FR 75Op
742 Odobasic Drazen 9k HR Lipo
743 Nørgaard Finn 9k DK OGK
744 Durik Juraj 9k SK Brat
745 Defer Tristan 9k CZ Brno
746 Vonsovsky Jakub 9k CZ Brno
747 Ridley Patrick 9k GB Ches
748 Sheredeko Heorhii 9k UA Kyiv
749 Rusanovskyi Yevhen 9k UA Kyiv
750 Škrle Jan 9k CZ ATea
751 Medak Mirta 9k HR Zagr
752 Caers Bart 10k BE Geel
753 Margaryan Anahit 10k AM Armen
754 Bukovska Anezka 10k CZ APmG
755 Lebon Joffrey 10k FR GRAUG clermont
756 Olexa Igor 10k SK Kosi
757 Huang Jinsheng 10k CN
758 Negri Ekaterina 10k RU 77Mo
759 Swiatkowska Ewa 10k PL Wars
760 Wolf Ramona 10k DE H
761 Chizuru Sakai 10k JP
762 Severing Fenja 10k DE KI
763 Alexander Casey 10k unknown Arun
764 Severing Lynn 10k DE KI
765 Durand Tudual 10k FR 34Mo
766 Zacek David 10k CZ APWS
767 Pitchford Anthony 10k GB Ches
768 Ge Yao 10k CN Beij
769 Melkes Ondrej 10k CZ Brno
770 Breitenbauch Gudrun 10k DE HH
771 Freeman Edward 10k GB Bmhm
772 Hallamaa Malviina 10k FI YliG
773 van Dijk Steven 10k NL Goud
774 Girard Elise 10k FR 48AL
775 Adamek Jakob 10k AT Go7
776 Posset Jorit 11k AT Go7
777 Takeuchi Mieko 11k JP Toky
778 Freiburghaus Sandra 11k CH Thun
779 Giurin Stefano 11k IT Rave
780 Marz Ferdinand 11k DE J
781 Waczulikova Kristina 11k SK Brat
782 Gysson Jyrgen 11k EE Tart
783 Kübler Joschka 11k DE HH
784 Donner Lela 11k DE B
785 Malkiewicz Wojciech 11k PL Toru
786 Misak Vojtech 11k CZ APWS
787 Cafourek Petr 11k CZ APmG
788 Gavigan Gerry 11k GB SLon
789 Soukup Jinřdich 11k CZ ATea
790 Kopáček Petr 11k CZ
791 Arsentjev Andrej 11k RU 77Mo
792 Pelekh Vitalii 11k UA Rivn
793 Marconi Anna 11k IT Udin
794 Mramorov Mikhail 11k RU 77Mo
795 Medak Robert 12k HR Zagr
796 Gulasi Josef 12k CZ Plze
797 Dvoracek Mikolas 12k CZ MJes
798 Siivola Sinikka 12k FI Bosh
799 Bővízné Detre Judit 12k HU Szfv
800 Podpěrová Anna 12k CZ APWS
801 Kubita Mikulas 12k CZ APWS
802 Breitsprecher Julia 12k AT Go7
803 Ličytė Janina 12k LT Viln
804 Doyle Carol 12k IE Dubl
805 Fricheteau Catherine 12k BE Pantin
806 Kullik Bettina 12k DE SN
807 Bashforth Stephen 12k GB Leic
808 Soligon Diego 13k NL Utre
809 Schomberg Jan 13k DE MEE
810 Slusarczyk Karolina 13k PL Wars
811 Ober Felix 13k DE
812 Malkiewicz Cezary 13k PL Toru
813 Caliebe Frauke 13k DE KI
814 Classen Wolfgang 13k DE
815 Skala David 13k CZ EPar
816 Ito Keiko 13k JP Nhk
817 Jumelin Macha 13k FR Lorient
818 Miyama Masako 13k JP Sai
819 Atanasiu Ruxandra 13k RO Bucu
820 Goloubkov Alexandra 14k FR 13Ma
821 Hashimura Keiko 14k JP Kans
822 Csizmadia Viktoria 14k HU BuPe
823 Toyonaga Toshiyuki 14k JP Ouji
824 Odobasic Branko 14k HR Lipo
825 Wegiel Magdalena 14k PL Warsaw
826 Pines Bar 14k IL Hai
827 Rieger Angelika 14k DE TR
828 Wang Yunfang 15k CN Beij
829 Kocheganov Viktor 15k RU 52NN
830 Riedeman Emil 15k NL Delf
831 Stalinski Sven 15k DE B
832 Krajnov Alexander 15k RU 77Mo
833 Collard Carlos 15k FR 67SE
834 Audouard Simon 15k FR 13Ma
835 Hrbkova Marta 15k CZ APmG
836 Donle Isabel 15k DE P
837 Iwamoto Yuriko 15k JP
838 Neubert Philipp 15k DE L
839 Syrachev Vladimir 15k RU 16Kz
840 TOMOKIYO Constance-Mutsuko 15k FR 75Pa
841 Li Yizhi 15k CN Beij
842 Strelec Petr 15k CZ APra
843 Xie Jianmei 15k CN Beij
844 Derrien Christele 15k FR 35Re
845 Sedgwick Owen 15k CA Toro
846 Khudoleeva Olga 16k RU 77Mo
847 Breyer Bernd Theodor 16k AT Go7
848 Szychowiak Marianna 16k PL Bydg
849 Bailey Pauline 16k GB Arun
850 Kondo Kimiyo 16k JP Toky
851 Nitsch Bruno 16k DE EMD
852 Igel Carsten 16k DE PB
853 Defer Leon 16k CZ Brno
854 Fárek Martin 16k CZ
855 Schweitzer Johannes 16k DE W
856 Wang Mei 16k DE TR
857 Thomas Merk 17k DE HH
858 Dvorackova Eva 17k CZ MJes
859 Stelbacky Mojmir 17k SK Kosi
860 Schramm Christina 17k DE KI
861 Bohatyrenko Yelyzaveta 17k UA Kyiv
862 Ipsen Beate 17k DE Hamb
863 Defer Thierry 17k CZ Brno
864 Tamura Kiyo 17k AU
865 Nakamura Hisako 17k JP
866 Arffman Riina 18k FI YliG
867 Alimova Olga 18k MD Beij
868 Oesch Luca 18k CH Lau
869 Hilgenbos Qiang 18k NL Amer
870 Sanada Fumi 18k JP Kans
871 Nakamura Mieko 18k JP Yok
872 Hrbek Michal 18k CZ APmG
873 Kroupa Pavel 18k CZ Brno
874 Gardowsky Angelika 18k AT Go7
875 Sedgwick Alice 18k CA Toro
876 Medak Stjepan 19k HR Zagr
877 Devouassoux Fleur 19k FR 73Ch
878 Saltarelli Antoine 19k FR 21Di
879 Hensel Christiane 19k DE BN
880 Kunath Heidi 19k DE BZ
881 Brockman Tiia 20k FI Oulu
882 Dvoracek Alexandr 20k CZ MJes
883 Pang Andy 20k CH
884 Stobiecki Bartłomiej 20k PL Lodz
885 Suslik Branislav 20k SK xxx
886 Stelbacka Dominika 20k SK Kosi
887 Durand Laouen 20k FR 34Mo
888 Palencarova Alena 20k SK Kosi
889 Alimov Andrei 20k MD
890 Yu Meng 20k SE Bot
891 Stelbacka Martina 20k SK Kosi
892 Peres Aurelie 20k FR 63Ce
893 Ono Nobuko 20k JP Osak
894 Jin Mattias 20k SE Bot
895 Stránská Markéta 20k CZ APWS
896 Mombaecher Enno 20k DE Hamb
897 Ekstroem Elisabeth 20k SE Bot
898 Jirusova Anezka 20k CZ Blan
899 Shen Zhixing 20k CN Shan
900 Pylypchuk Arsen 20k UA Rivn
901 Komoto Keiko 20k JP Toky
902 Li Jingna 20k CN Beij
903 Germer Sascha 20k DE
904 Vavrich Adam 20k CZ
905 Hebsacker Hannah 20k DE Hamburg
906 Luochen Liang 20k CN Beij
907 Rogers John 20k GB Card
908 Burzo Diana 20k RO KiseiBM
909 Volkov Maxim RU
910 Stalinski Felicia DE B
911 Zhao Hongye CN
912 Volkova Elena RU
913 Bhatti Sameer PK
914 Glaude Tom FR 63Ce
915 Stalinski Viktor DE B
916 Li Guangsen CN
917 Shi Liangchang CN
918 Lo Ya-chien TW
919 Qian Yi CN
920 Ilie Sebastian-Leonard RO
921 Graupner Ines DE
922 Xiang Lihua CN
923 Kitada Chikako JP xxx
924 Marz Leopold DE J
925 Katarzyna Szychowiak PL Bydgoszcz
926 Hanečková Radka CZ
927 Bu Ming CN
928 Liu Tong CN
929 Zhuchkov Mikhail RU
930 Marz Larissa DE J
931 Ebbesen Elke DE Hamb
932 Yanbukhtina Nailya RU EGC 2016 Organizing Committee
933 Li Yondong CN Shan
934 Chu Fong HK
935 Zhu Fang CN Hong
936 Averina Maiia RU
937 Yang Junqing CN
938 Antonenko Liudmila RU EGC 2016 Organizing Committee
939 Sun Ruoying CN
940 Kirill Shevchenko RU
941 Ren Jing CN
942 Gimat Brigitte DE BS
943 Li Shanshan CN
944 Klein Yvonne DE
945 Podperova Radka CZ APWS
946 Trenkler Gerhard AT
947 Bauer Marcus DE
948 Lamprecht Bernhard DE Hamb
949 Mao Xiaoling CN
950 Sun Ruoying CN
951 Yoshioka Takeo JP Kyot
952 Grosser Tomáš CZ
953 Draaisma Annegreet NL Venl
954 Zhu Le CN